Telefony tylko z zarejestrowaną kartą

  Telefony tylko z zarejestrowaną kartą

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wchodzą w życie przepisy ustawy antyterrorystycznej, które zobowiązują wszystkich użytkowników do zarejestrowania numerów kart SIM. Wszystkie nowo zakupione numery „na kartę” muszą zostać zarejestrowane. Dotychczasowi użytkownicy mają czas do 1 lutego 2017 r.
  Telefony tylko z zarejestrowaną kartą

  ©123rf

  Oznacza to, że kupując dziś zestaw startowy, mimo że w pakiecie otrzymaliśmy na początek drobną kwotę doładowania, nie będziemy mogli wykonać żadnego połączenia, wysłać SMS lub połączyć się z internetem mobilnym. Te usługi zostaną włączone dopiero wtedy, gdy numer zarejestrujemy. Użytkownicy, którzy z kart przedpłaconych korzystali już wcześniej, na wypełnienie tej formalności mają czas do 1 lutego 2017 roku.

  Rejestracji mogą dokonać już 13-latkowie, którzy posiadają dowody osobiste. Czy istnieje ryzyko, że młodzież stanie się „słupami”, dla tych, którzy mogą chcieć wykorzystać numer „na kartę” jako kamuflaż - pytamy.

  Samodzielnej rejestracji numeru telefonu mogą dokonać już osoby od 13 lat w górę, jeśli tylko posiadają ważny dowód osobisty.
  Jak tłumaczy Małgorzata Prusek z biura prasowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika to z ogólnych przepisów prawa cywilnego, przyznającym 13-latkom ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

  Powstaje jednak pytanie: czy nastolatkowie , posiadający dowody, nie staną się teraz „słupami” i nie będą ulegać pokusie zarejestrowania (np. gdy zostanie im zaoferowana zapłata) numerów telefonów komuś innemu, kto może chcieć wykorzystywać go do kamuflażu przy przygotowywaniu przestępstwa?

  Właśnie takie zagrożenie dostrzega m.in. Ewa Borgosz, pedagog z SWPS w Katowicach.

  - To ryzyko jest duże. Uważam, że nastolatkowie są osobami o dosyć ograniczonej odpowiedzialności. To przesada, aby traktować dzieci i młodzież na tych samych zasadach, co dorosłych - mówi pedagog.

  Z kolei dr Robert Netczuk, kierownik specjalności „bezpieczeństwo wewnętrzne” na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego uważa, że korzystanie z telefonu należy dziś do spraw związanych z funkcjonowaniem w życiu codziennym, z którymi mogą i powinni samodzielnie radzić sobie 13-latkowie, dlatego samodzielna rejestracja nie powinna być reglamentowana tylko dla osób dorosłych.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama