Sprawdzian ósmoklasisty już w 2019 roku

  Sprawdzian ósmoklasisty już w 2019 roku

  Zdjęcie autora materiału

  Magdalena Mikrut-Majeranek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sprawdzian ósmoklasisty już w 2019 roku

  ©Grzegorz Olkowski / Polska Press

  Pod koniec ubiegłego tygodnia Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie po raz pierwszy sprawdzą w ten sposób swoją wiedzę w roku 2019. Jak będzie wyglądał sprawdzian? Sprawdziliśmy.
  Sprawdzian ósmoklasisty już w 2019 roku

  ©Grzegorz Olkowski / Polska Press

  Przypomnijmy, że wraz z likwidacją gimnazjów likwidacji ulegną egzaminy gimnazjalne oraz sprawdzian szóstoklasisty. Ich miejsce zastąpi sprawdzian ósmoklasisty. Prawdopodobnie to on będzie stanowił przepustkę do szkoły średniej.

  Uczniowie kończący edukację na poziomie szkoły podstawowej będą musieli napisać cztery egzaminy w ciągu trzech dni. Pierwszego dnia zostanie przeprowadzony egzamin z języka polskiego, drugiego dnia z matematyki, trzeciego - z języka obcego nowożytnego i z przedmiotu do wyboru (biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia). Zdający mogą wybrać jeden obcy język nowożytny z siedmiu dostępnych. Do wyboru są: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski, ukraiński oraz włoski.

  Egzamin z języka polskiego będzie trwał 120 minut, z matematyki - 100, natomiast z języka obcego i przedmiotu do wyboru - 90 minut.

  Czy egzamin ósmoklasisty to dobry pomysł? A może powinny powrócić egzaminy do liceów i techników? - Moim zdaniem egzamin końcowy jest zawsze jakąś formą mobilizacji do większej nauki. Nie uważam, że zlikwidowany sprawdzian po szóstej klasie był powodem wielkiego stresu dla dzieci. Co się tyczy nowego egzaminu, to wszystko zależy od jego formuły i liczby przedmiotów, z których wiedza ma być sprawdzana. Uważam, że wprowadzanie przedmiotu dodatkowego, tak jak na maturze, na tym etapie jest zbędne. Sama forma sprawdzenia wiedzy to dobry pomysł, bo w ten sposób uczniowie i rodzice są w stanie wytyczać dalszą ścieżkę edukacyjną - przyznaje Piotr Płonka, nauczyciel jednego z chorzowskich techników.

  Zgodnie z założeniami, już we wrześniu będziemy mogli zapoznać się z informatorem, który będzie zawierał przykładowe zadania, jakie mogą wystąpić na egzaminie ósmoklasisty. Przygotuje go Centralna Komisja Egzaminacyjna.

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo