Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Zalewska w Częstochowie: Nie będzie zwolnień nauczycieli [ZDJĘCIA + WIDEO]

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska odwiedziła dziś województwo śląskie, a dokładnie Częstochowę, aby przekonywać i konsultować zapowiedziane na przyszły rok zmiany w oświacie, czyli likwidację gimnazjów. Podczas spotkania w auli częstochowskiej szkoły pożarniczej Annie zalewskiej towarzyszyli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i śląska kurator oświaty Urszula  Bauer.
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska odwiedziła dziś województwo śląskie, a dokładnie Częstochowę, aby przekonywać i konsultować zapowiedziane na przyszły rok zmiany w oświacie, czyli likwidację gimnazjów. Podczas spotkania w auli częstochowskiej szkoły pożarniczej Annie zalewskiej towarzyszyli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i śląska kurator oświaty Urszula Bauer. Piotr Ciastek
Podczas spotkania z nauczycielami, przedstawicielami ZNP i samorządowcami, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska uspokajała, że pracy nikomu nie zabraknie. Zapowiedziała też, że Częstochowa nie tylko nie będzie musiała zwolnić 200 nauczycieli, jak uważają władze miasta, ale będzie potrzebnych dodatkowych 39, a miasto dostanie 11 mln zł więcej subwencji oświatowej.

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska odwiedziła dziś województwo śląskie, a dokładnie Częstochowę, aby przekonywać i konsultować zapowiedziane na przyszły rok zmiany w oświacie, czyli likwidację gimnazjów. Podczas spotkania w auli częstochowskiej szkoły pożarniczej Annie zalewskiej towarzyszyli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i śląska kurator oświaty Urszula Bauer.

- Zależy nam na tym, aby wdrażana reforma, której przez wiele lat wyczekiwało społeczeństwo, była wdrożona jak najbardziej sprawnie. Jesteśmy do niej przygotowani - mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

- Jesteśmy przygotowani do wdrażania reformy. Jesteśmy otwarci na spotkania z nauczycielami, związkowcami i rodzicami. Odpowiemy na każde pytanie. Pojedziemy do każdej szkoły, do każdego środowiska, które będzie oczekiwało na rozwiązanie wątpliwości. – zapewniała Urszula Bauer, Śląska Kurator Oświaty.

Z kolei minister Anna Zalewska zapewniała, ze reforma przyniesie same korzyści. - Chcemy podnieść jakość kształcenia, chcemy gwarantować bezpieczeństwo w szkole. Chcemy odbudować czteroletnie liceum i kształcenie ogólne i zbudować szkołę zawodową, branżową, która w dodatku będzie się mogła skończyć na swoim drugim etapie maturą. Chcemy również, żeby szkoła była bliżej domu, bliżej rodziców. Będziemy ratować małe szkoły, które staną się nie tylko centrami edukacyjnymi, ale i kulturalnymi dla swoich obecności – referowała założenia reformy oświatowej, Anna Zalewska, minister edukacji.

Minister podkreślała, że każda zmiana budzi obawy, dlatego przedstawiciele kuratorium będą z pakietem „Dobra szkoła” w każdej szkole i w każdym samorządzie. – Będziemy odpowiadać na zaproszenia dyrektorów i nauczycieli. Kurator śląską przejechała już właściwie cały Śląsk wzdłuż i wszerz. Ma informacje o każdej gminie i wie, jak dokonywać przekształceń – mówiła minister Zalewska.

Minister Zalewska odwiedziła Częstochowę nieprzypadkowo. Chciała w ten sposób odpowiedzieć na list prezydenta i radnych miasta, którzy alarmowali resort, że zmiany w oświacie, spowodują konieczność zwolnienia 200 nauczycieli.

- Jesteśmy tu, aby odpowiedzieć panu prezydentowi, który napisał do mnie, że widzi możliwość zwolnienia 200 nauczycieli. Pokazaliśmy, że będzie potrzebował 39 dodatkowych nauczycieli. Pokazaliśmy, jak przekształcić szkoły, chociaż wolność jest w rękach samorządów, ale uchwała, która zostanie do 31 marca podjęta musi mieć pozytywną opinię kuratorium. Powstanie dodatkowych 5 tysięcy etatów dla nauczycieli. Jesteśmy wiarygodni, bo tak samo mówiliśmy przy reformie sześciolatków, kiedy mówiono, że nauczyciele stracą pracę, my dostrzegaliśmy nowe możliwości i pojawiło się 2 tysiące nowych miejsc pracy, jeśli chodzi o przedszkola – mówiła minister Zalewska.

Minister zapewniała, że reforma i podstawa programowa powstaje zgodnie z planowanym harmonogramem. Odniosła się również do sprawy planowanych pikiet i demonstracji nauczycieli.

- Większość podstawy programowej jest już napisana. To rytm ustalony z wydawcami. Razem wyznaczyliśmy sobie harmonogram. Oni zdecydowali, że koniec listopada jest wystarczający – tłumaczyła minister edukacji. – Ze związkami zawodowymi rozmawiamy cały czas. Wszystkie prośby, a na pewno dużą ich część realizujemy. Związki zawodowe wracają do należytego miejsca. Związki zawodowe prosiły o wzmożony nadzór kuratora i jest takie wzmocnienie. Chcą być przy regulaminie wynagradzania i arkuszach organizacyjnych, znaleźliśmy dla nich takie miejsce. Chcemy rozmawiać o rewaloryzacji wynagrodzeń w 2017 roku i o podwyżce rok później, a także o tym, jak powinien wyglądać awans zawodowy. Rozmawiam w ministerstwie, szanując każde wystąpienie i każdą wypowiedź. Związki zawodowe są dla mnie partnerem, z którym wdrażamy kolejne zmiany.

Minister Anna Zalewska nie obawia się również weta prezydenta RP, Andrzeja Dudy. – Z prezydentem Dudą dyskutujemy. Jesteśmy w kontakcie i pewnie nieraz będziemy na temat prawa oświatowego rozmawiać. Myślę więc, że pan prezydent zostanie bezwzględnie przekonany - odpowiadała minister edukacji, dodając, że nie ma możliwości, aby opóźnić wejście ustawy o rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Minister Zalewska w Częstochowie: Nie będzie zwolnień nauczycieli [ZDJĘCIA + WIDEO] - Dziennik Zachodni