Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstała koalicja "NIE dla chaosu w szkole". Rodzice, nauczyciele przeciw reformie

Katarzyna Domagała
Na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego MEN wprowadza chaos
Na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego MEN wprowadza chaos Przemyslaw Swiderski
Dziewięć organizacji zajmujących się szeroko pojętą oświatą, przystąpiło do koalicji "NIE dla chaosu w szkole". Jej członkowie przekonują, że szkoła nie potrzebuje rewolucji, lecz mądrych i przemyślanych zmian. Inicjatorem jest Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Jak informuje ZNP, koalicję tworzą organizacje, instytucje, ruchy społeczne, rodzice i nauczyciele, „którym leży na sercu dobro dzieci i młodzieży”. Została powołana w środę, podczas spotkania z przedstawicielami członkowskich instytucji. W jej skład weszły następujące ugrupowania: Obywatele dla Edukacji, Przestrzeń dla Edukacji, Stowarzyszenie Rodzice dla Edukacji, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej, Komitet Obrony Demokracji, Społeczny Monitor Edukacji, Evidence Institute oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Jak podkreślają założyciele, formuła koalicji jest otwarta. Organizacje zamierzają opracować ulotki dla rodziców. Znajdzie się na nich hasło „NIE dla chaosu w szkole”.

- Polska szkoła nie potrzebuje kolejnej rewolucji – przekonuje przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zorganizował w środę robocze spotkanie w którym udział wzięli m.in. związkowcy i rodzice uczniów. Spotkanie miało na celu zawarcie koalicji w celu przedstawienia argumentów przeciwko reformie przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W spotkaniu wziął udział również przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski.

Zmiany przewidują przywrócenie ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum. Zgodnie z decyzją MEN to rodzice decydują w jakim wieku ich dziecko idzie do pierwszej klasy (6 lub 7 lat).

Według ZNP główne problemy jakie oznacza reforma to: zatłoczone podstawówki, skrócenie czasu kształcenia ogólnego z dziewięciu do ośmiu lat, likwidacja miejsc pracy czy drastyczne ograniczenie dostępu do szkół średnich dla uczniów obecnych klas VI Szkół Podstawowych i I gimnazjum.

- Chcemy wspólnie rozmawiać o tym, co polskiemu uczniowi i samorządom funduje minister Anna Zalewska – mówi Sławomir Broniarz. - Obecnie mamy „edukacyjny zamach stanu”. Minister uznała, że gimnazja są złe, mimo że nie jest to poparte żadnymi badaniami – ocenia Broniarz.
Według niego „gdy przecieka dach, nie burzy się domu”, a same zmiany są potrzebne, ale nie należy likwidować gimnazjów. Ekspert ds. edukacji zwraca uwagę, że gimnazjaliści to bardzo zdolni uczniowie.

- Likwidacja gimnazjów to olbrzymi błąd. Gimnazjaliści mają duże osiągnięcie, badania pokazują, że gimnazja to szkoły sukcesu – mówi Maciej Jakubowski, ekspert z Evidence Institute.

Według wyliczeń ZNP, w najbliższym czasie pracę może stracić nawet 45 tys. nauczycieli – 37 tys. z gimnazjów i 8 tys. nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. 1 września o godz. 16 ma odbyć się protest przed Ministerstwem Edukacji Narodowej przeciwko planowanym zmianom.

Podczas środowego spotkania, ZNP doprecyzował harmonogram działań przeciwko projektowi zmian systemu szkolnego. M.in. w związku z tym zbierają podpisy pod petycją w obronie polskiej szkoły (www.petycjeonline.com/petycja_w_obronie_polskiej_szkoly). Na tym nie koniec.

Planują też budowę szerokiego frontu porozumienia przeciwko projektowanym zmianom w ustroju szkolnym, skierowanie listu do oświatowej „Solidarności” i Forum Związków Zawodowych z zapytaniem o stanowisko w sprawie projektowanym zmianom. Już 6 września w Sejmie będzie można posłuchać wystąpienia Sławomira Broniarza, prezesa ZNP. m.in. poruszy on problem inicjatywy obywatelskiej (inicjatywa dot. wynagrodzeń). Związkowcy zaplanowali również spotkanie z przedstawicielami samorządów.

Cały czas prowadzić będą kampanię informacyjną o projektowanych zmianach programowych i strukturalnych w szkolnictwie oraz możliwych konsekwencjach dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Planują spotkania otwarte z nauczycielami i rodzicami oraz przekazanie list otwartego do rodziców. Rozważają też zorganizowanie pikiet pod urzędami wojewódzkimi.

*Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
*Wakacje przedłużne. To prezent MEN dla uczniów
*Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
*Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!