Pożar zabytkowego kościoła w Gutach na Zaolziu. Spłonął...

  Pożar zabytkowego kościoła w Gutach na Zaolziu. Spłonął całkowicie ZDJĘCIA

  JAK

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pożar kościoła w Gutach na Zaolziu strawił wszystko. Jak doszło do pożaru? Podpalenie jest jedną z wersji wydarzeń
  1/9
  przejdź do galerii

  Pożar kościoła w Gutach na Zaolziu strawił wszystko. Jak doszło do pożaru? Podpalenie jest jedną z wersji wydarzeń ©www.hzscr.cz

  Pożar zabytkowego kościoła w Gutach strawił wszystko. W nocy z wtorku na środę spalił się XVI-wieczny kościółek, jeden z najstarszych na Śląsku Cieszyńskim, który znajdował się w Gutach koło Trzyńca na Zaolziu. Mimo szybkiej akcji gaśniczej, strażakom nie udało się uratować płonącej świątyni, bo ogień rozprzestrzeniał się w błyskawicznym tempie. ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  Pożar zabytkowego kościółka w Gutach to wielka strata. Spłonął całkowicie

  Strażacy z centrum operacyjnego zostali powiadomieni o pożarze krótko po północy we wtorek, 2 sierpnia - poinformowała straż pożarna kraju morawsko-śląskiego w Republice czeskiej.

  Na miejsce zostały skierowane jednostki zawodowe i ochotnicze m.in. z Trzyńca, Frydka Mistka, Ostrawy-Zabrzega, Jabłonkowa, Gnojnika. W sumie w akcji gaśniczej uczestniczyło 10 jednostek straży pożarnej.

  ZOBACZ KONIECZNIE
  NOWE USTALENIA W SPRAWIE POŻARU: TO BYŁO PODPALENIE. JEST 3 PODEJRZANYCH


  Mimo szybkiej akcji gaśniczej (pożar został ugaszony już po godzinie) kościół uległ całkowitemu spaleniu, bo ogień rozprzestrzeniał się bardzo szybko. Dogaszanie pogorzeliska trwało do dzisiejszego poranka. Na szczęście nikt nie ucierpiał w pożarze.

  - Cenny zabytek został praktycznie zniszczony. Wstępnie straty wynoszą około kilkadziesiąt milionów koron, ale dla walorów historycznych to niepowetowana strata - stwierdziła czeska straż pożarna.
  Zobacz galerię

  Dlaczego spłonął kościółek?


  Na razie trwa ustalanie przyczyn pożaru, żadna możliwości nie została wykluczona. - Przyczyny pożaru zostaną dokładnie zbadane - zapewnia straż pożarna z kraju morawsko-śląskiego.

  Kościół pod wezwaniem Bożego Ciała w Gutach był jednym z najstarszych drewnianych kościołów na Zaolziu. Wybudowany został przez miejscowych ewangelików około 1563 roku (taka data widniała na drewnianym portalu wejściowym do zakrystii) i użytkowany był przez nich do 1654, kiedy to 23 marca w czasie Kontrreformacji został im odebrany przez specjalną komisję. Posiadał wiele cennych mebli i obrazów z początku XVI wieku. W latach 2012-2014 przeszedł wartą kilka milionów koron renowację.

  Tour de Pologne 2017 ETAPY, TRASA, GDZIE KIBICOWAĆ  Tajemnicze zamknięcia aptek. Dlaczego je likwidują?  Zawalił się dom w Dębieńsku


  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.


  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   splonal...

   max (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   znajac duchownych,zadalbym pytanie;czy byl ubezpieczony?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bóg tak chciał.

   siostra Pelagia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Musimy się z tym pogodzić. Wszystko co na tej ziemi należy do Boga. amen

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama