Rzeźba czarownicy z Czeladzi w końcu na starym mieście

  Rzeźba czarownicy z Czeladzi w końcu na starym mieście

  Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rzeźba Katarzyny Włodyczkowej, zrehabilitowanej czarownicy z Czeladzi, w końcu znalazła swoje miejsce na starym mieście.
  Rzeźba wkrótce opuści pracownię Jacka Kicińskiego

  Rzeźba wkrótce opuści pracownię Jacka Kicińskiego ©Arkadiusz Ławrywianiec

  W końcu po ośmiu latach miasto znalazło miejsce dla rzeźby Katarzyny Włodyczkowej, kobiety, którą w 1740 roku uznano za czarownicę i ścięto na czeladzkim rynku przed ratuszem, a następnie spalono. Po wykonaniu wyroku, na wniosek jej syna, sąd biskupi zbadał sprawę i uniewinnił kobietę od zarzutów o czary.

  Osiem lat temu ówczesne władze Czeladzi zamówiły u rzeźbiarza Jacka Kicińskiego pomnik Katarzyny Włodyczko-wej. Miał to być charakterystyczny dla miasta element jego historii. Początkowo pomnik „czarownicy” miał stanąć przy fontannie, niedaleko kościoła w centrum miasta. Tak się jednak nie stało. Podobno pomysł ustawienia „czarownicy” podkościołem nie spodobał się mieszkańcom.
  Czeladź zapłaciła rzeźbiarzowi za wykonanie posągu Włodyczkowej 93 tysiące złotych, jednak nigdy nie odebrała swojego zamówienia od artysty. Rzeźba czekała na lepsze czasy w pracowni Jacka Kicińskiego.

  Na początku roku Tomasz Michałek z biura prasowego Urzędu Miasta w Czeladzi zapewniał, że kwestia rzeźby rozstrzygnie się w styczniu. Tak się jednak nie stało.

  - Ja już przestałem liczyć, ile to już lat ten pomnik u mnie stoi. Ludzie mi współczuli, że zrobiłem rzeźbę i ona jest cały czas u mnie. Według mnie to jednak piękna sprawa, ponieważ otrzymałem za swoją pracę wynagrodzenie. Uważam, że całe to zamieszanie wokół rzeźby było kompletnie niepotrzebne. Proszę sobie wyobrazić, że ktoś podchodzi do pani i pyta, czy chce pani rzeźbę czarownicy pod kościołem. Przecież to pytanie było kuriozalne. Przez to wszystko drugi raz ścięto i skazano Katarzynę Włodyczkową - mówi Jacek Kiciński.

  Posąg jest odlany z brązu i ma około dwóch metrów wysokości. Waży 400 kilogramów. I bynajmniej nie przedstawia bajkowej Baby-Jagi, ale kobietę piękną i intrygującą, która - jak pokazała historia - ostatecznie czarownicą nie była.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama