18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebieski wieloryb: Każdego dnia przybywa ofiar. Dzieci dostają nowe wyzwania

Redakcja
Niebezpieczna dla dzieci gra o nazwie „Niebieski wieloryb” dotarła do Polski.
Niebezpieczna dla dzieci gra o nazwie „Niebieski wieloryb” dotarła do Polski.
Niebieski Wieloryb może prowadzić do samobójstwa USTALENIA POLICJI Śmiertelnie niebezpieczna gra polegająca na wypełnianiu kolejnych wyzwań i zadań dotarła do Rybnika. W ostatnim tygodniu podobne przypadki samookaleczeń zanotowano także w Gliwicach i Zabrzu. Prokuratura przesłuchuje świadków. Policjanci wystąpili do serwisu społecznościowego Facebook, aby blokował informacje, w których pojawia się nazwa „Niebieski wieloryb". Prokuratura Krajowa wydała ostrzeżenie.

Niebieski wieloryb ZASADY WYZWANIA i USTALENIA POLICJI

Niebieski wieloryb ponownie atakuje

Jak informuje rybnicki serwis rybnik.com w Rybniku pojawiły się informacje w sprawie dzieci, które mogą być pod wpływem niezwykle niebezpiecznej i wciągającej gry pt. Niebieski wieloryb.

Psycholog Mariola Kujańska, edukator, Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego poinformowała, że w ostatnim czasie do jej gabinetu zgłaszali się rodzice z dziećmi. Byli zaniepokojeni, że ich pociechy mogą mieć kontakt z grą.

- Chodzi o dwie nastolatki, z czego jedna musiała udać się do szpitala psychiatrycznego. To wszystko posunęło się do takiego stopnia, że nie było innej możliwości – wyjaśnia.

15-latka z Sosnowca chciała popełnić samobójstwo

Równocześnie w Gliwicach tamtejsza prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie Niebieskiego Wieloryba i przypadku samookalecznia przez 15-latka.

– W trakcie czynności z małoletnim ustalono, iż do gry zarejestrował się około siedmiu dni temu na portalu społecznościom, następnie zaczął wykonywać przesyłane mu zadania – mówi Joanna Smorczewska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. – W toku dotychczasowych czynności został zabezpieczony tablet, którym posługiwał się pokrzywdzony w trakcie gry, przesłuchiwani są świadkowie.

Chodzi o 50 zadań, które mocno uzależniają dziecko od opiekuna i przywiązują je do wyzwań. Z czasem stają się śmiertelnie niebezpieczne.

Łukasz Wojtasik, koordynator programu „Dziecko w sieci, mówi wprost: Musimy ograniczyć im treści w internecie. Najwyższy czas. Gra polega na tym, że grający otrzymuje tzw. opiekuna, który wyznacza mu zadania do realizacji. Wśród zadań jest samookaleczenie, a nawet samobójstwo.

To nie tylko niewinna gra. To rzeczywiste i realne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dzieci i młodzieży, które ulegną sugestywnym zadaniom.

Zadania pozornie są tylko głupkowate. Słuchanie głośnej muzyki, czy rysowanie niebieskiego wieloryba na kartce to przecież nic złego. Mają jednak na celu przywiązanie uczestnika challenge'u do wirtualnego opiekuna. Pierwsze 30 zadań już powinny być ostrzeżeniem, bo aż roi się w nich od niebezpiecznych zachowań i wręcz popychania do tragedii.

CZYTAJ KONIECZNIE
OFIARA NIEBIESKIEGO WIELORYBA W ZABRZU - POLICJA POTWIERDZA

Nacinanie przegubów rąk, chodzenie po szynach kolejowych, stawanie na dachach wieżowców i raportowanie o wykonanych poleceniach prowadzi do uzależnienia od ryzyka i gry ze śmiercią.

Najgorsze pod tym względem są zadania od 30 do 49 - to one silnie oddziaływują na psychikę zwłaszcza młodych ludzi. Zadanie ostatnie nr 50 to polecenie samobójstwa.
Nic dziwnego, że w sprawę zaangażowało się mnóstwo policjantów z całej Polski, który starają się znaleźć źródło Niebieskiego Wieloryba.

KLIKNIJ I CZYTAJ
Czym jest Niebieski Wieloryb, czyli Blue Whale Challenge

Do problemu odniósł się także Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka:

CZYTAJCIE TEŻ:
Niebieski wieloryb szokująca gra, która kończy się samobójstwem
Policja chce zablokowania Niebieskiego Wieloryba na Facebooku

Prokuratura Krajowa wydała dziś, w piątek, w sprawie Niebieskiego wieloryba specjalny komunikat. Oto on:

Komunikat Prokuratury Krajowej:

Niebezpieczna dla dzieci gra o nazwie „niebieski wieloryb” dotarła do Polski

„Troje nastoletnich dzieci z powiatu pyrzyckiego (województwo zachodniopomorskie) dokonało samookaleczenia na ramionach i przedramionach poprzez wycięcie ostrym narzędziem symbolu f50. Prokuratura Okręgowa w Szczecinie prowadzi już śledztwo dotyczące namawiania tych trojga ustalonych dotychczas małoletnich do targnięcia się na własne życie.

Doszło do tego za pośrednictwem internetu, podczas interaktywnej gry o nazwie „niebieski wieloryb”, która polega na wykonywaniu szeregu niebezpiecznych i groźnych poleceń.

CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Co ustalono w śledztwie?
Dotychczas w toku śledztwa ustalono, że ta interaktywna gra polega na tym, że bliżej nieustalona osoba, tzw. opiekun, wydaje uczestnikom gry różnego rodzaju polecenia i zleca zadania do wykonania, np. dokonanie samookaleczeń, oglądanie „strasznych" filmów, chodzenie po torach kolejowych. Ostatnim zadaniem w tej grze jest skok z dachu wysokiego budynku. Uczestnikami tej gry są osoby małoletnie, w wieku kilkunastu lat.

Interaktywna gra „niebieski wieloryb” po raz pierwszy pojawiła się w ubiegłym roku na terenie Federacji Rosyjskiej. Wskutek uczestnictwa w tej grze miało dojść od kilkunastu do nawet około 200 przypadków samobójstw wśród nastolatków. Co najmniej od kilku dni informacje na temat tej gry pojawiają się na polskojęzycznych stronach internetowych.

Pismo do MEN
Z uwagi na dobro małoletnich dzieci dziś (17 marca 2017 roku), na podstawie art. 12 par. 1 ustawy z 28 stycznia 2016 roku Prawo o prokuraturze, Krzysztof Sierak Zastępca Prokuratora Generalnego zwrócił się do Pani Anny Zalewskiej – Minister Edukacji Narodowej z prośbą o podjęcie działań prewencyjnych przez podległych jej kuratorów oświaty.

Apel do rodziców i opiekunów
Prokuratura zwraca się z apelem do wszystkich rodziców i opiekunów oraz innych osób odpowiedzialnych za opiekę i wychowywanie dzieci, a także do wszystkich użytkowników internetu, o zwracanie szczególnej uwagi na treści, z których korzystają dzieci. Wszystkie osoby, które zauważą niepokojące zachowania swoich dzieci w związku z korzystaniem przez nie z gry „niebieski wieloryb”, proszone są o kontakt z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie lub z najbliższą jednostką prokuratury lub policji".

Do tej pory Kuratorium Oświaty w Katowicach nie odebrało sygnałów w tej sprawie.

- Jednak w związku z niepokojącymi informacjami płynącymi z województwa zachodniopomorskiego, będziemy na bieżąco przyglądać się sytuacji w Śląskiem - zapewnia Ana Kij z katowickiego kuratorium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!