Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięciu sędziów w ciągu 15 lat winnych korupcji

tes
Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych, sędzia Marek Hibner, przedstawił dane dotyczące spraw korupcyjnych w polskich sądach, w ciągu ostatnich piętnastu lat.

Od 1 października 2001 roku do października 2016 roku za winnych popełnienia przestępstw korupcyjnych, w związku pełnieniem funkcji sędziego, uznano 5 osób. W stosunku do 2 dalszych osób postępowanie umorzono (z uwagi na śmierć oskarżonego albo przedawnienie karalności). Jedno postępowanie zawieszono ze względu na stan zdrowia oskarżonego, co do kolejnych 5 osób stojących pod takimi zarzutami wydano prawomocne wyroki uniewinniające, a w sześciu dalszych przypadkach zapadły prawomocne uchwały o odmowie zezwolenia na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej.

Łącznie więc odnotowano postępowania związane z korupcją w odniesieniu do 19 sędziów, w tym w 11 przypadkach zarzuty nie zostały potwierdzone.

Rzecznik dyscyplinarny sędziów: – Jednostkowe przykłady korupcji w sądach, choć naganne i nigdy nie powinny się zdarzyć, jednak nie upoważniają do twierdzeń, pojawiających się w debacie publicznej, o realnie istniejącym zjawisku korupcji w polskich sądach.

W woj. śląskim głośna i bulwersująca była sprawa byłego wiceprezesa Sądu Okręgowego w Katowicach, który po długim procesie został prawomocnym wyrokiem uniewinniony od zarzutów korupcji. Kilku innych oskarżonych przyznało się do wręczenia tych łapówek.

W drugim przypadku – w 2006 roku korupcyjne zarzuty dotyczyły kilku sędziów Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej. Jeden z nich został za to prawomocnie skazany i w 2008 roku usunięty z zawodu.
W odniesieniu do czterech kolejnych, z uwagi na brak wiarygodnych dowodów, sąd dyscyplinarny odmówił pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej. W stosunku do ostatniego z nich, po zezwoleniu na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, postępowanie karne umorzył prokurator z powodu braku miarodajnych dowodów świadczących o popełnieniu przestępstwa. Sędziowie zostali pomówieni przez swojego kolegę z pracy, a sprawa miała polityczne zabarwienie.

W sądach powszechnych pracuje obecnie prawie 10 tys. sędziów, a przedstawione dane dotyczą również tych sędziów, którzy zaprzestali służby w ostatnich piętnastu latach (na ich miejsce powoływano nowych sędziów), co daje łącznie około 15.000 osób. O potwierdzonej korupcji można mówić jedynie w odniesieniu do ułamkowej części promila ogólnej liczby sędziów z ostatnich piętnastu lat. Oczywiście, żaden z tych przypadków nie powinien się zdarzyć, każdy z nich wymagał napiętnowania i ukarania, każdy kładzie się też głębokim cieniem na wizerunku wymiaru sprawiedliwości. – Jednakże przedstawione dane prowadzą do wniosku, że są to przypadki jednostkowe oraz odosobnione i z całą pewnością nie upoważniają do pojawiających się w debacie publicznej twierdzeń o realnie istniejącym zjawisku korupcji w polskich sądach – konkluduje rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych, sędzia Marek Hibner.
 
W Prokuraturze Krajowej powołano specjalny wydział do spraw przestępczości sędziów i prokuratorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!