Prawda ponad wszystko. Opowieść o ks. Dzierżonie w Kopicach

  Prawda ponad wszystko. Opowieść o ks. Dzierżonie w Kopicach

  MM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Prawda ponad wszystko. Opowieść o ks. Dzierżonie w Kopicach
  1/3
  przejdź do galerii
  W niedzielę, 28 maja w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach odbył się pokaz filmu dokumentalnego pt."Prawda ponad wszystko. Opowieść o ks. Dzierżonie" w reżyserii Teresy Kudyby.
  Film ten opowiada o największym pszczelarzu świata, ks. Janie Dzierżonie. Był on także księdzem i uczonym. Dziś nazywany jest „ojcem współczesnego pszczelarstwa”. Swojej pasji poświęcił 70 lat. W tym czasie udało mu się odkryć zasady konstrukcji ula z ruchomą zabudową. Odkrył także partenogenezę. Jan Dzierżon zrewolucjonizował pszczelarstwo, znacznie zwiększając produkcję miodu zyskał światową sławę.

  Warto podkreślić, że wspomniany film nieprzypadkowo prezentowany jest w Kopicach. Właśnie tutaj zostało założone przez ks. Dzierżona - "Księcia pszczół" i "Kopernika ula" pierwsze na świecie Śląskie Towarzystwo Pszczelne 11 lutego 1847 roku, które zgromadziło ponad 300 uczestników.


  Film otrzymał Grand Prix na Festiwalu Filmowym Mediatravel oraz nominację do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Prezentacja dokumentu "Prawda ponad wszystko" jest okazją do zainicjowania projektu ratowania mauzoleum rodziny von Schaffgotsch.

  Przypomnijmy, że 30 kwietnia 2017 r., dzień po 175-rocznicy urodzin Joanny Gryczik von Schomberg Godulla w kościele parafialnym w Kopicach odbyła się msza święta poświęcona pamięci jednej z najbardziej zasłużonych kobiet w dziejach Górnego Śląska. Joanna, nazywana "Śląskim kopciuszkiem" dzięki pomocy przedsiębiorcy Karola Godulli stała się dziedziczką jego fortuny. Była fundatorką między innymi kościoła w Szombierkach, w Goduli; fundowała szkoły, przytułki, dofinansowywała klasztory. Do dziś w Szombierkach (dzielnica Bytomia), czy w Goduli (dzielnica Rudy Śląskiej) wspomina się dobrodziejkę z wielkim szacunkiem. Jedna ze szkół w Rudzie Śląskiej została nazwana imieniem Johanny.

  W 1858 roku poślubiła Hansa Urlicha von Schaffgotsch. Małżonkowie zamieszkali na pograniczu Górnego i Dolnego Śląska - w Kopicach, nieopodal Grodkowa.

  Kiedy zmarła, Joanna została pochowana w mauzoleum przy kościele w Kopicach. W latach powojennych szczątki hrabiny były wielokrotnie profanowane i wyrzucone poza grobowiec. Dopiero w latach siedemdziesiątych została pochowana we wspólnej mogile, opisanej skrótowo: Familia Schaffgotsch.

  Mauzoleum przez lata pogrążało się w ruinie. Teraz jest szansa na jego ocalenie. Po wspomnianej mszy św., która miała miejsce pod koniec kwietnia, w kościele Podwyższenia Świętego Krzyża Kopicach, zorganizowano także spotkanie na plebanii dotyczące remontu mauzoleum oraz ekshumacji rodziny Schaffgotsch. Przewodniczył mu ks. proboszcz Jarosław Szeląg. W działania inicjujące prace organizacyjne zaangażowali się: Teresa Kudyba – reżyserka, dokumentalistka dziejów śląskich pałaców, Alicja Biesaga – dyrektor Biblioteki Miejskiej w Grodkowie, Maciej Mischok – historyk, współzałożyciel Centrum Wspierania Polskiego Biznesu, Jan Naściuk – pasjonat dziejów Kopic z Niemodlina. Założeniem grupy jest pozyskanie środków na remont mauzoleum. Na stronie internetowej parafii w Kopicach www.parafiakopice.pl jest wyodrębnione konto na remont kaplicy.

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama