Pięciu sędziów w ciągu 15 lat winnych korupcji

  Pięciu sędziów w ciągu 15 lat winnych korupcji

  tes

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pięciu sędziów w ciągu 15 lat winnych korupcji
  Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych, sędzia Marek Hibner, przedstawił dane dotyczące spraw korupcyjnych w polskich sądach, w ciągu ostatnich piętnastu lat.
  Pięciu sędziów w ciągu 15 lat winnych korupcji
  Od 1 października 2001 roku do października 2016 roku za winnych popełnienia przestępstw korupcyjnych, w związku pełnieniem funkcji sędziego, uznano 5 osób. W stosunku do 2 dalszych osób postępowanie umorzono (z uwagi na śmierć oskarżonego albo przedawnienie karalności). Jedno postępowanie zawieszono ze względu na stan zdrowia oskarżonego, co do kolejnych 5 osób stojących pod takimi zarzutami wydano prawomocne wyroki uniewinniające, a w sześciu dalszych przypadkach zapadły prawomocne uchwały o odmowie zezwolenia na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej.

  Łącznie więc odnotowano postępowania związane z korupcją w odniesieniu do 19 sędziów, w tym w 11 przypadkach zarzuty nie zostały potwierdzone.

  Rzecznik dyscyplinarny sędziów: – Jednostkowe przykłady korupcji w sądach, choć naganne i nigdy nie powinny się zdarzyć, jednak nie upoważniają do twierdzeń, pojawiających się w debacie publicznej, o realnie istniejącym zjawisku korupcji w polskich sądach.

  W woj. śląskim głośna i bulwersująca była sprawa byłego wiceprezesa Sądu Okręgowego w Katowicach, który po długim procesie został prawomocnym wyrokiem uniewinniony od zarzutów korupcji. Kilku innych oskarżonych przyznało się do wręczenia tych łapówek.

  W drugim przypadku – w 2006 roku korupcyjne zarzuty dotyczyły kilku sędziów Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej. Jeden z nich został za to prawomocnie skazany i w 2008 roku usunięty z zawodu.
  W odniesieniu do czterech kolejnych, z uwagi na brak wiarygodnych dowodów, sąd dyscyplinarny odmówił pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej. W stosunku do ostatniego z nich, po zezwoleniu na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, postępowanie karne umorzył prokurator z powodu braku miarodajnych dowodów świadczących o popełnieniu przestępstwa. Sędziowie zostali pomówieni przez swojego kolegę z pracy, a sprawa miała polityczne zabarwienie.

  W sądach powszechnych pracuje obecnie prawie 10 tys. sędziów, a przedstawione dane dotyczą również tych sędziów, którzy zaprzestali służby w ostatnich piętnastu latach (na ich miejsce powoływano nowych sędziów), co daje łącznie około 15.000 osób. O potwierdzonej korupcji można mówić jedynie w odniesieniu do ułamkowej części promila ogólnej liczby sędziów z ostatnich piętnastu lat. Oczywiście, żaden z tych przypadków nie powinien się zdarzyć, każdy z nich wymagał napiętnowania i ukarania, każdy kładzie się też głębokim cieniem na wizerunku wymiaru sprawiedliwości. – Jednakże przedstawione dane prowadzą do wniosku, że są to przypadki jednostkowe oraz odosobnione i z całą pewnością nie upoważniają do pojawiających się w debacie publicznej twierdzeń o realnie istniejącym zjawisku korupcji w polskich sądach – konkluduje rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych, sędzia Marek Hibner.
   
  W Prokuraturze Krajowej powołano specjalny wydział do spraw przestępczości sędziów i prokuratorów.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama