Szajka 15 osób wyłudziła 62 mln zł na VAT i praniu...

  Szajka 15 osób wyłudziła 62 mln zł na VAT i praniu pieniędzy. Bracia organizowali karuzelę podatkową

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Aresztowano braci 47 - letniego Andrzeja B. i 43 - letniego Macieja B. - organizatorów karuzeli podatkowej.
  1/3
  przejdź do galerii

  Aresztowano braci 47 - letniego Andrzeja B. i 43 - letniego Macieja B. - organizatorów karuzeli podatkowej. ©CBŚP

  15 osób, podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT zatrzymano na zarządzenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Wśród zatrzymanych są osoby z Dąbrowy Górniczej, ale również z innych miast województwa śląskiego, mazowieckiego i małopolskiego. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT oraz prania brudnych pieniędzy na kwotę 62 mln złotych. Pieniądze zostały wyprane w kantorze walut.
  - Wobec 13 zatrzymanych osób prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze tj. dozór policji oraz poręczenie majątkowe w kwotach od 5.000 złotych do 50.000 złotych. Wobec dwóch osób tj. głównego organizatora tego procederu i drugiej osoby został skierowany do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania – informuje Marta Zawada – Dybek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Jak dodaje sąd przychylił się o wniosku o trzymiesięczny tymczasowy areszt.


  Śledztwo w sprawie toczyło się od grudnia 2014. W tym czasie ustalono, że podejrzani założyli około 60 podmiotów na terenie kraju i za granicą. Przestępczą szajką kierował 47-letni mieszkaniec Dąbrowy Górniczej.

  Aresztowano braci 47 - letniego Andrzeja B. i 43 - letniego Macieja B. - organizatorów karuzeli podatkowej.

  Ponad 70 funkcjonariuszy CBŚP w Katowicach wspomaganych przez pracowników Wywiadu Skarbowego i inspektorów kontroli skarbowej UKS w Katowicach jednocześnie prowadziło działania w trzech województwach (mazowieckim, śląskim i małopolskim). Zatrzymali 15 osób, w tym organizatorów procederu. Policjanci przeprowadzili 43 przeszukania w mieszkaniach i siedzibach firm.

  Zabezpieczono 1,6 mln złotych w gotówce, wstrzymano zwroty wypłaty podatku VAT w kwocie kilkunastu mln złotych. We współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej zabezpieczono na kontach bankowych 760 tys. złotych. Zabezpieczono także faktury oraz dokumentację podatkową.

  Funkcjonariusze ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza, przy wykorzystaniu kont bankowych podmiotów zagranicznych od 2014 roku "wyprała" 63 mln złotych poprzez kantor. Policjanci szacują, że wysokość strat na rzecz Skarbu Państwa może sięgać ponad 100 mln złotych.

  - Fikcyjne podmioty zakładane były w Polsce, Wielkiej Brytanii, USA, Bułgarii, Litwie, Łotwie, Słowacji i Czechach. Podejrzani wystawiali fikcyjne faktury VAT dotyczące np. frontów meblowych, osłonek aluminiowych, podgrzewaczy. Pomiędzy rachunkami bankowymi  podmiotów zaangażowanych w ten proceder przekazywane były środki pieniężne, co miało na celu uwiarygodnienie fikcyjnych transakcji. Następnie podejrzani składali do urzędu skarbowego nieprawdziwe informacje w celu wyłudzenia zwrotu podatku VAT, bądź zaniżania podstawy opodatkowania – tłumaczy Zawada – Dybek.

  Jak dodaje podejrzani wykorzystali  konstrukcję 0 proc. stawki podatku VAT w obrocie wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
  *Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
  *Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   poręczenie majątkowe

   ziga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Cytat 1:
   "zorganizowana grupa przestępcza, przy wykorzystaniu kont bankowych podmiotów zagranicznych od 2014 roku "wyprała" 63 mln złotych poprzez kantor"
   ===========================
   Cytat 2:...rozwiń całość

   Cytat 1:
   "zorganizowana grupa przestępcza, przy wykorzystaniu kont bankowych podmiotów zagranicznych od 2014 roku "wyprała" 63 mln złotych poprzez kantor"
   ===========================
   Cytat 2:
   "Wobec 13 zatrzymanych osób prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze tj. dozór policji oraz poręczenie majątkowe w kwotach od 5.000 złotych do 50.000 złotych. "
   ============================
   Czy komentarz tu jest potrzebny?
   Czy wystarczy: rzyg, rzyg,..
   63 mln przekrętu a poręczenie majątkowe 5000 zł. Kpina.

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama