Sosnowiec: powstaje darmowy dom opieki dla seniorów "Pod...

  Sosnowiec: powstaje darmowy dom opieki dla seniorów "Pod Kasztanami" [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dzienny Dom Opieki Medycznej Pod Kasztanami działać będzie w ramach przychodni Unii Brackiej Porąbka-Klimontów w Sosnowcu-Zagórzu.
  1/10
  przejdź do galerii

  Dzienny Dom Opieki Medycznej Pod Kasztanami działać będzie w ramach przychodni Unii Brackiej Porąbka-Klimontów w Sosnowcu-Zagórzu. ©Tomasz Szymczyk / Dziennik Zachodni

  Dzienny Dom Opieki Medycznej Pod Kasztanami - tak nazywa się nowa placówka, która działać będzie w ramach przychodni Unii Brackiej Porąbka-Klimontów w Sosnowcu-Zagórzu. Opieka dla seniorów będzie tu bezpłatna, bo pozyskano na ten cel specjalne fundusze.
  - Projekt ten jest częścią pilotażowego programu prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia mającego na celu deinstytucjonalizację opieki zdrowotnej nad osobami starszymi oraz odciążenie instytucji świadczących opiekę w formie instytucjonalnej (szpitali, ośrodków pobytu całodobowego) na rzecz pobytu dziennego w DDOM. Pacjenci, którzy wymagają intensywnej opieki po pobycie w szpitalu, będą mogli zostać skierowani do dziennego domu opieki medycznej w celu uzyskania opieki lekarskiej (lekarz geriatra oraz rehabilitacji medycznej) oraz dalszej rehabilitacji.
  Założeniem jest, aby pacjenci niewymagający pobytu w szpitalu mogli kontynuować leczenie i rehabilitacje w warunkach zbliżonych do domowych - informuje Paulina Pitrowska z Unii Brackiej, koordynator projektu.

  Celem pilotażu jest też to, żeby Ministerstwo mogło ocenić koszt prowadzenia takiego ośrodka pod kątem ewentualnego przyszłego kontraktowania i wypracowania standardów opieki. Projekt w części jest finansowany ze środków unijnych, z Europejskiego Funduszu Społecznego. Tego typu działania są potrzebne, bo seniorów jest coraz więcej.

  - Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs, w którym trzeba było stworzyć projekt, w ramach którego seniorzy po 65. roku życia mogliby dojść do utraconej formy. Pomagamy osobom wrócić do sprawności, która pozwoli im w jak największym stopniu samodzielnie funkcjonować - wyjaśnia Joanna Sojka, kierownik domu opieki.

  Dom „Pod Kasztanami”. Nie będzie molochem, jednorazowo pomoc uzyskiwać będzie tu 15 osób, które będą miały zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską i rehabilitacyjną, a także posiłki. Kierować w to miejsce ma lekarz rodzinny. Warunkiem jest też hospitalizacja podczas ostatnich dwunastu miesięcy. Ośrodek ma być czynny od poniedziałku do piątku przez dziewięć godzin. Ścisłych godzin jeszcze nie ma, bo zostaną dostosowane do potrzeb pacjentów. Ci będą mogli tu przebywać od 30 do 180 dni.

  - Nikt nie ponosi kosztów pobytu tutaj, za wyjątkiem dojazdu. My zwracamy tylko koszt dojazdu porównywalny do komunikacji miejskiej - mówi Joanna Sojka.

  Otwarcie Domu zaplanowano na czwartek 1 grudnia.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dom opieki

   Aleksandra (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Teraz jest bardzo duży wybór domów opieki, moim zdaniem juz sie sytuacja polepszyła, na przykład w VeniVidiVici jet kilka miejsc dostępnych obecnie jak sprawdzałam niedawno.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama