Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja bliżej ludzi, czyli więcej posterunków i komisariatów. Gdzie? Sprawdź tutaj

Patryk Drabek
Zapewnienie bezpieczeństwa nie jest tanie, ale na policji nie można oszczędzać
Zapewnienie bezpieczeństwa nie jest tanie, ale na policji nie można oszczędzać Marzena Bugała-Azarko
Odtwarzanie i tworzenie zupełnie nowych posterunków policji – taki jest plan na najbliższe miesiące. Których miejscowości to dotyczy?

W ciągu ostatnich lat do tzw. reorganizacji komisariatów i posterunków policji doszło w 15 z 32 jednostek terenowych w naszym regionie. Największe zmiany przypadły na 2012 rok. Prawo i Sprawiedliwość, po wygranych wyborach, zapowiedziało wielką reaktywację, która właśnie jest realizowana, m.in. w województwie śląskim.

– Przedsięwzięć dotyczących tworzenia komisariatów i posterunków policji nie można opierać wyłącznie o sformułowanie „reaktywacja posterunków i komisariatów” – podkreśla podkom. Mariusz Szczepański z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. – Trwające prace dotyczą zarówno odtwarzania takich jednostek i komórek organizacyjnych policji, zreorganizowanych głównie w 2012 roku, jak i tworzenia nowych posterunków, w lokalizacjach, których reorganizacja z 2012 roku nie obejmowała – dodaje podkomisarz.

Plan zakłada, że w najbliższych miesiącach odtworzone zostaną komisariat policji w Miedźnej z siedzibą w Woli (planowany termin otwarcia: 2018 rok, przewidywany koszt: 2 980 224 zł), komisariat policji przy ulicy Hetmańskiej 17 w Dąbrowie Górniczej Strze-mieszycach (planowanego terminu nie określono, 1 735 333 zł), posterunek policji przy ulicy Dworcowej 5 w Milówce (planowanego terminu nie określono, 1 325 002 zł), posterunek policji przy ulicy Batalionów Chłopskich 23 w Kro-czycach (IV kwartał 2017 roku, 949 789 zł) i posterunek policji przy ulicy Chopina w Porębie (1 września 2017 roku, 557 860 zł).

Natomiast utworzone mają zostać posterunek policji przy ulicy Szkolnej w Kozach (II kwartał 2017 roku, 574 576 zł), posterunek policji przy ulicy Parkowej w Wilkowicach (2018 rok, 700 tys. zł), posterunek policji w Istebnej (centrum miejscowości w sąsiedztwie Urzędu Gminy i OSP, planowanego terminu otwarcia nie określono,1 058 360 zł) oraz posterunek policji przy ulicy Celnej 51 w Godowie (planowanego terminu otwarcia nie określono, 258 660 zł).Od 1 listopada ubiegłego roku funkcjonuje już Posterunek Policji w Koszęcinie, a koszt odtworzenia w tym przypadku wyniósł łącznie 80 tysięcy 586 złotych.

Co do planowanych terminów otwarcia – policjanci podkreślają, że mogą się one zmienić.

Uroczyste otwarcie I Komisariatu w Zabrzu

– Jest to uzależnione od wielu czynników wpływających na gotowość utworzenia komórki lub jednostki. Tym samym te terminy należy traktować orientacyjnie – wskazuje podkom. Szczepański.

Podobnie jest z kwotami, które mają zostać przeznaczone na ten cel, ponieważ mogą być niższe niż jest to obecnie zakładane. Z informacji, które otrzymaliśmy wynika, że cała operacja może pochłonąć ponad 10 milionów złotych.
Jeśli chodzi o godziny urzędowania odtwarzanych i tworzonych komisariatów oraz posterunków, to KWP nie ma w tej chwili informacji na ten temat. Założenie jest jednak takie, że zarówno PP, jak i KP nie będą obsługiwane przez całą dobę.
Kazimierz Barbachowski, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów w Warszawie, podkreśla, że policjanci muszą być jak najbliżej ludzi.

– Mówiono, że nic nie stoi na przeszkodzie, by zlikwidować komisariaty i posterunki, ponieważ zawsze może przyjechać tam patrol. Nie przemawiała do mnie ta koncepcja. Nie zwracano bowiem uwagi, jak takie zmiany przełożą się na poczucie bezpieczeństwa w przypadku zwykłych obywateli – podkreśla policyjny związkowiec i dodaje: – Jestem daleki od tego, by takie decyzje były podejmowane centralnie. Powinna liczyć się wola samorządów, które przecież współfinansowały m.in. zakup radiowozów. Po zmianach w 2012 roku docierały do nas sygnały, że burmistrzowie byli nie tyle zaskoczeni, co zdenerwowani – zaznacza Kazimierz Barbachowski.

Już kilkanaście miesięcy temu, po ogłoszeniu planów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, policyjni związkowcy podkreślali, że zapewnienie bezpieczeństwa nie jest tanie, ale nie można na nim oszczędzać. Wskazywali także, że zdecydowanie trudniej reaktywować posterunki i komisariaty niż je likwidować.
Jak będzie wyglądał proces uzupełniania listy posterunków i komisariatów? Przekonamy się o tym w ciągu najbliższych miesięcy.

Na początku czerwca ubiegłego roku minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak przekazał, że – według szacunków – w całej Polsce zostanie przywróconych ponad 150 posterunków policji.

Szef MSWiA powiedział wtedy, że proces przywracania posterunków odbywa się we współpracy z samorządami i z organizacjami pozarządowymi.

Uroczyste otwarcie I Komisariatu w Zabrzu

Przypomnijmy, że w latach 2007 – 2015 zlikwidowano ponad połowę (418 z 817) posterunków policji.
W ciągu ośmiu ostatnich lat do reorganizacji komisariatów i posterunków policji doszło w 15 z 32 jednostek terenowych garnizonu śląskiego.

Zasadnicza część tych zmian przypadła na 2012 rok. Przeprowadzone wówczas zmiany organizacyjno – etatowe w garnizonie śląskim objęły 37 posterunków policji.

Ta reorganizacja była związana z przekształceniem 12 posterunków w komisariaty policji oraz likwidacją pozostałych 25 posterunków. Dodatkowo zmiany te zbiegły się z reorganizacją struktur podległych Komendzie Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej, gdzie 31 marca 2012 roku zlikwidowano Komisariat Policji I w Dąbrowie Górniczej Strzemieszycach, przekształcając go w posterunek policji, który następnie zlikwidowano 1 września tego samego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!