Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkryjcie Zagłębie na nowo. Atrakcje na weekend i na dłużej

Redakcja
Do wyboru: zamkowe atrakcje, węgiel w Sztygarce, liczne trasy spacerowe nad Pogoriami i Sosiną

Przed nami ostatni weekend zimowych ferii. Jeśli jeszcze nie wiecie, jak aktywnie lub rodzinnie wykorzystać ten wolny czas, zapraszamy do Zagłębia.

DĄBROWA GÓRNICZA

Przestrzeń, dużo lasów, tras rowerowych i do pieszego wędrowania, to z pewnością atuty miasta. Te sprawiają, że mieszkańcy nie narzekają na nudę, a goście chętnie odwiedzają te tereny, szukając nowości i tych atrakcji, których nie mają u siebie. Nad jeziorem Pogoria III mamy dziś doskonałe warunki do marszów z kijkami, spacerów, czy też rodzinnej wyprawy rowerowej. Nad Pogorię II można wybrać się np. na ryby. Jest jeszcze zbiornik Kuźnica Warężyńska, zwany potocznie Pogorią IV, gdzie coraz częściej widać żeglarzy, a jesienią i zimą także warto wybrać się w to miejsce, by zobaczyć wyjątkowe krajobrazy. A dla tych, co lubią atrakcje pod dachem swoją ofertę ma przez cały rok Nemo Świat Rozrywki z ogromnym aquaparkiem. Wodne atrakcje na najwyższym poziomie, sportowy basen dla profesjonalistów, a do tego świat saun, klub bilardowy, kręgle i taneczne atrakcje w klubie muzycznym „Aquarium”. Basen rekreacyjny ma tu nietypowy, przywodzący na myśl lagunę kształt na obrysie koła. Połączony jest z basenem zewnętrznym wypływowym, dostępnym przez cały rok. W tafli wody i wokół basenu na odwiedzających czekają liczne atrakcje. Czego warto doświadczyć ? Np. kąpieli w rwącej rzece, masażu wodnego w dennym gejzerze, kąpieli w basenowym wodospadzie (kurtyna wodna), relaksu w jacuzzi, szalonego zjazdu rurową zjeżdżalnią do basenu. To wszystko jest na wyciągnięcie ręki, tuż obok Was. Do Nemo Wodnego Świata zawsze jest po drodze. Znajdziemy go przy alei Róż 1, w samym centrum miasta. To tylko kilka minut drogi od trasy S1 (Warszawa - Bielsko-Biała), a drogą krajową nr 94 (Katowice - Kraków) dojedziemy pod samo wejście. W sobotę warto się też wybrać do Muzeum Miejskiego Szty-garka, a także do ostatniej kopalni w Zagłębiu, czyli kopalnić ćwiczebnej Sztygarka. Ta czynna jest od godz. 8.45 do 15.00. Zadziwiające efekty dźwiękowe i świetlne, odgłosy pracy górników, ich rozmowy, praca podziemnych maszyn. To wszystko czeka na Was dzięki nowej trasie multimedialnej w podziemiach Sztygarki. Nowa ekspozycja multimedialna ma przybliżyć zwiedzającym kopalnię jako miejsce, w którym uczniowie Sztygarki zdobywali pierwsze szlify zawodowe. Przed wejściem stanął zabytkowy pojazd, znany nieco starszym jako „Osinobus” w którym wyświetlany jest na początek film archiwalny o kopalni.

SOSNOWIEC

Wcale nie trzeba wyjeżdżać ze stolicy Zagłębia Dąbrowskiego, by ciekawie spędzić czas podczas zbliżającego się weekendu. Pogoda lubiła nas w ostatnich dniach zaskakiwać, ale jeśli weekend przywita nas brakiem opadów, warto wybrać się z rodziną czy znajomymi na spacer. Wyśmienitym miejscem dla realizacji takiego planu jest oczywiście Górka Środulska. Na nartach, rzecz jasna, niestety już tam nie pojeździmy, ale do dyspozycji są siłownia pod chmurką, plac do street workutu czy punkt gastronomiczny. Sobotę warto poświęcić także na wizytę w Muzeum, zwłaszcza że tego dnia wstęp do Pałacu Schoena będzie bezpłatny. Wystawa „Trójkąt w kole. Marka Sosnowiec” jest naprawdę godna polecenia. Oprócz tego zobaczyć tam można ciekawą kolekcję szkła współczesnego. Spotkanie ze sztuką możliwe jest również w Zamku Sieleckim, gdzie wczoraj miał miejsce wernisaż wystawy malarki, graficzki i fotografki Aleksandry Urban. Zarówno sobotni, jak i niedzielny wieczór spędzić można w Teatrze Zagłębia. Aktorzy zapraszają na sztukę „Boeing, boeing” w reżyserii Wojciecha Leśniaka, która przygotowana została w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich. Sztuka zaserwuje wam dobrą dawkę humoru, bo to jednak z najczęściej wystawianych na świecie komedii. Początek obu spektakli o godz. 18. Jeśli wolicie rekreację, warto odwiedzić otwarte przed kilkoma tygodniami po modernizacji Klimontowskie Centrum Aktywności Rodzinnej. Już wcześniej działał tutaj basen, teraz dołączyła do niego siłownia i sala, w której wziąć udział można w szeregu zajęć rekreacyjnych. Warto dodać, że obiekt jest czynny codziennie od godziny 6 do 23. Biegacze w niedzielę wziąć mogą udział w sosnowieckiej odsłonie biegu „Tropem wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, którego uczestnicy wystartują w niedzielę o godz. 12 spod Urzędu Miejskiego. Zapisać będzie się można jeszcze w dniu zawodów, ale tylko wtedy, gdy zakończone już zapisy nie osiągnęły maksymalnej liczby 320 uczestników. Jeśli wolice kibicować, zajrzeć można na mecz hokeja na lodzie między Zagłębiem Sosnowiec a Naprzodem Janów. Początek w niedzielę o godz. 17 na Stadionie Zimowym. Zaznaczamy, że to nie telewizja, ale właśnie oglądanie na żywo pozwala dostrzec piękno tego sportu.

BĘDZIN

Królewskie miasto wciąż odkrywa przed nami swoje tajemnice. Jeśli ktoś z Was nie był jeszcze na zamku, to warto się tam wybrać. W weekend będzińska warownia czynna jest od godziny 9.00 do godziny 17. W salach zamkowych zgromadzono kolekcję ukazującą rozwój broni i uzbrojenia od XVI do pocz. XX wieku. Zbiór składa się w dużej mierze z europejskiej broni regulaminowej, ale zawiera też wiele okazów broni galanteryjnej, myśliwskiej i sportowej - pięknie zdobionej, masą perłową, hebanem i kością. Kolekcja liczy obecnie 350 eksponatów. Z kolei w Pałacu Mieroszewskich można podziwiać wystawę „Od Kleopatry do Nelsona. Jubileuszowy bal kostiumowy królowej Wiktorii”. Ekspozycja prezentuje 53 fotografie pochodzące z archiwum zakładu fotograficznego „Lafayett”. Jest to jedna z najbardziej znaczących kolekcji szklanych negatywów z okresu wiktoriańskiego, znajdująca się obecnie w zbiorach Victoria & Albert Museum w Londynie. Wystawę uzupełnia jedno zdjęcie z Archiwum Królewskiego w Winsdsorze. Dopełnieniem ekspozycji są cztery kostiumy będące rekonstrukcją strojów historycznych, wykonane przez absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Londynie. Warto wybrać się także do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Już dziś na scenie „Brzydkie Kaczątko”.Spektakl Teatru Dzieci Zagłębia porusza temat tolerancji i zwraca uwagę widza na problem odmienności wskazując, że należy ją akceptować i być wrażliwym oraz reagować na każdy przejaw agresji, jaką może wywoływać fakt, że ktoś jest inny niż wszyscy. Fabuła spektaklu okraszona jest skocznymi, wesołymi piosenkami, poetyckie obrazy przenikają się z nasączonymi humorem scenkami rodzajowymi, a żywy plan przeplata się z animacją przedmiotów. Dynamikę gwarantuje choreografia Małgorzaty Fijałkowskiej. Ręcznie zdobiona i malowana, drewniana scenografia autorstwa Barbary Wójcik-Wiktorowicz wykorzystuje tradycyjne wzornictwo i koresponduje z motywami ludowymi tworząc wielobarwny świat ludzi i zwierząt. Początek spektaklu o godzinie 16. Bilety w cenie 20zł, 18zł, grupowe 15zł.

JAWORZNO

Jaworzno też może pochwalić się miejscami, które warto odwiedzać. Jeśli w ten weekend pogoda dopisze, warto pójść na spacer. Na przykład o GEOsfery, choć z racji zimy, nic tam jeszcze nie rośnie. Ale świeżego powietrza zawsze potrzeba. Jest tam malownicza plażą nad oczkiem wodnym, ogród sensoryczny, wrzosowisko i kolorowy plac zabaw ze szkieletem notozaura. Są też piękne ekspozycje riplemarków i salka wystawiennicza ze skamieniałościami. Już niedługo ośrodek przejdzie też pewną metamorfozę. Otóż w tym roku nad ogrodem sensorycznym powstanie drewniany wiszący most o długości 100 metrów i wysokości od 5 do 8 metrów, z którego będzie można podziwiać ukwiecone rabaty, pełne na wpół dziko rosnących roślin różnych gatunków.

W Jawoznie spacerowicze mogą też zobaczyć makietę kopalni Jacek-Rudolf na Plantach w centrum Jaworzna. Nie jest jeszcze ona wykończona, ale zarysy budynków kopalni, szybu i komina widać już jak na dłoni. Urzędnicy postanowili bwoiem pokazać w miniaturze, jak wyglądał zakład górniczy, który stał w miejscu dzisiejszego zieleńca i galerii handlowej Galena. Kopalnia powstała w 1882 roku. Makieta składa się z fragmentów ścian poszczególnych budynków Jacka Rudolfa. Pojawią się na nich stare zdjęcia, które pokażą mieszkańcom wygląd kopalni na przestrzeni lat.

A co słychać w Jaworznie w najbliższy weekend? Jeszcze dziś i jutro odbywają się w Jaworznie XXXIV Dni Muzyki „Jeunesses Musicales”. Koncerty w Centrum Kultury-Teatrze Sztuk rozpoczynają się codziennie o godz. 19. W sobotę wystąpi Maciej Zakościelny (wstęp 40 zł). Niedziela to występ „Super Duo”: Janusz Grzywacz (Laboratorium) - instrumenty klawiszowe, Bernard Maseli - wibrafo (bilety p 30 zł).

Ciekawie będzie też w niedzielę w Muzeum Miasta Jaworzna, które zaprasza na wykład Adriana Ramsa pt. „Żołnierze Wyklęci. Polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956”. Wykład odbędzie się w muzeum o godz. 18.00.


*Salon Maserati w Katowicach otwarty! Poznaj tajemnice legendarnych samochodów
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera