Ważne
  "Niech żyje nam profesor Miodek Jan" - uczniowie z ZSO nr 10...

  "Niech żyje nam profesor Miodek Jan" - uczniowie z ZSO nr 10 w Gliwicach i ich wyjątkowe życzenia

  KD

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  "Niech żyje nam profesor Miodek Jan" - uczniowie z ZSO nr 10 w Gliwicach i ich wyjątkowe życzenia
  Dzisiaj, we wtorek 7 czerwca, profesor Jan Miodek, jeden z najbardziej cenionych językoznawców, obchodzi swoje 70. urodziny. Z tej okazji dyrekcja, nauczyciele i uczniowie z zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Gliwicach złożyli mu wyjątkowe życzenia. W dwuminutowym filmiku śpiewają, mówią po Śląsku oraz nawiązują do popularnego programu telewizyjnego, który przez lata prowadził prof. Miodek.
  "Niech żyje nam profesor Miodek Jan" - uczniowie z ZSO nr 10 w Gliwicach i ich wyjątkowe życzenia
  Filmik zaczyna się niepozornie, od odśpiewania profesorowi "Sto lat", by już po chwili przeskoczyć do konwencji dobrze nam znanej z anteny TVP. Tam przez lata prof. Miodek prowadził popularny program "Ojczyzna polszczyzna". W charakterystyczny dla siebie sposób opowiadał o zawiłościach języka polskiego. Młodzi ludzie wykorzystali to w swoim nagraniu.

  Urodzony w Tarnowskich Górach językoznawca słynie ze swojej miłości do Śląska, część życzeń była więc po Śląsku.
  Uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły życzyli mu również "dużo hajsu, dalszego fejmu w internetach". Całość zakończyli śpiewająco wykorzystując słowa popularnej piosenki Kombi "Słodkiego miłego życia".  - Praca nad filmem była samą przyjemnością, choć na nagrania poświęciliśmy sporo czasu, około pięciu godzin - zdradza Wojciech Kurcjusz, który występował w filmie. - Mamy nadzieję, że życzenia spodobają się profesorowi - dodaje.

  Jak wyjaśnia Damian Kołtun, dyrektor gliwickiego ZSO nr 10, prof. Miodek jest przyjacielem szkoły. Wiele razy przyjeżdżał do niej ze swoimi wykładami. - Uznaliśmy, że z okazji siedemdziesiątych urodzin musimy przygotować coś wyjątkowego - wyjaśnia.

  Link do filmu zamieszczonego na youtube trafił już na skrzynkę mailową popularyzatora poprawnej polszczyzny. Teraz uczniowie czekają na opinię jubilata.

  Obecnie profesora Miodka możemy oglądać na antenie TVP Polonia, gdzie prowadzi program "Słownik polsko@polski".

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jynzyk ślónski

   Schlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Z punktu widzenia narodowości śląskiej i języka śląskiego prof. Miodek okazał się zwykłym szkodnikiem. Nas (tzn. ludność posługującą się językiem śląskim) chciał widzieć jako skansen, a nasz język...rozwiń całość

   Z punktu widzenia narodowości śląskiej i języka śląskiego prof. Miodek okazał się zwykłym szkodnikiem. Nas (tzn. ludność posługującą się językiem śląskim) chciał widzieć jako skansen, a nasz język jako "gwarę".

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama