Mysłowiczanie dołączyli do ogólnoświatowej akcji "Zaświeć...

  Mysłowiczanie dołączyli do ogólnoświatowej akcji "Zaświeć się na niebiesko" [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mysłowiczanie "Zaświecili się na niebiesko"
  1/27
  przejdź do galerii

  Mysłowiczanie "Zaświecili się na niebiesko" ©Olga Krzyżyk

  „Zaświeć się na niebiesko” - tak nazywa się akcja, którą zorganizowali pedagodzy i uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Mysłowicach. Akcja ta związana była z przypadającym na 2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Od godziny 16.20 przy sklepie Tesco nauczyciele informowali każdego kto był tylko zainteresowany o zaburzenie jakim jest autyzm, a o tym jak go rozpoznać i gdzie szukać wsparcia. Na koniec happeningu zebrani wypuścili w niebo pełno niebieskich balonów.
  Do akcji „Zaświeć się na niebiesko” włączyło się 142 kraje. Oznacza to, że 2 kwietnia ponad 186 00 budynków zapaliło się na niebiesko, począwszy od Empire State Building aż po Wielkie Piramidy Egipskie. W miastach organizowane będą także liczne marsze, koncerty i happeningi. Nie inaczej było w Mysłowicach, gdzie nauczyciele z Zespołu Szkół Specjalnych zorganizowali akcję informacyjną poświęconą zaburzeniu jakim jest autyzm oraz zabawę w postaci zaświecenia niebieskich świec oraz puszczeniu niebieskich balonów do nieba.

  - My również chcielibyśmy zwrócić uwagę społeczności lokalnej na problem autyzmu. Tym bardziej, że będąc placówką edukacyjną zlokalizowaną w Mysłowicach, specjalizujemy się w terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu - mówi Anna Zając--Lubowiecka, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Mysłowicach.

  -Dlatego, w sobotę 2 kwietnia, w hipermarkecie Tesco chcielibyśmy przeprowadzić akcję „Zapal się na niebiesko” - dodaje Anna Zając-Lubowiecka.

  Akcja przeprowadzona było przy sklepie Tesco przy ulicy Moniuszki 61. Przed sklepem zebrała się spora grupa mysłowiczan. Część przybyłych miała na sobie niebieski element, a to bluzkę, sweter, a to niebieski balon w ręce, czy błękitny proporczyk. Dlaczego niebieski? To właśnie kolor akcji "Zaświeć się na niebiesko", której celem jest zwrócenie uwagi na zaburzenie jakim jest autyzm.

  - Autyzm jest zaburzeniem, a nie chorobą i nie da się go wyleczyć. Osoby z tym zaburzeniem mają problem z komunikacją, zarówno werbalną, jak i niewerbalną, a także z komunikacją społeczną. Charakterystyczne jest dla nich, że nie patrzą w oczy, mają też swoje nietypowe zachowania, czy pewno czynności powtarzane rutynowo, w określonej kolejności. Co więcej są bardziej wrażliwe na hałas, na dotyk, czy zapachy - wyjaśnia Anna Patejczuk-Mróz, nauczycielka z Zespołu Szkół Specjalnych w Mysłowicach.

  Do akcji "Zaświeć się na niebiesko" dołączyli także motocykliści, członkowie grupy "Motocyklowe Mysłowice", którzy zbierali do puszek datki na pomoc dla chorego na nowotwór oka małego Tymonka. Motocykliści pomagają zebrać potrzebne pieniądze, dzięki którym mały Tymon będzie mógł wyjechać do Stanów Zjednoczonych, gdzie są najlepsi specjaliści w leczeniu siatkówczaka.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chopie. Pieronie. W jynzyku śląskim godo się "oświeć" a nie zaświeć.

   Sandman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   nicht war Ślonzojcze? hehehehe

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama