Podwyżki emerytur minimum o 10 zł. Najniższa emerytura 1000...

  Podwyżki emerytur minimum o 10 zł. Najniższa emerytura 1000 zł WALORYZACJA EMERYTUR od marca 2017

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rząd Beaty Szydło zapowiedział podwyżki emerytur. Na waloryzacji emerytur najbardziej skorzystają na tym rolnicy ubezpieczeni w KRUS-ie, ale nie tylko. Od marca 2017 wzrosną też renty socjalne i z tytułu częściowej niezdolności do pracy.
  Odsetek kobiet pobierających niskie emerytury jest większy niż mężczyzn

  Odsetek kobiet pobierających niskie emerytury jest większy niż mężczyzn ©123rf

  Rząd zdecydował, by w marcu 2017 roku - w ramach waloryzacji - wszystkie emerytury i renty z systemu ubezpieczenia społecznego, z ubezpieczenia społecznego rolników, zaopatrzenia tzw. służb mundurowych, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, zostały podniesione o wskaźnik wynoszący 100,73 procent.

  Waloryzacja emerytur


  Minimalna gwarantowana podwyżka to 10 zł.
  Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podwyżkę można wyliczyć, mnożąc dotychczasową wysokość emerytury przez 1,0073. I tak jeśli ktoś np. otrzymuje 1.500 zł emerytury, to po waloryzacji otrzyma 1.510,95 zł. Podwyżką zostaną objęci wszyscy emeryci i renciści, których świadczenia nie przewyższają kwoty 1.369,86 zł. Na podwyżce skorzysta ok. 2,1 mln świadczeniobiorców Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz prawie wszyscy świadczeniobiorcy KRUS-u (ok. 1,1 mln z 1,2 mln wszystkich świadczeniobiorców).

  Także od marca 2017 roku wysokość najniższej emerytury (dla osób, które mają do niej prawo) z obecnej kwoty 882,56 zł zostanie podniesiona do 1.000 zł. Renty socjalne wzrosną z 741,35 zł do 840 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy z 676,75 zł do 750 zł. W systemie ubezpieczenia społecznego rolników zostanie wprowadzona gwarancja najniższej wysokości emerytury i renty na poziomie 1.000 zł.

  Sonda

  Co sądzisz o podwyżkach emerytur?


  Trzeba dodać, że w strukturze wysokości emerytur zdecydowanie większy odsetek kobiet pobiera „niskie” (o rozpiętości od 550 zł do 2 tys. zł) świadczenia. I to się, niestety, nie zmieni.

  Reforma emerytalna


  Reforma emerytalna to najtrudniejsza z reform, znacznie trudniejsza niż reforma ochrony zdrowia czy edukacji. Elżbieta Rafalska, minister rodziny, która z powodzeniem wprowadziła program Rodzina 500 plus pracuje zgodnie z planem, w którym reforma emerytalna jest jednym z najważniejszych punktów. Celem minister Rafalskiej jest wprowadzenie systemu mieszanego, który ma być korzystny dla tych, którzy otrzymują najniższe świadczenia i dziś nie mają nawet 882 złotych (Radio Wrocław niedawno poinformowało o emerycie z Wałbrzycha, który miesięcznie dostaje z ZUS-u... 37 groszy).

  W resorcie analizowane są różne rozwiązania, które zapewniłyby waloryzację świa-dczeń także najbiedniejszych seniorów. Najprawdopodobniej będzie obowiązywała waloryzacja kwotowo-procentowa - z częściowym mechanizmem procentowym. Uzupełniano by go o podwyżkę kwotową.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (35)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Było lepiej

   Córka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   'za Tuska dostawała 60zł., 36zł.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na znaczek pocztowy

   Córka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Moja mamusia gdy PIS poprzednio rządził w Polsce po prawie 40 latach pracy dostała 5zł, była zbulwersowana teraz to dostanie aż 10,95gr. TRAGEDIA, MASŁO ZDROŻAŁO 2zł.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   głodowa waloryzacja

   waldi_46 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   oszołomy pisowskie zrobiły w balona nawiedzoną ciemnotę wyborczą w myśl Kurskiego ciemny lud wszystko kupi bo był i jest zawsze głupi

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !!!!!!!!!!!!!!!!!SKANDAL!!!!!!!!!!!!!!!!!

   emeryci o niskich dochodach (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   I to się nazywa podwyżka. Ciekawe co na to Unia???????????????????
   Czy w innych krajach unijnych są tak niskie emerytury. Te niskie należy podwyższać a nie te najwyższe. Ludzie z wysokimi...rozwiń całość

   I to się nazywa podwyżka. Ciekawe co na to Unia???????????????????
   Czy w innych krajach unijnych są tak niskie emerytury. Te niskie należy podwyższać a nie te najwyższe. Ludzie z wysokimi emeryturami jeszcze sobie je podwyższają dostając co roku podwyżki.I przepaść się powiększa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

   em (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Wielki skandal jak można tak nisko podwyższać emerytury. Chcecie emerytów wykończyć??????????????????????????????????????????????????????????????


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   waloryzacja

   ~~Malina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   waloryzacja dla emerytów to nie tylko skandal, to przekręt. A dla niektórych HIEN ciągle wypłacają pieniądze po wypadku w smoleńsku.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TO JEST SKANDAL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   EMERYCI (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Co to jest 10 złotych przy niskiej emeryturze ale to jest wkurzające. Taka waloryzacja to jest jałmużna co za 10 złotych można kupić.
   A ile dostana ci co maja wyższe emerytury?????????????????????

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nierby dostaja wiecej.!!??

   Ala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Dlaczego nie dacie tym biednym emerytom pozyc godnie na zasluzonej emeruturze.Nam nikt nie dawal po500zl na dziecko.Niemcy i inne kraje sxanuja emerytow i maja godnie za co zyc a ja po 35latach...rozwiń całość

   Dlaczego nie dacie tym biednym emerytom pozyc godnie na zasluzonej emeruturze.Nam nikt nie dawal po500zl na dziecko.Niemcy i inne kraje sxanuja emerytow i maja godnie za co zyc a ja po 35latach pracy 10zl podwyzki .Moze poslowie sonie pozyja za nasze pieniadze a my za wasze co ? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   waloryzacja

   nauczyciel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   jak co roku, najwiekszym problemem kazdego rzadu jest jak uszczuplic ,lub zabrac waloryzacje,to nas emerytow boli,bo na lewo iprawo fundusze sa a dla nas niema

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ja sobie radzę sam

   Bartek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Emerytury wzrosną o minimum 10 zł, jak to brzmi... Gdyby nie to, że przystąpiłem to programu systematycznego gromadzenia złota mennicy złota, to teraz też bym tak wyklinał jak reszta komentujących.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Waloryzacja emerytur 2017

   oszukana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   Skandal !!!!!!!!!!!!!!!! Przepracowałam ogólnie 35 lat, przez ostatnie 20 lat pracowałam po 10-12 godz mając na względzie wysokość mojej przyszłej emerytury a obiboki teraz mają za friko mieć...rozwiń całość

   Skandal !!!!!!!!!!!!!!!! Przepracowałam ogólnie 35 lat, przez ostatnie 20 lat pracowałam po 10-12 godz mając na względzie wysokość mojej przyszłej emerytury a obiboki teraz mają za friko mieć podniesioną emeryturę !!!!!!!!!!!!!!! Jeśli kolejny oszukańczy rząd miał na względzie podniesienie najniższych emerytur to winno się to odbyć SPRAWIEDLIWIE I UCZCIWIE czyli konsekwentnie o taką samą stawkę powinny być podniesione WSZYSTKIE EMERYTURY !!!!!!!!!!!!! CZERWONA KARTKA DLA OBECNEGO RZĄDU I NIECH ZAPOMNĄ O EMERYTACH PRZY KOLEJNYCH WYBORACH !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama