Robert Konieczny z nagrodą na Światowym Festiwalu...

  Robert Konieczny z nagrodą na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie. Będzie Oscar?

  Zdjęcie autora materiału

  Dorota Niećko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Robert Konieczny z nagrodą na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie. Będzie Oscar?
  1/11
  przejdź do galerii

  ©For. Robert Konieczny/KWK Promes

  Festiwal w Berlinie to najważniejsze wydarzenie architektoniczne na świecie. Architekt z Katowic został nagrodzony w kategorii kultura. Jury urzekł... beton, budynek pod ziemią i plac na dachu
  Robert Konieczny, architekt z Katowic, i jego pracownia KWK Promes, zdobyli pierwszą nagrodę w kategorii kultura na Światowym Festiwalu Architektury, który od 16 do 18 listopada 2016 trwa w Berlinie. Konieczny dostał nagrodę za realizację w Szczecinie: Centrum Dialogu Przełomy, część Muzeum Narodowego. Jurorami na festiwalu architektury są stararchitekci. W tym roku to m.in. David Chipperfield i Ole Scheeren. O projekcie Koniecznego w Szczecinie jurorzy napisali: Proste rozwiązanie i wspaniała przestrzeń publiczna, zbudowana za pomocą tylko jednego materiału: betonu.
  "Muzeum, które zbudowano przy użyciu tylko jednego materiału - betonu, ma ogromną przestrzeń publiczną na dachu. Jego zatopiona w ziemi forma gwarantuje, że nie blokuje widoku sąsiedniej Filharmonii Szczecińskiej” - napisano w uzasadnieniu.

  Światowy Festiwal Architektury, który trwa w Berlinie, to już siódma edycja tego najważniejszego wydarzenia architektonicznego na świecie. Pierwsza odbyła się w Barcelonie w 2008 roku. Potem festiwal przeniósł się na Daleki Wschód. W tym roku po raz pierwszy zorganizowano go w stolicy Niemiec. Potrwa do piątku 18 listopada. Zwieńczeniem festiwalu jest przyznanie architektonicznego Oscara, czyli nagrody World Building of the Year.
  Robert Konieczny ma jeszcze szansę na architektonicznego Oscara, czyli właśnie nagrodę World Building of the Year. A sam festiwal przypomina nieco rozdanie filmowych Oscarów: swoim rozmachem, obecnością celebrytów i znaczeniem.

  W sumie do festiwalu zakwalifikowano 343 projekty z całego świata, kilka projektów z Polski, w tym aż cztery z naszego regionu lub zaprojektowane przez "naszych" architektów. To trzy domy Roberta Koniecznego i KWK Promes oraz Muzeum Śląskie.

  POLSKIE PROJEKTY NA WORLD ARCHITECTURE FESTIVAL W BERLINIE 2016

  Budynkiem Roku 2015 został The Interlace w Singapurze, projektu Büro Ole Scheeren.

  Przełomy już zostały uznane za Najlepszą Przestrzeń Publiczną Europy (European Prize for Urban Public Space 2016). Zdobyły też w 2016 roku nagrodę SARP w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego w kategorii "Dzieło eksportowe".  *Kontrowersyjne ZDJĘCIA dziewczyn na kalendarzu 2017 ZDJĘCIA
  *Bestie z Rybnika. Takie okazy łowią wędkarze na zalewie w Rybniku ZDJĘCIA
  *Superksiężyc 2016: Te zdjęcia są fantastyczne! ZOBACZ
  *Aktor Jerzy Cnota ZDJĘCIA Z PRYWATNEGO ARCHIWUM
  *Sprawdź, czy możesz zostać policjantem TEST PSYCHOLOGICZNY

  Zobacz koniecznie Superksiężyc 2016

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo