Nieznany zamach na Hitlera wydarzył się w 1932 r. na Śląsku....

  Nieznany zamach na Hitlera wydarzył się w 1932 r. na Śląsku. Wiadomość była ściśle tajna i skrywana

  Grażyna Kuźnik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Adolf Hitler i prezydent Paul von Hindenburg. W Bytomiu Hitler odnosił się do wieku prezydenta

  Adolf Hitler i prezydent Paul von Hindenburg. W Bytomiu Hitler odnosił się do wieku prezydenta ©Fot. arc

  Napad na Adolfa Hitlera w Bobrku to jeden z pierwszych oficjalnie wymienianych zamachów na jego życie, ale bardzo mało znany. Polscy historycy nie podejmowali tematu - wtedy Bobrek, obecnie dzielnica Bytomia, leżał na terenie Niemiec. Zamachowcy byli robotnikami miejscowych zakładów, związani byli z komunistami.
  Adolf Hitler i prezydent Paul von Hindenburg. W Bytomiu Hitler odnosił się do wieku prezydenta

  Adolf Hitler i prezydent Paul von Hindenburg. W Bytomiu Hitler odnosił się do wieku prezydenta ©Fot. arc

  85 lat temu Adolf Hitler został kanclerzem Rzeszy. Historia potoczyłaby się inaczej, gdyby rok wcześniej w Bobrku na Śląsku udał się zamach na przyszłego Führera

  Bytomianin Franciszek Kachel, naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech, pracownik Konsulatu Generalnego RP w Bytomiu, doskonale orientował się w sytuacji politycznej i nastrojach mieszkańców. To jego syn Paweł Kachel, regionalny historyk, opisze napad w Bobrku w oparciu o relacje ojca, a także innych świadków.

  Wywiad za 2 tys. marek


  Bytom w dniu przyjazdu Hitlera oszalał. Co prawda 18 kwietnia 1932 r. spodziewano się 80 tys. ludzi na stadionie, ale weszło tylko 15 tys. Bilety wstępu w cenie 10 marek były drogie, robotnik zarabiał około 180 marek.

  Redakcja śląskiej „Polonii” Wojciecha Korfantego oczywiście wysyła reportera do Bytomia, na przyjazd wodza ruchu narodowosocjalistycznego, który „poruszył całe Niemcy”. Redaktor Stanisław Nogaj przyznaje w swojej relacji, że pojechał tam tylko z dziennikarskiego obowiązku, mając nadzieję na wywiad z Hitlerem. Ale rozmowa z wodzem kosztuje 2 tys. marek, które należy wpłacić do kasy partii. Można też kupić autograf Hitlera za jedyne 200 marek. Nogaj rezygnuje z obu propozycji, płaci jednak za bilet na stadion, bo zaproszeń dla dziennikarzy nie ma.

  35-letni Nogaj napisał jedyną polską reporterską relację z pierwszego wiecu Hitlera w Bytomiu. Spodziewał się zobaczyć „butnego, krzykliwego feldfebla pruskiego”, ale widzi kogoś o wyglądzie radcy rejencyjnego. Hitler jest poważny, „jak najbardziej skromny”, stoi na trybunie stadionu z miną zatroskaną, z opuszczonymi, złożonymi rękami. Ma na sobie jasny płaszcz, czarny krawat, zdjął kapelusz. Tłum wznosi okrzyki „Deutschland erwache” i „Heil Hitler”. Hitler zaczyna przemowę wolno, głosem donośnym, po każdym niemal słowie czeka, aż minie rozchodzące się echo głośników.

  W „Dniu Hitlera” w Bytomiu zmobilizowano 200 bojówkarzy na rowerach, 400 innych działa na samym stadionie. Nie brakuje też policji. Stu policjantów obstawia tylko szatnię, na ulicach prowadzących na stadion co 10 metrów stoi jeden policjant, na zakrętach sterczą policjanci w grupach. Na boisku stadionu ustawiono w szeregach około 1,5 tys. młodych członków organizacji hitlerowskiej. 15-tysięczna publiczność śpiewa z nimi pieśni hitlerowskie, przed stadionem zebrało się jeszcze 5 tys. zwolenników. Jedzą tanią ciepłą kiełbasę, piwa nie ma.

  Pięść w stronę granicy  Początek przemowy Hitlera wydaje się zwykły - chwali bytomian za imponujące zgromadzenie i entuzjazm, który zauważył na ulicach. Gdy stadion wiwatuje, dodaje, że chociaż przeciwnicy twierdzą, że jego ruch nigdy nie osiągnie większości, to on odpowiada: „zobaczymy”, bo ma obecnie lat 43, a nim osiągnie lat 85, wiele może się zmienić. To aluzja do wieku Paula von Hindenburga, z którym przegrał drugą turę wyborów prezydenckich 10 kwietnia 1932 r.

  Ton tyrady Hitlera z każdą minutą się zmienia. Aż wznosi pięść w stronę granicy polskiej i grozi: „Ci tam po drugiej stronie wiedzą, co ich czeka, gdy dojdziemy do władzy, a Francuzi również!”.

  Zamach w Bytomiu-Bobrku był drugą próbą zgładzenia Hitlera w kampanii wyborczej 1932 r. Pierwsza miała miejsce w Monachium

  Kończy słowami o stworzeniu niemieckiego człowieka i niemieckiej duszy, takiej, jaka była w 1914 r. Jego przemowa trwa zaledwie dwadzieścia minut - Hitler bardzo się śpieszy. Przywódca raciborskich hitlerowców Josef Adamczyk (wkrótce zmieni nazwisko na Adams) tłumaczy, że Hitler wyjeżdża zaraz samolotem do Wrocławia, gdzie przemawiać będzie o godzinie 19.30, a już o 22 oczekiwany jest w Zgorzelicach (obecnym Zgorzelcu).

  Ta wiadomość jest ważna dla pewnej grupy, która też pojawiła się na stadionie. To miejscowi komuniści. Mają potwierdzenie informacji o planach Hitlera. Lotnisko jest w Gliwicach, a najkrótsza droga do Gliwic prowadzi przez Bobrek - wieczorem ciemny, zabudowany familokami, pełen zielonych już o tej porze zarośli i drzew.

  Zostanie przyjęty kamieniami  Najkrótsza droga na lotnisko prowadzi przez Bobrek. To robotnicza miejscowość, gdzie duże wpływy mają komuniści. Zdaniem Kachla punkt planowanego zamachu znajdował się zaledwie kilkaset metrów od ówczesnej granicy z Polską. Wybrano niewielkie wzniesienie, po obydwu stronach ulicy stoją familoki. Na samochód Hitlera czeka w ukryciu około 30 mężczyzn. Zamierzają najpierw spowodować wypadek drogowy, żeby uziemić Hitlera - strzelanina w ciemno może być niebezpieczna, w pobliżu mieszkają ludzie. Zamachowcy gromadzą belki, podkłady kolejowe, wielkie kamienie. Kilku łączników za pomocą specjalnych gwizdków ma uprzedzać o zbliżającym się samochodzie wiozącym Hitlera.

  Nerwy jak postronki  Zamachowcy spodziewali się chyba jednego, może najwyżej dwóch samochodów, tymczasem zza zakrętu wyłoniła się cała kolumna aut. Które z nich wiezie Hitlera? Co gorsze, pojawiła się też ciężarówka pełna uzbrojonych SA-manów.

  Na auta spadają podkłady i kamienie. Pierwszy z samochodów gwałtownie hamuje i staje w poprzek drogi. Kolejne nie mogą się ruszyć, wpadają w pułapkę i pod grad cegieł, ale szybko otaczają je ochroniarze z SA i strzelają w stronę niewidzialnych napastników. Tymczasem ostatnie auto zawraca i udaje mu się uciec, na pewno zaraz sprowadzi policyjne oddziały, a może nawet rozwścieczone hitlerowskie bojówki.

  Pasażerowie aut osobowych kładą się na siedzenia, zamachowcy nie mogą ustalić, w którym samochodzie jest Hitler. Nie strzelają. Nakazują odwrót i od tej chwili znikają w dobrze sobie znanym terenie. SA-mani nie potrafią nikogo pochwycić, zresztą zaraz muszą się zbierać do dalszej drogi. Hitler ma nerwy jak postronki, nie zamierza rezygnować z zaplanowanego wiecu we Wrocławiu. Poturbowana kawalkada jedzie dalej. 18 kwietnia 1932 r. późnym wieczorem Hitler rzeczywiście wygłasza kolejne przemówienie na wrocławskim stadionie kolarskim Grüneicher Radrennbahn.

  Policja przeczesuje dokładnie Bobrek, nie ma jednak dowodów na to, że ktoś na pewno brał udział w zamachu. Najbardziej obrywają przypadkowi gapie. Na drugi dzień komuniści urządzają na miejscowym targowisku protest przeciwko brutalnemu traktowaniu przez władze niewinnych ludzi, policja już wtedy nie interweniuje. Prawdziwych napastników nigdy nie postawiono przed sądem. Nikt z sąsiadów nie doniósł.

  Ściśle tajna tajemnica


  Właśnie brak procesu budzi pewne wątpliwości historyków co do formy zamachu w Bobrku. - Nie możemy zajrzeć do akt, sprawdzić, jak naprawdę przebiegało wydarzenie, kto brał w nim udział - mówi dr Joanna Lusek, kierownik działu historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. - Wiemy, że do napadu doszło, ale co dodała legenda? Właściwie jedynym źródłem jest nieżyjący już Paweł Kachel. Faktem jest oczywiście wizyta Adolfa Hitlera w Bytomiu, konflikty między hitlerowcami a komunistami oraz silne napięcia w Bobrku spowodowane kryzysem gospodarczym i bezrobociem. Paweł Kachel wymienił dwa nazwiska przywódców napadu na Hitlera: to Paul Becker i Paweł Scheideman. Pierwszy wymieniony istniał na pewno. Nazwisko Paula Beckera pojawia się w piśmie „Beuthener Kreisblatt” („Bytomska Gazeta Powiatowa”) z dnia 31 stycznia 1927 r. Występuje jako lokalny kandydat z listy komunistów do sejmu prowincjonalnego, razem z takimi mieszkańcami Bobrka jak: Marian Lepiarczyk, Vincent Muschol czy Emil Rzyczniok. Gazeta podaje, że Paul Becker jest kierownikiem „żórawu”, czyli dźwigu, i mieszka w Bobrku przy ulicy Beuthenstrasse 5, dzisiaj to ulica Zabrzańska. Natomiast o Paulu Scheidemanie nic nie wiadomo, może był tylko szeregowym komunistą lub sympatykiem.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (16)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Schade!

  chrobok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Ich habe mir erlaubt ein Paar Bemerkungen an die Frau Kuznik zu richten. Leider - wie schon oft - die Zensur lässt kein Text in Deutsch schicken.
  Ich würde gerne meine Bemerkungen an die...rozwiń całość

  Ich habe mir erlaubt ein Paar Bemerkungen an die Frau Kuznik zu richten. Leider - wie schon oft - die Zensur lässt kein Text in Deutsch schicken.
  Ich würde gerne meine Bemerkungen an die Redaktion oder direkt an Frau Kuznik senden. Wie ist es möglich?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "ukryto" obcja?

  nie taki chrobok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Co to, wyuazi z tobie "ukryto" obcja?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do pani pseudoredaktor.

  Absolwent WUML'u (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Pani redaktorko! Cujś Wam sie pomyliło z tym zdjeciem. Bo nie jest ono zrobione w Bobrku, ani nie jest z 1932. Widać archiwum Podziemne Muzeum Polskiego Ruchu Robotniczego (obecnie IPN) ma źle...rozwiń całość

  Pani redaktorko! Cujś Wam sie pomyliło z tym zdjeciem. Bo nie jest ono zrobione w Bobrku, ani nie jest z 1932. Widać archiwum Podziemne Muzeum Polskiego Ruchu Robotniczego (obecnie IPN) ma źle posortowane "trofjejne" dokumenta!
  Zapraszam do Library of Congress in Washington. Tam nachodzi sie wiele zdjec z tego czasu z wtedy jeszcze nie- Reichskanclerzem. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polcke histeryki juzajs otkryli prowda!

  Hajnel z Laurahity (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Szmjyrfink zapomniou naszkryflac, co zamachofcy byli Polokami, kerzy przijechali ze Sosnofca do odwiecznie polckigo Beuthen zuotym pociongiym.
  Odkryli to polcke histeryki. Bo jak sie pokozauo,...rozwiń całość

  Szmjyrfink zapomniou naszkryflac, co zamachofcy byli Polokami, kerzy przijechali ze Sosnofca do odwiecznie polckigo Beuthen zuotym pociongiym.
  Odkryli to polcke histeryki. Bo jak sie pokozauo, zamachowiec miou sznita ze salcesonym byndzinckim zawiniynto w Nowiny Sosnowieckie. Miou tysz w kapsi jedyn zuoty zomb, kery wybiou szafnerowi zlotego pociongu.
  A co Adolf bou wegetarier, to niy chciou sie bajsnonc polckigo salcesonu (choc t tak w niym niy bouo ani koncka mjynca) i bestosz zamach sie niy udou.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Taa

  bibliotekara (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Zabawna ta Kuźnik - Kachel Paweł, Nieudany zamach na Hitlera [w:] „Życie Bytomskie”, nr 32 z 2006 r., s. 13.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poloki

  Tyta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  nawet poniymieckie parki imionami swoich zadymiarzy nazywajom,

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkoda, że sie nie udało.

  wiesław (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 10

  Jednak ciągle wśród nas mieszkają potomkowie tych, którzy go wtedy tak entuzjastycznie witali. I z nimi należy zrobić porządek. Należy w końcu ostatecznie rozwiązać kwestie volksdojczów na Śląsku


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do niydosfietlonego Sandmana vel Wiesia!

  chrobok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Sandman - dzisiej Wiesio - ciemnioku!
  W roku 1932, kej wtedy jeszcze niy Kanclyrz Rzeszy (wtedy zwala sie ona Weimarer Republik), odwiedziou niymieckie miasto Beuthen, take pojyncie jak...rozwiń całość

  Sandman - dzisiej Wiesio - ciemnioku!
  W roku 1932, kej wtedy jeszcze niy Kanclyrz Rzeszy (wtedy zwala sie ona Weimarer Republik), odwiedziou niymieckie miasto Beuthen, take pojyncie jak Volksdeutsch bouo niyznane. Bo w Beuthen mjyszkali Niymcy - egal eli Gornoslonzoki, eli niy. Byli tysz polcke Gastarbeitery z drugi strony wersalskij granicy. (polecom: Hans Schellbach - Pieron, wo bist du...? Ein Roman aus dem Beuthener Grenzland. ISBN 3-87466-049-4).
  Slonzoki ze zajynty bes Polska czynsci Gornego Sloncka mieli wtedy na podstawie postanowien Konwyncji Genewskij ze 15 maja 1922 - Art. 31 Abs. 1 swoboda przechodzynia bez granica do Niymiec, a nawet sie tam osiedlanio. To tysz geltowalo w drugo strona - dlo Gornoslonzokow ze zajynty bes Polokow drugi strony.
  No tosz, jak tfoja znajomosc historii Gornego Sloncka opiyrosz ino na Klossie i sztyrech pancernych - to lepi zamknij dziob, bo jeszcze cie wtojs przi wszystkich za balek wcisnie!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zapleśniała mózgownica chroboka

  Zmostu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jęśli swoją znajomość historii opierasz tylko na niemieckich wypocinach pt.
  Pieron, wo bist du...? , to lepiej szczyl se w ueba i nie odzywaj się więcej, bo możesz spotkać się z niechęcią...rozwiń całość

  Jęśli swoją znajomość historii opierasz tylko na niemieckich wypocinach pt.
  Pieron, wo bist du...? , to lepiej szczyl se w ueba i nie odzywaj się więcej, bo możesz spotkać się z niechęcią wyrażoną fizycznym działaniem (wycisnom cie za balek i jeszcze obejscajom). Znajomość konwencji genewskiej o Gornym Śląsku niczego nie zmienia, skoro twierdzisz, że na G. Śląsku znajdowali się tylko polcke Gastarbeitery zza "wersalskij" granicy (gratuluja ci godki). Lepiej przyjmij możliwość, że historia wg. niejakiego Hansa Schellbacha to tylko uzgodniony zestaw kłamstw o odwiecznie germańskim Śląsku.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wieslaw / sandmanek

  Tyta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  ... a tak poza tym, to Reichsdeutschow bylo wiecej,
  widac "kwestia polska", Volksdeutschom nie pasowala...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wieslaw / sandmanek

  Tyta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  przecież witać kgoś, to żadna zbrodnia,


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TOWARISZ WIESSŁAW

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  WIECZNIE RZYW JAK SStaLIN I BERIA Z WSI

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Łaził po Piecucha w szaliku FCB

  Wsxcde (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  To mu chcieli po mordzie nalać. Wiadomo, że na Bobrku i Karbiu wszyscy za BVB.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Deutschland O/S Beuthen

  DAP ✊ Das Reich (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  Gdyby......
  Ale się nie udał jak wszystkie inne.
  Za to pokazał komuchom gdzie raki zimują
  Do dziś się trzęsiecie na widok A.H.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nsDAP, jeśli się nie mylę

  Zmostu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  A ty gdzie widziałeś A.H.? W pijackim śnie?

  Zdjęcie autora komentarza
  Panie Poruczniku. Błagam Pana, niech pan już nie prowokuje tych nieszczęsnych Ślonzojczów.

  Sandman

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 11

  Przecież wszyjscy widzą, że te komentarze to prowokacje i chodzi wam ino żeby notować IP z których się je plusuje. Oni so głupi ci Ślonzojcze. Darujcie im... hehehehe

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo