Śląskie uczelnie awansowały w Rankingu Szkół Wyższych 2016....

  Śląskie uczelnie awansowały w Rankingu Szkół Wyższych 2016. Skąd ten skok?

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Uniwersytet Śląski to dzisiaj wielka uczelnia, z rozwiniętą nowoczesną bazą, kształcąca ponad 27 tysięcy studentów
  1/2
  przejdź do galerii

  Uniwersytet Śląski to dzisiaj wielka uczelnia, z rozwiniętą nowoczesną bazą, kształcąca ponad 27 tysięcy studentów ©Arkadiusz Gola

  Kapituła Rankingu Szkół Wyższych dwóm uczelniom z regionu przyznała Awans 2016. Nagrody specjalne za szczególny postęp.
  Uniwersytet Śląski w Katowicach wczoraj obchodził 48. urodziny, a w opublikowanym w nocy z wtorku na środę przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” Rankingu Szkół Wyższych 2016, uplasował się na 13. pozycji w kraju. To najlepszy wynik w regionie.

  Kapituła rankingu wyróżniła za to Uniwersytet Śląski specjalną nagrodą. - Kształcenie i badania naukowe to nie jest prosta sprawa. Na efekty trzeba było poczekać, ale w końcu przyszły - mówił wczoraj prof. Ryszard Koziołek, prorektor ds. kształcenia i studentów UŚ.

  Za szczególny postęp wyróżniona została także Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.

  Skąd te sukcesy? Środowisko naukowe podkreśla, że niezwykle ważne jest zrozumienie rynku pracy, współpraca z biznesem oraz - oczywiście - z innymi uczelniami.

  Do tej pory do województwa śląskiego przyciągał dobrze rozwinięty przemysł i (zwykle na jeden wieczór) koncerty światowych gwiazd. Wszystko wskazuje na to, że na tej liście znajdzie się też edukacja. W 17. edycji prestiżowego Rankingu Szkół Wyższych, przygotowywanego przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy“, placówki ze Śląskiego wypadły wyjątkowo dobrze. Większość awansowała lub utrzymała się na podobnej pozycji, co rok temu. Na tym nie koniec sukcesów. Uniwersytet Śląski i Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, jako uczelnie, które zanotowały szczególny postęp, zostały wyróżnione specjalną nagrodą Awans 2016. Ich rektorzy, podczas uroczystej gali wręczania dyplomów, nazwali je „tygrysem i tygryskiem ze Śląska na rynku edukacyjnym w Polsce“.

  11 zdjęć
  Przejdź do galerii
  10. KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI JANA PAWŁA II

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  TOP 10 UNIWERSYTETÓW Ranking Szkół Wyższych 2016 PERSPEKTYWY1. UNIWERSYTET WARSZAWSKIRanking Szkół Wyższych: oto najlepsze uczelnie

  TOP 10 UNIWERSYTETÓW Ranking Szkół Wyższych 2016 PERSPEKTYWY

  Link do głównego zdjęcia

  ©arc.  Potrzebny był czas na skok w Rankingu Szkół Wyższych


  Radości z największego w kraju awansu nie kryją w Uniwersytecie Śląskim. Placówka, która wczoraj obchodziła 48. urodziny, znalazła się na 13. miejscu w zestawieniu uczelni akademickich. W porównaniu do zeszłego roku było to awans aż o cztery miejsca.

  - Jesteśmy uczelnią młodą. Mamy prężnie działającą kadrę, w tym wielu naukowców z tytułem doktora, którzy potrzebowali czasu, aby się usamodzielnić, stworzyć własne zespoły badawcze. Aplikować o granty i mieć środki na prowadzenie badań. Teraz to zaczęło owocować - zaznaczał w rozmowie z DZ prof. Ryszard Koziołek, prorektor ds. kształcenia i studentów UŚ.
  Prawie dwa razy młodsza jest GWSH, w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia. W 17. edycji zestawienia placówka znalazła się na 9. pozycji (rok temu miejsce 12) w Rankingu Uczelni Niepublicznych Magisterskich. - Rozumiemy rynek pracy, dlatego naszym atutem jest elastyczne przygotowywanie studentów do pełnienia różnych ról w różnych organizacjach i branżach - podkreśla prof. Krzysztof Szaflarski, rektor GWSH. I jak dodaje, uczelnia ma stały kontakt z przedsiębiorcami, a współpraca dobrze rokuje na przyszłość.

  11 zdjęć
  Przejdź do galerii
  10. KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI JANA PAWŁA II

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  TOP 10 UNIWERSYTETÓW Ranking Szkół Wyższych 2016 PERSPEKTYWY1. UNIWERSYTET WARSZAWSKIRanking Szkół Wyższych: oto najlepsze uczelnie

  TOP 10 UNIWERSYTETÓW Ranking Szkół Wyższych 2016 PERSPEKTYWY

  Link do głównego zdjęcia

  ©arc.  Łączą siły, przez co są lepsi


  Jak zaznacza prof. Przemysław Jałowiecki, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (w najnowszym rankingu miejsce 30. i awans o jedną pozycję), awans śląskich uczelni pokazuje, że region ma olbrzymi potencjał naukowy.

  - Uczelnie coraz częściej decydują się na wspólne przedsięwzięcia, dzięki czemu mogą pozyskać znaczne środki na finansowanie badań i osiągnąć sukces naukowy - tłumaczy prof. Jałowiecki. - Współpraca ta dotyczy nie tylko uczelni krajowych, ale i zagranicznych - podkreśla rektor.

  Przykład? UŚ wraz z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego i Akademią Sztuk Pięknych otwierają nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów - arteterapię. - Współpraca wszystkim się opłaca. Nawet największy uniwersytet nie jest w stanie zgromadzić całej wiedzy, umiejętności, innowacji, w związku z tym ta wymiana wiedzy między jednostkami, to trend, który będzie się nasilał - uważa prof. Koziołek.

  Na zacieśnianie relacji z przedsiębiorcami stawia z kolei Wyższa Szkoła Biznesu z Dąbrowy Górniczej (10 pozycja w rankingu), która jako druga uczelnia niepubliczna z regionu znalazła się w głównym zestawieniu rankingu.

  - Od lat podkreślamy, że kluczem do sukcesu jest praktyczne kształcenie i bliska współpraca z biznesem - komentuje Dominik Penar, prodziekan WSB ds. kształcenia ustawicznego.

  11 zdjęć
  Przejdź do galerii
  10. ZACHODNIOPOMORSKI UNIWERSYTET TECHNOLOGICZNY W SZCZECINIE

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  TOP 10 UCZELNI TECHNICZNYCH Ranking Szkół Wyższych 2016 PERSPEKTYWY1. POLITECHNIKA WARSZAWSKARanking Szkół Wyższych: oto najlepsze uczelnie

  TOP 10 UCZELNI TECHNICZNYCH Ranking Szkół Wyższych 2016 PERSPEKTYWY

  Link do głównego zdjęcia

  ©arc.  Kto najlepszy w kraju?


  Wśród uczelni akademickich, niekwestionowanym liderem jest Uniwersytet Warszawski. Wyprzedził Uniwersytet Jagielloński. Na trzecim miejscu ponownie znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kapituła rankingu na czele której stanął prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk, przy tworzeniu rankingu brała pod uwagę, m.in prestiż, umiędzynarodowienie, innowacyjność, potencjał naukowy, efektywność naukową, warunki kształcenia.

  Po co jest ranking  W przygotowanym przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy“ Rankingu Szkół Wyższych 2016 znajdziemy cztery osobne zestawienia. Ranking Uczelni Akademickich (obejmuje wszystkie, z wyjątkiem artystycznych, szkoły wyższe w kraju - publiczne i niepubliczne - posiadające uprawnienia habilitacyjne lub do nadawania stopnia naukowego doktora), Ranking Uczelni Niepublicznych Magisterskich, Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów. Te zestawienia mają wskazać młodym ludziom, która uczelnia ma nie tylko interesujące kierunki, ale także najlepszą kadrę naukową i kontakty z biznesem, jak też szeroką wymianę zagraniczną. Jednak „Perspektywy” zaznaczają, że ranking jest nie tylko doskonałym narzędziem, pomagającym w podjęciu trafnych wyborów dalszej drogi edukacji. - To także kompendium wiedzy o aktualnym stanie polskiego szkolnictwa wyższego, panoramiczne zdjęcie wykonane tu i teraz, przedstawiające nasze uczelnie i ich ambicje z różnych, ale nieprzypadkowo dobranych perspektyw - czytamy na stronie fundacji.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
  *Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
  *Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Znowu krecicie :

   amant (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Prosze nie mieszac województwa z Regionem !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Takie statystki nic nie warte.

   abc-z (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Artykul bardzo neiwyrazny - to ile w koncu tych nagród i za co ?

   Ogólnie co do tych wszystkich polskich rankingów: lanie i sranie po scianie.
   Gdzie stoi Polska w miedzynarodowym porównaniu ? - W...rozwiń całość

   Artykul bardzo neiwyrazny - to ile w koncu tych nagród i za co ?

   Ogólnie co do tych wszystkich polskich rankingów: lanie i sranie po scianie.
   Gdzie stoi Polska w miedzynarodowym porównaniu ? - W trzeciej albo czwartej lidze ! (oprócz kilku technicznych uczelni lub nawet tylko ich wydzialów)

   Inni tworza SAP, a w Polsce ciesza sie z dobrych miejsc na olimpiadzie dla mlodych programistów.
   Inni buduja NASA i ESA, a w Polsce ucza jeszcze COBOLa. :-)

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama