Sosnowiec będzie miał nową prokuraturę ZDJĘCIA

  Sosnowiec będzie miał nową prokuraturę ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Szymczyk

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Sosnowiec będzie miał nową prokuraturę ZDJĘCIA
  1/10
  przejdź do galerii
  Nie tylko policjanci, ale również prokuratorzy wyprowadzą się z mało dziś już funkcjonalnej kamienicy przy ul. Piłsudskiego 2 w centrum Sosnowca. Wczoraj w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego szef Prokuratury Okręgowej w Katowicach Piotr Wolny i prezydent miasta Arkadiusz Chęciński podpisali notarialny akt darowizny na rzecz skarbu państwa działki przy ul. Janowskiego, gdzie ma powstać nowy budynek prokuratury. Będzie się on znajdować obok nowego gmachu komendy policji. Obie działki znajdują się na terenie zlikwidowanej KWK Sosnowiec.
  - Otwieramy nowy etap w funkcjonowaniu prokuratury w Sosnowcu. Jestem mieszkańcem Sosnowca i wiele lat pracowałem w prokuraturze w Sosnowcu. Wiem, jakie warunki lokalowe ta prokuratura przez wiele lat posiadała. Cieszę się bardzo, że będziemy mogli tę sytuację zmienić - mówi Bogdan Święczkowski, prokurator krajowy. - Niebawem w pobliżu rozpocznie się budowa nowej komendy policji. Mam nadzieję, że budowę nowej siedziby rozpoczniemy jeszcze w tym roku.
  Jest już wybrana firma, która przygotowuje projekt budowlany. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku wybierzemy firmę, która zajmie się budową. Wszystko wskazuje na to, że najpóźniej w 2019 roku będziemy mogli otwierać podwoje nowego budynku - dodaje.

  Koszt budowy szacowany jest na 20 mln zł. Nowa siedziba dwóch sosnowieckiej prokuratur - Sosnowiec-Północ i Sosnowiec-Południe -ma być obiektem nowoczesnym. Nie zabraknie parkingów dla mieszkańców czy udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Przy budowie zostaną też wyposażone najnowsze technologie i najnowsze pomysły dotyczące obsługi interesantów.

  Z inwestycji cieszą się również władze Sosnowca.

  - Budynek zarówno policji, jak i prokuratury utrudniał pracę i jednej, i drugiej instytucji. Cieszymy się z budowy takiego kompleksu - mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. - Projekt komendy policji już istnieje i lada chwila rozpoczną się prace. Gdyby przy ul. Janowskiego udało się zbudować pełny kompleks, byłby to przykład, który można by powielać w innych miastach. Dostęp mieszkańców byłby prostszy, a i praca tych organów byłaby łatwiejsza - uważa Chęciński.

  – Chciałbym, aby w tym miejscu był jeszcze sąd. W ciągu najbliższych miesięcy będziemy wiedzieć, czy takie rozwiązanie będzie możliwe – dodał Bogdan Święczkowski.

  Póki co, sosnowiecki Sąd Rejonowy mieści się w dwóch siedzibach: dawnej dyrekcji Dąbrowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego przy ul. Kaliskiej i w pałacu przy ul. 1 Maja. Z tej drugiej lokalizacji ma się jednak przenieść do użytkowanego niegdyś przez pogotowie ratunkowe budyneku przy ul. Czarnej.
  Zobacz galerię
  Inwestycja prokuratury w Sosnowcu nie jest jedyną w województwie śląskim. Niedawno nowy gmach otwarto w Tychach. Niebawem budowany będzie również nowy obiekt w Katowicach, na rogu ulic Gliwickiej i Opolskiej, gdzie mieścić się będą cztery katowickie prokuratury rejonowe, Prokuratura Okręgowa. Prokuratura Regionalna oraz ośrodek zamiejscowy Prokuratury Krajowej.

  - Inwestycje lokalowe planowane są w Prokuraturze Okręgowej od wielu lat. Dopiero teraz udało się pozyskać wsparcie Prokuratury Krajowej. Dzięki temu zyskaliśmy dodatkowe środki , m.in. na budowę nowej prokuratury w Sosnowcu. W przypadku pozostałych jednostek standardy są na przywoitym poziomie. Oczywiście, pozyskujemy środki celem przeprowadzenia niezbędnych remontów, ulepszeń czy wprowadzenia udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Jeśli chodzi o budowę nowych obiektów, to w pierwszej kolejności będzie to Sosnowiec, a w następnej - Katowice - mówi Piotr Wolny, szef Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

  Mocne uderzenie CBŚP w narkobiznes na Śląsku


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Policja i Prokuratura

   ONA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Boooooożę... Jakie to SZCZĘŚCIE, że narrrreszcie będzie się LEPIEJ ŻYŁO tym dwóm cudnym instytucjom!!!!!!:-):-):-)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama