Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie uczelnie awansowały w Rankingu Szkół Wyższych 2016. Skąd ten skok?

Katarzyna Domagała-Szymonek
Uniwersytet Śląski to dzisiaj wielka uczelnia, z rozwiniętą nowoczesną bazą, kształcąca ponad 27 tysięcy studentów
Uniwersytet Śląski to dzisiaj wielka uczelnia, z rozwiniętą nowoczesną bazą, kształcąca ponad 27 tysięcy studentów Arkadiusz Gola
Kapituła Rankingu Szkół Wyższych dwóm uczelniom z regionu przyznała Awans 2016. Nagrody specjalne za szczególny postęp.

Uniwersytet Śląski w Katowicach wczoraj obchodził 48. urodziny, a w opublikowanym w nocy z wtorku na środę przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” Rankingu Szkół Wyższych 2016, uplasował się na 13. pozycji w kraju. To najlepszy wynik w regionie.

Kapituła rankingu wyróżniła za to Uniwersytet Śląski specjalną nagrodą. - Kształcenie i badania naukowe to nie jest prosta sprawa. Na efekty trzeba było poczekać, ale w końcu przyszły - mówił wczoraj prof. Ryszard Koziołek, prorektor ds. kształcenia i studentów UŚ.

Za szczególny postęp wyróżniona została także Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.

Skąd te sukcesy? Środowisko naukowe podkreśla, że niezwykle ważne jest zrozumienie rynku pracy, współpraca z biznesem oraz - oczywiście - z innymi uczelniami.

Do tej pory do województwa śląskiego przyciągał dobrze rozwinięty przemysł i (zwykle na jeden wieczór) koncerty światowych gwiazd. Wszystko wskazuje na to, że na tej liście znajdzie się też edukacja. W 17. edycji prestiżowego Rankingu Szkół Wyższych, przygotowywanego przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy“, placówki ze Śląskiego wypadły wyjątkowo dobrze. Większość awansowała lub utrzymała się na podobnej pozycji, co rok temu. Na tym nie koniec sukcesów. Uniwersytet Śląski i Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, jako uczelnie, które zanotowały szczególny postęp, zostały wyróżnione specjalną nagrodą Awans 2016. Ich rektorzy, podczas uroczystej gali wręczania dyplomów, nazwali je „tygrysem i tygryskiem ze Śląska na rynku edukacyjnym w Polsce“.

TOP 10 UNIWERSYTETÓW Ranking Szkół Wyższych 2016 PERSPEKTYWY10. KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI JANA PAWŁA IIRanking Szkół Wyższych: oto najlepsze uczelnie

TOP 10 UNIWERSYTETÓW Ranking Szkół Wyższych 2016 PERSPEKTYWY

Potrzebny był czas na skok w Rankingu Szkół Wyższych

Radości z największego w kraju awansu nie kryją w Uniwersytecie Śląskim. Placówka, która wczoraj obchodziła 48. urodziny, znalazła się na 13. miejscu w zestawieniu uczelni akademickich. W porównaniu do zeszłego roku było to awans aż o cztery miejsca.

- Jesteśmy uczelnią młodą. Mamy prężnie działającą kadrę, w tym wielu naukowców z tytułem doktora, którzy potrzebowali czasu, aby się usamodzielnić, stworzyć własne zespoły badawcze. Aplikować o granty i mieć środki na prowadzenie badań. Teraz to zaczęło owocować - zaznaczał w rozmowie z DZ prof. Ryszard Koziołek, prorektor ds. kształcenia i studentów UŚ.
Prawie dwa razy młodsza jest GWSH, w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia. W 17. edycji zestawienia placówka znalazła się na 9. pozycji (rok temu miejsce 12) w Rankingu Uczelni Niepublicznych Magisterskich. - Rozumiemy rynek pracy, dlatego naszym atutem jest elastyczne przygotowywanie studentów do pełnienia różnych ról w różnych organizacjach i branżach - podkreśla prof. Krzysztof Szaflarski, rektor GWSH. I jak dodaje, uczelnia ma stały kontakt z przedsiębiorcami, a współpraca dobrze rokuje na przyszłość.

TOP 10 UNIWERSYTETÓW Ranking Szkół Wyższych 2016 PERSPEKTYWY10. KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI JANA PAWŁA IIRanking Szkół Wyższych: oto najlepsze uczelnie

TOP 10 UNIWERSYTETÓW Ranking Szkół Wyższych 2016 PERSPEKTYWY

Łączą siły, przez co są lepsi

Jak zaznacza prof. Przemysław Jałowiecki, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (w najnowszym rankingu miejsce 30. i awans o jedną pozycję), awans śląskich uczelni pokazuje, że region ma olbrzymi potencjał naukowy.

- Uczelnie coraz częściej decydują się na wspólne przedsięwzięcia, dzięki czemu mogą pozyskać znaczne środki na finansowanie badań i osiągnąć sukces naukowy - tłumaczy prof. Jałowiecki. - Współpraca ta dotyczy nie tylko uczelni krajowych, ale i zagranicznych - podkreśla rektor.

Przykład? UŚ wraz z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego i Akademią Sztuk Pięknych otwierają nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów - arteterapię. - Współpraca wszystkim się opłaca. Nawet największy uniwersytet nie jest w stanie zgromadzić całej wiedzy, umiejętności, innowacji, w związku z tym ta wymiana wiedzy między jednostkami, to trend, który będzie się nasilał - uważa prof. Koziołek.

Na zacieśnianie relacji z przedsiębiorcami stawia z kolei Wyższa Szkoła Biznesu z Dąbrowy Górniczej (10 pozycja w rankingu), która jako druga uczelnia niepubliczna z regionu znalazła się w głównym zestawieniu rankingu.

- Od lat podkreślamy, że kluczem do sukcesu jest praktyczne kształcenie i bliska współpraca z biznesem - komentuje Dominik Penar, prodziekan WSB ds. kształcenia ustawicznego.

TOP 10 UCZELNI TECHNICZNYCH Ranking Szkół Wyższych 2016 PERSPEKTYWY1. POLITECHNIKA WARSZAWSKARanking Szkół Wyższych: oto najlepsze uczelnie

TOP 10 UCZELNI TECHNICZNYCH Ranking Szkół Wyższych 2016 PERSPEKTYWY

Kto najlepszy w kraju?

Wśród uczelni akademickich, niekwestionowanym liderem jest Uniwersytet Warszawski. Wyprzedził Uniwersytet Jagielloński. Na trzecim miejscu ponownie znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kapituła rankingu na czele której stanął prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk, przy tworzeniu rankingu brała pod uwagę, m.in prestiż, umiędzynarodowienie, innowacyjność, potencjał naukowy, efektywność naukową, warunki kształcenia.

Po co jest ranking

W przygotowanym przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy“ Rankingu Szkół Wyższych 2016 znajdziemy cztery osobne zestawienia. Ranking Uczelni Akademickich (obejmuje wszystkie, z wyjątkiem artystycznych, szkoły wyższe w kraju - publiczne i niepubliczne - posiadające uprawnienia habilitacyjne lub do nadawania stopnia naukowego doktora), Ranking Uczelni Niepublicznych Magisterskich, Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów. Te zestawienia mają wskazać młodym ludziom, która uczelnia ma nie tylko interesujące kierunki, ale także najlepszą kadrę naukową i kontakty z biznesem, jak też szeroką wymianę zagraniczną. Jednak „Perspektywy” zaznaczają, że ranking jest nie tylko doskonałym narzędziem, pomagającym w podjęciu trafnych wyborów dalszej drogi edukacji. - To także kompendium wiedzy o aktualnym stanie polskiego szkolnictwa wyższego, panoramiczne zdjęcie wykonane tu i teraz, przedstawiające nasze uczelnie i ich ambicje z różnych, ale nieprzypadkowo dobranych perspektyw - czytamy na stronie fundacji.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Śląskie uczelnie awansowały w Rankingu Szkół Wyższych 2016. Skąd ten skok? - Dziennik Zachodni