Ważne
  Ruch i Górnik dostały licencję na grę w Ekstraklasie....

  Ruch i Górnik dostały licencję na grę w Ekstraklasie. Niebiescy znów są pod nadzorem PZPN

  Jacek Sroka

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ostatni mecz Górnik - Ruch odbył się w lutym w Zabrzufot arkadiusz gola  polska press

  Ostatni mecz Górnik - Ruch odbył się w lutym w Zabrzu fot arkadiusz gola polska press ©Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse

  Wszystkie kluby dostały licencję na Ekstraklasie. Niebiescy muszą jednak zapłacić karę 20.000 zł, mają także nadzory finansowy i infrastrukturalny. Górnik przeszedł przez proces bez problemów, ale musi jednak jeszcze utrzymać się w gronie najlepszych pod względem sportowym.
  Ostatni mecz Górnik - Ruch odbył się w lutym w Zabrzufot arkadiusz gola  polska press

  Ostatni mecz Górnik - Ruch odbył się w lutym w Zabrzu fot arkadiusz gola polska press ©Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse

  Największe licencyjne znaki zapytania widniały tradycyjnie przy klubach naszego regionu - Górniku Zabrze i Ruchu Chorzów. Zabrzanie przez proces przeszli jednak bezbłędnie - pismo z Rozwoju Katowice, w którym beniaminek domagał się zawieszenia im licencji w związku z niewywiązaniem się z porozumienia dotyczącego transferu Arkadiusza Milika, zostało przez Komisję po raz kolejny odrzucone.

  - Cieszymy się, że nasze starania zostały docenione, ale teraz przede wszystkim skupiamy się wszyscy na utrzymaniu sportowym w ekstraklasie - przyznaje rzecznik Górnika, Rafał Kędzior. - Wierzymy, że ten dokument wykorzystamy w najwyższej klasie rozgrywko-wej, a nie w I lidze.

  Niebieskim poświęcono znacznie więcej uwagi. Komisja nałożyła na nich karę w wysokości 20.000 za niewykazanie niektórych przeterminowanych zobowiązań w dokumentacji licencyjnej oraz za zapłatę niektórych zobowiązań przeterminowanych po terminie 31 marca 2016 r. Ponadto Komisja nałożyła na Ruch sankcję ograniczenia łącznego budżetu wynagrodzeń pracowników, w tym także piłkarzy, do wysokości przewidzianej w złożonej przez klub prognozie finansowej. Na klub nałożony został nadzór finansowy w związku z jego kiepską sytuacją finansową.

  Kondycja Niebieskich może poprawić się już w poniedziałek, bo w tym dniu Urząd Miasta przeleje klubowi pierwszą transzę pożyczki w wysokości 6 mln zł. Większość z tej sumy trafi bezpośrednio do wierzycieli Ruchu m.in. Urzędu Skarbowego, ale około 1,5 mln wpłynie na kontu klubu. Kolejna transza pożyczki w wysokości 12 mln zł zostanie wypłacona przez chorzowskie Centrum Przedsiębiorczości firmie EGB Investments, która wcześniej pożyczała pieniądze Ruchowi.

  W związku z wysokim poziomem zobowiązań krótkoterminowych m.in. wobec wspomnianej wcześniej firmy z Bydgoszczy Ruch nie dostał licencji na grę w sezonie 2016/17 w rozgrywkach UEFA, ale tym nikt się specjalnie na Cichej nie zmartwił, bo występy w europejskich pucharach drużynie Waldemara Fornalika raczej nie grożą. Niebiescy dostali jednak także nadzór infrastrukturalny, a wszystko z powodu zbyt słabego oświetlenia na chorzowskim stadionie. W tej chwili jego siła wynosi 1200 luxów, a na potrzeby telewizji wymagane jest minimum 1400, więc na zabytkowych masztach na Cichej trzeba będzie dołożyć po kilka reflektorów. Klub ma czas na spełnienie tego wymogu do 15 października 2016 r.

  Pozostałe kluby nie miały problemów. Nałożono jednak kilka nadzorów.

  Finansowy:

  - na Górnika Łęczna, Pogoń Szczecin i Wisłę Kraków w związku z zawarciem ugód z pracownikami, odraczającymi termin zapłaty wymagalnych zobowiązań licencyjnych;

  - na Lechię Gdańsk, Koronę Kielce oraz Górnika Łęczna ze względu na bieżącą sytuację finansową klubów i konieczność bieżącego monitorowania założeń podanych w złożonych prognozach finansowych.

  Sportowy na:

  - Wisłę Kraków w celu monitorowania wymogu prowadzenia drużyn młodzieżowych, w związku ze zmianą podmiotu szkolącego drużyny młodzieżowe klubu.

  Infrastrukturalny (oprócz Ruchu) na Górnika Łęczna i Legię Warszawa.

  Komisja zajęła się także zdegradowanym już Podbeski-dziem Bielsko-Biała. Górale otrzymali nadzór finansowy ze względu na konieczność moni-torowania skutków finansowych spadku do niższej klasy rozgrywkowej oraz infrastrukturalny ze względu na trwający proces odbiorów związanych z zakończeniem budowy stadionu.

  Licencją dla beniaminków Ekstraklasy Komisja zajmie się w najbliższym czasie.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nigdy nie rezygnuj z osiągnięcia celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu.

   Bundesliga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Na Śląsku fussball to coś więcej niż tylko sport ,Dla niektórych boisko, to zwykłe boisko. Dla mnie to milion wspaniałych wspomnień, obitych nóg, łez zwycięstwa i radości. nie zamieniłbym tego na...rozwiń całość

   Na Śląsku fussball to coś więcej niż tylko sport ,Dla niektórych boisko, to zwykłe boisko. Dla mnie to milion wspaniałych wspomnień, obitych nóg, łez zwycięstwa i radości. nie zamieniłbym tego na nic innego

   Ci, którzy mówią, że wygrywanie nie jest wszystkim, nigdy nie wygrali niczegozwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama