Światowy Dzień Zdrowia w Meritum

  Światowy Dzień Zdrowia w Meritum

  Zdjęcie autora materiału

  Magdalena Mikrut-Majeranek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Podczas dzisiejszego wydarzenia uczniowie ZSTiO "Meritum" uczyli się jak walczyć z cukrzycą.
  1/24
  przejdź do galerii

  Podczas dzisiejszego wydarzenia uczniowie ZSTiO "Meritum" uczyli się jak walczyć z cukrzycą. ©Magdalena Mikrut-Majeranek

  Dzisiaj w ZSTiO "Meritum" obchodzono Światowy Dzień Zdrowia 2016. Tematyka tegorocznej edycji dotyczyła walki z cukrzycą, stąd też wydarzenie zatytułowano „Pokonaj cukrzycę”. To wydarzenia wpisało się w plan XV Forum Nauki.
  Były wykłady, pokazy przygotowane przez ratowników medycznych oraz możliwość wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych. Młodzież chętnie korzystała nie tylko ze smokolizera, ale i ze specjalnych okularów, pozwalających zobaczyć świat oczami osoby pijanej.

  - W tych okularach czuję się bardzo źle, ponieważ nie widzę wyraźnie. Wszystko jest podwójne, rozmazane. Moim zdaniem to dobra forma profilaktyki. Jeżeli ktoś założy takie okulary, to z pewnością nie będzie chciał doznać wrażeń związanych z upojeniem alkoholowym- przyznaje Bartłomiej Zięba.

  W ramach wydarzenia możliwe było także wykonanie badania przy pomocy smokolizera, czyli urządzenia, które mierzy zawartość szkodliwego tlenku węgla w wydychanym powietrzu - To badanie przesiewowe. Podczas naszej kilkugodzinnej obecności w szkole udało nam się przebadać wielu uczniów. Okazało się, że niektórzy przekraczają dopuszczalną normę i powinni wykonać nie tylko spirometrię, ale i skontaktować się z pulmonologiem - wyjaśnia Barbara Kijanka, kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Katowicach.

  Zaproszeni ratownicy medyczni prezentowali jak skutecznie udzielać pierwszej pomocy, a dietetyk Urszula Cybulska z Centrum Medycznego Lux Med w Katowicach wyjaśniła, jak prawidłowo komponować codzienny jadłospis, aby odżywiać się zdrowo i nie przybierać na wadze. Natomiast Aleksandra Fajkosz-Kowalska przedstawiła wystąpienie na temat „Pierwszej pomocy nie tylko w cukrzycy”.

  Po prelekcjach młodzież chętnie zadawała pytania. Interesowały ich głównie kwestie związane z modnymi dietami. Dopytywali czy np. dieta kapuściana jest korzystna dla organizmu i czy mogą ją stosować. Licealiści poruszyli także temat wegetarianizmu i weganizmu.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama