Ważne
  Na Zaolziu rozpoczęło się Gorolski Święto na Zaolziu. W...

  Na Zaolziu rozpoczęło się Gorolski Święto na Zaolziu. W niedzielę festiwal

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jedną z atrakcji „Gorola” jest barwny korowód

  Jedną z atrakcji „Gorola” jest barwny korowód ©Fot. www.gorolskiswieto.cz

  Jubileuszowe, bo już 70. Gorolski Święto, najstarsza polska impreza na Zaolziu, rozpoczęło się wczoraj w Lasku Miejskim w Jabłonkowie.
  Jedną z atrakcji „Gorola” jest barwny korowód

  Jedną z atrakcji „Gorola” jest barwny korowód ©Fot. www.gorolskiswieto.cz

  „Gorol” sam w sobie jest niezwykły. To najstarsza polska impreza na Zaolziu, która odbywa się rokrocznie od 1948 r. do dzisiaj. To również w ogóle największa polska impreza w Republice Czeskiej – powiedział w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim” Jarosław jot Drużycki, pisarz i publicysta, którego książka „Nie tylko GOROLSKI – więcej niż ŚWIĘTO” o tej wyjątkowej imprezie, odbywającej w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej, właśnie się ukazała. Już w niedzielę autor będzie ją podpisywał w Lasku Miejskim w Jabłonkowie, gdzie Gorolski Święto się odbywa. A będzie to jedna z wielu atrakcji tegorocznego „Gorola”.

  CZYTAJ KONIECZNIE
  Jarosław Jot Drużycki o gorolskim święcie


  W sobotę warto było wybrać się do Lasku Miejskiego, by posłuchać występów gawędziarzy, kapel ludowych ze Śląska Cieszyńskiego i zespołów uczestniczących w TKB, m.in. słowackiego Stefanikovici i greckiego Meraklides, zaś wieczorem odbył się „Karnawał gorolski”.

  W niedzielę o godz. 10.45 odprawione zostanie nabożeństwo ekumeniczne, dokładnie w południe wyruszy do Lasku Miejskiego korowód zespołów oraz wozów alegorycznych, a o godz. 13 zainaugurowany zostanie festiwal z udziałem zespołów ludowych. Zabawa potrwa do wieczora.


  Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska  Podwyżki w Biedronce, Lidlu, Auchan. Ile zarabiają?  KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
  500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE


  KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS


  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama