Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie szkół powszechnych. MEN zmienia reformę oświaty

Katarzyna Domagała-Szymonek
Katarzyna Domagała-Szymonek
Anna Zalewska, minister MEN, wysłała list do samorządów
Anna Zalewska, minister MEN, wysłała list do samorządów Michal Dyjuk
Jednak nie będzie szkół powszechnych. Zostanie szkoła podstawowa. MEN zmienia plany i rezygnuje z przekształcania od września 2017 nazwy szkoły. Powód? Zbyt duże koszty całego przedsięwzięcia. Nauczyciele mówią, że takie nagłe zmiany potwierdzają tylko, że cała reforma wprowadzana jest w strasznym pośpiechu i chaosie.

Resort edukacji nie zaprzecza i nie potwierdza informacji o odstąpieniu od pomysłu zmiany nazwy szkoły. Jednak dowód na to znajdziemy w liście, jaki do pracowników oświaty, nauczycieli i dyrektorów skierowała w środę szefowa resortu. Anna Zalewska zamieściła w nim następujące stwierdzenie:

"Od 1 września 2017 r. z mocy prawa, sześcioletnie szkoły podstawowe przekształcą się w ośmioletnie szkoły podstawowe, rozpocznie się proces wygaszania gimnazjów, uruchomione zostaną pierwsze klasy szkoły branżowej I stopnia". Nazwa "szkoła powszechna" nie padła w nim ani razu. Tym samym możemy założyć, że najważniejsze założenie reformy oświatowej pozostanie niezmienione. We wrześniu 2017 roku uczniowie pójdą do ośmioletniej szkoły podstawowej, czteroletniego liceum, pięcioletniego technikum oraz dwustopniowej szkoły branżowej (3 plus 2), która zastąpi dotychczasową zawodówkę.

Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że przyczyna wycofania się z pomysłu utworzenia szkół powszechnych jest prosta - chodzi o pieniądze. Urzędnicy MEN wyliczyli, że koszt wymiany tablic na budynkach, pieczątek, dokumentów byłby bardzo wysoki. Jednak treść listu wśród nauczycieli w regionie wywołała sporą falę krytyki. Powodem jest błaha prośba, jaką zamieściła w nim szefowa MEN. Mówi w nim o aktywne włączenie się do prac nad ostatecznymi rozwiązaniami dotyczącymi systemu edukacji. Szczegółowa treść ustawy ma zostać przekazana do konsultacji społecznych już w połowie września.

ZASKAKUJĄCA DECYZJA MEN WS. ETATÓW NAUCZYCIELI
- Jak to świadczy o ministerstwie? - zastanawia się polonistka z Katowic. - Na trzy tygodnie przed planowanym terminem ogłoszenia ustawy wszystko powinno być zapięte na ostatni guzik. A tu wychodzą takie perełki jak zmiana nazwy. To bardzo źle świadczy o jakości pracy pani minister, i niczego dobrego nie mówi o planowanej reformie. Mam wrażenie, że jeszcze nikt nic nie wie na jej temat. Pani mister zamiast uspokajać tylko dolewa oliwy do ognia - ostro komentuje.

Spokoju nie zapewniła też inna część listu, z którego nauczyciele wygaszanych gimnazjów poznali pomysł MEN, na zachowanie przez nich pracy. "Nauczyciele zatrudnieni w szkołach aktualnie funkcjonujących, od 1 września 2017 r. z urzędu staną się nauczycielami szkół tworzonych w ramach nowego systemu. Oznacza to, że np. nauczyciele gimnazjum, które zostanie przekształcone w ośmioletnią szkołę podstawową z oddziałami gimnazjalnymi, z urzędu staną się nauczycielami szkoły podstawowej" - czytamy w liście.

- Nie wiem jak MEN to sobie wyobraża, chyba urzędnicy w nim nie wiedzą, że przepisy oświatowe narzucają na dyrektorów szkół obowiązek w pierwszej kolejności uzupełnienia etatów zatrudnionym już nauczycielom, dopiero potem mogą zatrudniać nowych - zastanawia się kierownik wydziału edukacji w jednym z większych miast Śląskiego.

*Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
*Wakacje przedłużne. To prezent MEN dla uczniów
*Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
*Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!