Nowy kierunek na Politechnice Śląskiej - transport kolejowy

  Nowy kierunek na Politechnice Śląskiej - transport kolejowy

  KD, mat. prasowe

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wizualizacja odrestaurowanego dworca w Sosnowcu Maczkach. Budynek ma zostać oddany do użytku Politechnice Śląskiej we wrześniu 2017 roku.

  Wizualizacja odrestaurowanego dworca w Sosnowcu Maczkach. Budynek ma zostać oddany do użytku Politechnice Śląskiej we wrześniu 2017 roku. ©materiały prasowe

  Politechnika Śląska w Gliwicach uruchamia nowy kierunek studiów. Wraz z PKP S.A. będzie kształcić inżynierów na kierunku transport kolejowy. Zajęcia odbywać się będą w nowej jednostce o nazwie Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego. Docelowo CNDTK swoją siedzibę będzie miało w odrestaurowanym zabytkowym budynku dworca kolejowego w Sosnowcu Maczkach.
  Wizualizacja odrestaurowanego dworca w Sosnowcu Maczkach. Budynek ma zostać oddany do użytku Politechnice Śląskiej we wrześniu 2017 roku.

  Wizualizacja odrestaurowanego dworca w Sosnowcu Maczkach. Budynek ma zostać oddany do użytku Politechnice Śląskiej we wrześniu 2017 roku. ©materiały prasowe

  Oferowany przez gliwicką politechnikę kierunek jest unikatowym w Polsce. Dedykowanym specjalnie dla rozwijającego się rynku transportu kolejowego.

  Przyszli studenci transportu kolejowego do wyboru będą mieli trzy specjalności:
  •budowa i eksploatacja pojazdów szynowych,
  •inżynieria bezpieczeństwa w transporcie kolejowym,
  •projektowanie i utrzymanie infrastruktury transportu kolejowego.


  Kształcenie o profilu praktycznym będzie trwało osiem semestrów (o jeden semestr dłużej niż na profilu ogólnoakademickim). Dodatkowy semestr przeznaczony będzie na praktykę zawodową w przemyśle.

  Uczelnia już podpisała umowy i porozumienia o współpracy z przedsiębiorcami z branży kolejowej, u których studenci będą mogli odbyć pięciomiesięczne praktyki zawodowe. Dodatkowo program studiów był konsultowany z przyszłymi pracodawcami.

  Wśród firm, z którymi podjęto współpracę, są m.in.: PKP Cargo, PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Informatyka, PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa, Alstom Konstal, Bombardier Transportation, Newag, Chemet, Knorr-Bremse. Centrum i nowy kierunek kształcenia wspierają również Urząd Transportu Kolejowego oraz Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei.

  W przypadku nowego kierunku praktyki będą miały ogromne znaczenie. Pomysłodawcy chcą, by już w ich trakcie studenci mogli otrzymać tematy prac dyplomowych inżynierskich i realizować je na potrzeby zakładu.

  Studia mają przygotowywać di pracy w: biurach projektowych środków transportu i infrastruktury kolejowej, przedsiębiorstwach eksploatacji transportu szynowego, zakładach obsługowo-naprawczych środków transportu szynowego, jednostkach organizacyjnych związanych z logistyką i spedycją w transporcie kolejowym, a także w firmach zajmujących się budową i utrzymaniem infrastruktury kolejowej oraz u zarządców infrastruktury.

  Docelowo siedzibą Centrum Naukowo-Dydaktycznego Transportu Kolejowego będzie odrestaurowany i dostosowany do funkcji dydaktyczno-administracyjnych, zabytkowy budynek dworca kolejowego w Sosnowcu Maczkach wraz z budynkiem kantyny studenckiej. Rewitalizację budynków ma przeprowadzić PKP S.A., następnie we wrześniu 2017 zostaną one oddane do użytku Politechnice Śląskiej.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SUPER!

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Konkretny kierunek i na czasie. Szansa dla młodych ludzi. Super!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama