Nie byłoby Śląska bez Raciborza. Uroczysta sesja w muzeum na...

  Nie byłoby Śląska bez Raciborza. Uroczysta sesja w muzeum na 800 lat Raciborza

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Uroczysta sesja w muzeum na 800 lat Raciborza
  1/7
  przejdź do galerii

  Uroczysta sesja w muzeum na 800 lat Raciborza ©Magdalena Matusik

  Kiedy jestem dzisiaj u Was, to zwyczajnie Wam zazdroszczę. 800 lat temu nie było Katowic, nie było Gliwic, Nie było Tychów, a Racibórz już wtedy był miastem. Nie byłoby Śląska, gdyby 800 lat temu nie powstało to miasto. Racibórz to wspaniała historia, ale i wspaniała teraźniejszość […] Racibórz to miejsce, które urzeka, które przyciąga, które ma dzisiaj pełne prawo stać dumne i trwać dumne i cieszyć oko mieszkańców, ale także tych, którzy tu przyjeżdżają - mówił Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, który przyjechał na uroczystą sesję rady miasta zorganizowaną w muzeum z okazji 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi.

  Nie byłoby Śląska bez Raciborza. Uroczysta sesja w muzeum na 800 lat Raciborza  Na uroczystość zjechały się ważne osobistości, a wśród nich Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP czy arcybiskup Wiktor Skworc, a także władze sąsiedzkich miejscowości oraz miast i państw partnerskich, konsulowie z Czech i Niemiec.

  Sekretarz Stanu z Kancelarii Prezydenta RP- Andrzej Dera przeczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
  - To zaszczyt gościć w mieście z ciekawą historią i niezwykle bogatą tradycją. Cieszę się, że wspólnie z mieszkańcami i władzami Raciborza mogę uczestniczyć w tak podniosłej chwili, jaką jest 800-lat nadania praw miejskich. Dziękuję za zaproszenie i życzę, aby miasto dalej się rozwijało, a mieszkańcy byli dumni, że mogą tu mieszkać - mówił Andrzej Dera, Sekretarz Stanu RP. O prężnym rozwoju miasta i spojrzeniu ku przyszłości i młodym pokoleniom opowiadał gościom prezydent Raciborza Mirosław Lenk. - Racibórz jest miastem dla każdego, ale dzisiaj szczególnie stawiamy na młodych. Chcemy stworzyć im takie warunki, by chcieli zostać w mieście, które na pewno kochają. Praca, szkoła, dom, czas wolny. Tworzymy warunki, by młody człowiek w Raciborzu mógł znaleźć każdy z tych czterech elementów - mówił Mirosław Lenk, prezydent Raciborza. Tłumaczył, że najważniejszym celem dla miasta jest teraz budowa drogi Racibórz - Pszczyna. - Skomunikuje nas z sercem regionu, pozwoli na pchnięcie Raciborza na nowe tory. Ta droga sprawi, że Racibórz będzie miał szansę grać w pierwszej lidze - mówił Mirosław Lenk.

  - Równie istotne dla nas jest dokończenie budowy zbiornika Racibórz Dolny. Wszyscy pamiętamy sytuację sprzed dwóch dekad, z lipca 1997 roku. Zbiornik to przede wszystkim bezpieczeństwo dla mieszkańców i firm, ale to też szansa na rozwój turystyki i komunikacji rzecznej. Racibórz z optymizmem i werwą patrzy w przyszłość i czeka na kolejny jubileusz - dodał prezydent Mirosław Lenk.

  Po wystąpieniach zaproszonych gości, Mirosław Lenk uhonorował mieszkańców Raciborza, którzy poprzez swoją działalność, w szczególny sposób zapisali się na kartach historii miasta. Tytułem „Zasłużony dla Miasta Raciborza” odznaczono: ks. Jana Szywalskiego (były proboszcz w kościele św. Krzyża w Studziennej, przez dziesiątki lat z dziećmi i młodzieżą Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu), Joachima Raczka (wybitny naukowiec, światowej sławy specjalista w zakresie antropomotoryki i teorii sportu), Lucynę i Marka Rajczykowskich (lekarze pracujący na rzecz osób najbardziej potrzebujących, dla których medycyna nie może już znaleźć ratunku), Mariana Szlapańskiego (zołnierz, patriota, orędownik polskiej historii) i Piotra Liberę (wspaniały muzyk, znakomity organizator, świetny pedagog). To osoby, których sylwetki stanowią wzór naśladowania. Życie tych ludzi wywarło olbrzymi wpływ na rozwój kulturalno- społeczny Raciborza.

  - Serdecznie dziękujemy, za to wyróżnienie, ponieważ otrzymać je w dobie, gdy tak ważna jest ekonomia i zysk, to zaszczyt. Cieszy nas fakt, że został nagrodzony pion reprezentujący sztukę, duchowieństwo i człowieka. To co robimy, robimy z przekonaniem i zaangażowaniem dla społeczeństwa. Ten medal potwierdza, że nasza praca ma sens - dziękowała w imieniu wszystkich wyróżnionych Lucyna Rajczykowska.
  Zobacz galerię
  W drugiej części uroczystej sesji odbyła się konferencja naukowa. Uroczyste spotkanie zakończył okolicznościowy koncert kameralny kwartetu Akademos.

  Wielkie święto Raciborza potrwa przez cały rok. Z okazji 800 lat nadania praw miejskich, zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń kulturalno - sportowych dla jego mieszkańców.

  Odbędą się liczne koncerty, wystawy, wydarzenia sportowe, w tym m.in.: projekt 4 Biegi Racibórz, Dni Raciborza, Intro Festiwal czy Memoriał Strażacki.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama