Sylwester 2016/2017: gdzie nie wolno odpalać fajerwerków?

  Sylwester 2016/2017: gdzie nie wolno odpalać fajerwerków?

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Fajerwerki to w końcu materiały pirotechniczne, dlatego można je odpalać wyłącznie na otwartej przestrzeni z dala od innych osób i materiałów łatwop
  1/7
  przejdź do galerii

  Fajerwerki to w końcu materiały pirotechniczne, dlatego można je odpalać wyłącznie na otwartej przestrzeni z dala od innych osób i materiałów łatwopalnych ©ARC

  Na balkonie, tarasie, w tłumie. Odpalamy co roku fajerwerki w różnych miejscach. Nie wszyscy jednak pamiętają, że to materiały pirotechniczne i łatwo może dojść do wypadku. Co roku do szpitali trafiają osoby, które zostały poszkodowane podczas odpalania petard.
  Flary, wulkany, race dymne, petardy hukowe lub świszczące, szelki kuliste, małe wyrzutnie, rzymskie ognie. W noc sylwestrową na niebie zabłysną różnego rodzaju fajerwerki. Pięknie wizualnie fajerwerki są jednak bardzo niebezpiecznie. To w końcu materiały pirotechniczne, dlatego można je odpalać wyłącznie na otwartej przestrzeni z dala od innych osób i materiałów łatwopalnych.

  - Nie należy odpalać fajerwerków z okien, dachów, tarasów ani balkonów oraz w tłumie.
  Nie należy zbliżać się również do niewybuchów. W takiej sytuacji należy powiadomić odpowiednie służby. Niedozwolone jest odpalanie petard przez osoby znajdujące się w stanie nietrzeźwym. Nieletni podczas odpalania fajerwerków powinni być pod czujną opieką dorosłych - podkreśla mł. asp. Anna Dębska z zespołu prasowego chorzowskiej policji.

  Fajerwerki urywają ręce: eksperyment DZ
  Fajerwerki to nie zabawki

  Już kupując fajerwerki warto zwrócić uwagę czy mają atest, nazwę produktu i klasę bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta, aktualną datę przydatności. Nie powinno się kupować fajerwerków niewiadomego pochodzenia.

  Co ciekawe, odpalanie sztucznych ogni dozwolone jest jedynie 31 grudnia i 1 stycznia. Odpalanie sztucznych ogni w inne dni niż wymienione stanowi zakłócenie porządku i spokoju publicznego, za co grozi mandat karny.

  Fajerwerki mogą także kupić tylko osoby dorosłe. Sprzedawcy mają zakaz sprzedaży petard dzieciom i osobom nietrzeźwym.

  - Ten kto sprzedaje wyroby pirotechniczne osobom nieletnim podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat - mówi mł. asp. Anna Dębska.
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo