Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Śląskie przez rok zwiedziło 333 tys. osób. W niedzielę wielkie świetowanie [PROGRAM]

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Muzeum Śląskie
Muzeum Śląskie DZ
Będzie tort, koncert, warsztaty i oprowadzanie kuratorskie po wystawach. A wszystko to z okazji pierwszego roku Muzeum Śląskiego w nowej siedzibie w strefie kultury w Katowicach. Równy rok od otwarcia siedziby minie w niedzielę 26 czerwca, tego dnia muzealnicy zapraszają więc do wspólnego świętowania.

Nowe Muzeum Śląskie w strefie kultury w Katowicach otwarto 26 czerwca 2015 roku. Tego dnia po raz pierwszy pokazano zlokalizowane na podziemnych kondygnacjach muzealnego gmachu wystawy stałe. Łącznie oglądamy tu ok. 1400 eksponatów na ponad 6 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej. Na początek zwiedzającym udostępniono pięć wystaw stałych. Największa, to "Światło historii" dotycząca historii Górnego Śląska, Galerię sztuki polskiej 1800-1945, Galerię sztuki polskiej po 1945 roku, wystawę plastyki nieprofesjonalnej oraz "Laboratorium przestrzeni teatralnych - przeszłość w teraźniejszości" - wystawę na której pokazywane są zbiory z Centrum Scenografii Polskiej. Dopiero pod koniec ubiegłego roku otwarto ostatnią, szóstą wystawę, Galerię śląskiej sztuki sakralnej, na której zobaczymy ponad 110 eksponatów. Przez pierwszy miesiąc nowe muzeum odwiedziło ponad 67 tys. osób. W tym czasie podziemne ekspozycje można było oglądać za darmo.

Niemal rok później licznik odwiedzających muzeum podskoczył aż do 333 tysięcy! A w muzealnym gmachu przez ten czas otwarto, bądź zrealizowano, 50 wystaw i projektów edukacyjnych.

W najbliższą niedzielę, z okazji pierwszego roku działalności w nowej siedzibie, muzealnicy znów zapraszają w swoje progi. Tego dnia bilet do muzeum będzie kosztował tylko złotówkę. Świętowanie rozpocznie się już o godz. 10.
- Dodatkową atrakcją będzie oprowadzanie kuratorskie po pięciu wzajemnie się dopełniających ekspozycjach stałych, stanowiących unikalne połączenie sztuki profesjonalnej, plastyki nieprofesjonalnej i scenografii teatralnej. W tajniki powstawania wystawy Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów wprowadzi nas Jarema Szandar, który opowie o pracy projektantów – dodają muzealnicy.

Dla rodzin z dziećmi przygotowano specjalne warsztaty, podczas których będzie okazja stworzyć wielkoformatowy kolaż ścienny. Będzie też muzycznie: po południu na placu przed muzeum odbędzie się koncert „Larmo w Bogucicach”, podczas którego usłyszymy zaaranżowane na nowo popularne piosenki z kanonu polskiej i światowej muzyki rozrywkowej. Na zakończenie imprezy będzie natomiast tort urodzinowy.

Program [/b]

ZWIEDZANIE WYSTAW

godz. 10.00–20.00 / wstęp 1 zł

OPROWADZANIA KURATORSKIE PO WYSTAWACH
czas zwiedzania ok. 30 min, zbiórka przy wejściu na ekspozycje
12.00 – Galeria sztuki polskiej 1800–1945
12.30 – Galeria sztuki polskiej po 1945 roku
13.00 – Galeria plastyki nieprofesjonalnej
13.30 – Galeria śląskiej sztuki sakralnej
14.00 – Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości
Liczba miejsc ograniczona.
Rezerwacje / tel. 32 213 08 70

[b]WARSZTATY RODZINNE. ZABAWA PLASTYCZNA
„URODZINY W GALERII”
godz. 12.00–17.00 / budynek Centrum Scenografii Polskiej
Dzieci z pomocą dorosłych stworzą ścienny wielkoformatowy kolaż przedstawiający zabawę urodzinową. Gośćmi będą zreprodukowane postacie, które „wyszły” z obrazów znajdujących się w galeriach.

SPOTKANIE Z JAREMĄ SZANDAREM
godz. 16.00 / sala A, poziom -3
Jak powstawała wystawa Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów? O kulisach pracy projektantów, tajnikach aranżowania przestrzeni oraz o tym, jak buduje się iluzję rzeczywistości opowie współautor projektu wystawy.

KONCERT „LARMO W BOGUCICACH”
godz. 17.00–17.45 / plac przed budynkiem Centrum Scenografii Polskiej
Wyreżyserowany przez Rafała Urbackiego koncert z udziałem Piotra „Bajzla” Piaseckiego, Orkiestry Dętej Katowice, ekipy „Ludzie z Bogucic”, Aleksandry Rzepki oraz Teofila Pawłowskiego podejmuje temat zmiany zachodzącej na terenach przemysłowego Śląska. Zaaranżowane na nowo popularne piosenki z kanonu polskiej („O dwóch takich, co ukradli księżyc” Lady Pank) oraz światowej („The Final Countdown” Europe, „The Neverending Story” Limahl) muzyki rozrywkowej tworzą uniwersalną opowieść o tęsknocie, nadziei i wspólnocie, wpisując się w najnowszą historię Katowic.

TORT URODZINOWY

godz. 18.00 / plac przed budynkiem administracyjnym

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
*Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
*Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Muzeum Śląskie przez rok zwiedziło 333 tys. osób. W niedzielę wielkie świetowanie [PROGRAM] - Dziennik Zachodni