Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Razem tworzymy metropolię

mat. partnera
Rząd wywiązał się z obietnic i przyjął projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Realne staje się utworzenie Metropolii Silesia w lipcu 2017 roku i rozpoczęcie działalności 1 stycznia 2018 roku. Wbrew obawom o opóźnienie finansowania, związek metropolitalny może liczyć na pełne 5% udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze związku, począwszy od 2018 roku.

Do metropolii zaprasza prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński:

Oficjalną nazwą nowej metropolii ma być Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia Silesia. Odchodzimy więc od nazwy, która dyskryminowała zagłębiowskie miasta, a uwidaczniała jedynie miasta leżące na Śląsku – nasze starania przyniosły efekt.
Moim zdaniem pełnomocnikiem do spraw utworzenia związku metropolitalnego powinien zostać prezydent Katowic. Jednak należy dążyć do realizacji idei deglomeracji administracji publicznej, czyli przeniesienia części instytucji publicznych do innych miast, aby zrównoważyć ich rozwój. Wzorem tej polityki są Niemcy, gdzie wiele centralnych instytucji publicznych znajduje się w kilku, nawet mniejszych miastach, podobnie jest także w Szwajcarii, Czechach, Słowacji oraz w Skandynawii.
W związku z tym Sosnowiec, wraz z całym Zagłębiem Dąbrowskim, chce udowodnić, że jesteśmy bardzo ważnym elementem przyszłej metropolii, stąd też nasza propozycja, aby jej siedzibę usytuowano w Sosnowcu. Dotychczas w Zagłębiu panowała opinia, że nasz region był często pomijany, a oczy władz wojewódzkich były skierowane głównie na zachód i południe od Katowic.
Tą decyzją takie postrzeganie może udać się zmienić.

O ustawie mówi także prezydent Świętochłowic, Dawid Kostempski:
Wprawdzie obecny rząd przyjął projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, tym niemniej czeka nas jeszcze cała ścieżka legislacyjna, począwszy od prac w parlamencie, na podpisie pod ustawą Prezydenta RP kończąc. Na przykładzie poprzednich projektów ustaw wiemy, że nawet najlepsze propozycje samorządowców, wynikające z ich praktyki oraz uwzgledniające specyfikę naszego miejskiego organizmu policentrycznego, na poziomie Warszawy mogą zostać wypaczone. Będziemy bacznie przyglądać się proponowanym zmianom, które w tym procesie zostaną zaproponowane. Jeśli okażą się niekorzystne dla miast Konurbacji Górnośląskiej, również z perspektywy mniejszych ośrodków, będziemy czynnie sygnalizować swoje uwagi, m.in. na poziomie przedstawicieli naszego regionu w Sejmie i Senacie. Przyjęcie odpowiednich proporcji funkcjonalnych, instytucjonalnych, decyzyjnych w metropolii między dużymi, a mniejszymi ośrodkami miejskimi uważam za podstawę jej prawidłowego funkcjonowania w przyszłości.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera