Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 95. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego w Katowicach

LOTA
95 lat śląskiej policji
95 lat śląskiej policji Lucyna Nenow
Cześć i chwała bohaterom – między innymi tymi słowami upamiętniono w piątek na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach 95. rocznicę utworzenia Policji Województwa Śląskiego. Uroczystości połączono z obchodami 95. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski. Ceremonię poprzedziła msza w archikatedrze Chrystusa Króla. W trakcie przemówień wspominano m.in. tragiczny los śląskich policjantów zamordowanych w Katyniu.

Policja Województwa Śląskiego działała w latach 1922 - 1939. Formacja została utworzona na mocy rozporządzenia Wojewody Śląskiego z dnia 17 czerwca 1922 roku. Stanowiła około 10 procent stanu osobowego sił policyjnych w II Rzeczypospolitej.

- Śląscy policjanci nie tylko dbali o bezpieczeństwo obywateli, ale musieli ścierać się również z zagrożeniami zewnętrznymi – przypominał inspektor Krzysztof Justyński, komendant wojewódzki Policji w Katowicach. Znaczenie śląskich służb mundurowych podkreślał również w liście przesłanym do prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”, a odczytanym w trakcie uroczystości, Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

- Stworzenie nowoczesnej formacji, w której służbę pełnili polscy funkcjonariusze było niezbędne do zapewnienia ładu i porządku na terenie Górnego Śląska włączonego do Polski. Bez wątpienia było to jedno z ważniejszych wyzwań przed którymi stanęła odradzająca się wówczas administracja – napisał szef resortu. Przypominał, że to właśnie w strukturach śląskiej policji narodziła się służba dzielnicowego, również tu powołano pierwszą „drogówkę”, wówczas policję drogową.

- Śląski epizod wojny obronnej 1939 roku dla funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego był czasem największego egzaminu z takich „przedmiotów” jak patriotyzm, odwaga, wojskowa dyscyplina. Śląscy policjanci bronili mężnie swojej ledwie okrzepłej Macierzy - dodawała na placu Sejmu Śląskiego Teresa Bracka, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”.

Także obecnie, o czym mówił inspektor Justyński, policja woj. śląskiego staje przed licznymi wyzwaniami.
- Dziś również garnizon śląski, największy w kraju, na swoich barkach dźwiga olbrzymią odpowiedzialność – 4,5 mln mieszkańców, za których każdego dnia ponosimy odpowiedzialność. I wszystkim naszym mieszkańcom chcę przypomnieć słowa, które każdego dnia nam towarzyszą, wszyscy policjanci na co dzień cenimy wartości naszych poprzedników, których jesteśmy spadkobiercami i następcami: patriotyzm, odwaga, poświęcenie i dyscyplina – wyliczał komendant wojewódzki Policji.

W trakcie ceremonii wręczono m.in. medale, odznaczenia i wyróżnienia. Złotym Krzyżem Zasługi, nadawanym przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, odznaczona została za zasługi w upamiętnianiu historii Polski Urszula Myszuda. Natomiast medale Pro Patria, w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny, odebrali m.in. Grażyna Barnaś – Konieczna, podinspektor Paweł Dratwiński, ksiądz Joachim Gondro, inspektor Paweł Szeląg i Grażyna Tęczar.

ZOBACZ WIDEO: Surowsze kary dla kierowców. W życie weszły nowe przepisy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Obchody 95. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego w Katowicach - Dziennik Zachodni