Sylwester kilka razy w ciągu doby? Nawet 24 razy!

  Sylwester kilka razy w ciągu doby? Nawet 24 razy!

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sydney, Australia
  1/9
  przejdź do galerii

  Sydney, Australia ©Mat. prasowe

  Fajerwerki, zabawa, szampan. Lubicie zabawę sylwestrową? To może powinien trwać dłużej? Są sposoby, dzięki którym można celebrować to wydarzenie nawet kilka razy w ciągu doby.
  Myśląc o obchodzeniu Sylwestra więcej niż jeden raz, pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to prywatny odrzutowiec. Choć to tylko jedna z wielu opcji, to czasem jedyna: różnica czasu np. między Sydney i Los Angeles sięga 19 godzin, podczas gdy lot z jednego miejsca do drugiego trwa godzin 11. Spędzenie Sylwestra w obu tych miastach jest możliwe dzięki kierowaniu się na wschód odrzutowcem poruszającym się niemal z prędkością dźwięku!


  Najbezpieczniej byłoby zacząć Sylwestra w Auckland, w Nowej Zelandii. Stamtąd do Rarotonga na Wyspie Cooka są tylko 4 godziny lotu, a różnica czasu wynosi 24 godziny. 1 stycznia, po całonocnej zabawie sylwestrowej w Auckland, po prostu wsiadamy do samolotu o godzinie 8.50 i po niecałych 4 godzinach lądujemy w Rarotonga o godz. 13.45, zwarci i gotowi na kolejną porcję zabawy. Za daleko?

  Prostszym sposobem na dwukrotne spędzenie Sylwestra jest odwiedzenie terenów Kaaresuvanto w Finlandii. Miejscowość leży przy granicy szwedzko-fińskiej, a jej bliźniak, Karesuando, jest położony po stronie szwedzkiej. Choć te dwa miejsca według tradycji fińskiej uznawane są za jedną miejscowość, należą do dwóch różnych systemów administracyjnych ze względu na przebiegającą przez nie granicę państwową. W tym przypadku spędzenie Sylwestra dwa razy jest dziecinnie proste, bo Szwecja i Finlandia znajdują się w dwóch różnych strefach czasowych. O północy wystarczy tylko przejść przez most nad rzeką Muonio, by celebrować Nowy Rok ponownie.

  Dwukrotne spędzenie Sylwestra to maksimum, które można osiągnąć? Niekoniecznie. Wystarczy samochód, aby celebrować Nowy Rok aż trzykrotnie. Trzy sąsiadujące ze sobą kraje, a w każdym z nich inna obowiązująca strefa czasowa: Polska ma UTC +1 (wzorcowy czas, uwzględniający nieregularność ruchu obrotowego Ziemi i koordynowany względem czasu słonecznego), Litwa +2, a Białoruś +3. Dystans między nimi można natomiast pokonać w niecałą godzinę.

  Najwytrwalsi imprezowicze powinni rozważyć wyprawę na biegun południowy. To tam można przeżyć prawdziwą gorączkę sylwestrowej nocy, celebrując Nowy Rok 24 razy! Wystarczy odwiedzić South Pole Station i przespacerować się wokół bieguna południowego w ciągu 24 godzin, tak aby biegun południowy był zawsze między Tobą i słońcem. Poruszając się w ten sposób, czas słoneczny zawsze będzie wskazywać północ, dzięki czemu można świętować Nowy Rok przez 24 godziny bez przerwy (Amundsen – Scott umownie należy do strefy czasowej Nowej Zelandii, jednak ze względu na obchody Nowego Roku używa czasu słonecznego).

  (Dane za hometogo.pl)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo