Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telefony tylko z zarejestrowaną kartą

Kamila Rożnowska
123rf
Wchodzą w życie przepisy ustawy antyterrorystycznej, które zobowiązują wszystkich użytkowników do zarejestrowania numerów kart SIM. Wszystkie nowo zakupione numery „na kartę” muszą zostać zarejestrowane. Dotychczasowi użytkownicy mają czas do 1 lutego 2017 r.

Oznacza to, że kupując dziś zestaw startowy, mimo że w pakiecie otrzymaliśmy na początek drobną kwotę doładowania, nie będziemy mogli wykonać żadnego połączenia, wysłać SMS lub połączyć się z internetem mobilnym. Te usługi zostaną włączone dopiero wtedy, gdy numer zarejestrujemy. Użytkownicy, którzy z kart przedpłaconych korzystali już wcześniej, na wypełnienie tej formalności mają czas do 1 lutego 2017 roku.

Rejestracji mogą dokonać już 13-latkowie, którzy posiadają dowody osobiste. Czy istnieje ryzyko, że młodzież stanie się „słupami”, dla tych, którzy mogą chcieć wykorzystać numer „na kartę” jako kamuflaż - pytamy.

Samodzielnej rejestracji numeru telefonu mogą dokonać już osoby od 13 lat w górę, jeśli tylko posiadają ważny dowód osobisty. Jak tłumaczy Małgorzata Prusek z biura prasowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika to z ogólnych przepisów prawa cywilnego, przyznającym 13-latkom ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Powstaje jednak pytanie: czy nastolatkowie , posiadający dowody, nie staną się teraz „słupami” i nie będą ulegać pokusie zarejestrowania (np. gdy zostanie im zaoferowana zapłata) numerów telefonów komuś innemu, kto może chcieć wykorzystywać go do kamuflażu przy przygotowywaniu przestępstwa?

Właśnie takie zagrożenie dostrzega m.in. Ewa Borgosz, pedagog z SWPS w Katowicach.

- To ryzyko jest duże. Uważam, że nastolatkowie są osobami o dosyć ograniczonej odpowiedzialności. To przesada, aby traktować dzieci i młodzież na tych samych zasadach, co dorosłych - mówi pedagog.

Z kolei dr Robert Netczuk, kierownik specjalności „bezpieczeństwo wewnętrzne” na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego uważa, że korzystanie z telefonu należy dziś do spraw związanych z funkcjonowaniem w życiu codziennym, z którymi mogą i powinni samodzielnie radzić sobie 13-latkowie, dlatego samodzielna rejestracja nie powinna być reglamentowana tylko dla osób dorosłych.
- Nigdy nie unikniemy wszystkich niebezpieczeństw. Tak samo jest ze sprzedażą alkoholu. Jest ona zabroniona osobom poniżej 18 lat, ale zdarzają się sytuacje, gdy osoba nietrzeźwa, proponuje niepełnoletniemu, wyglądającemu na dorosłego, aby mu go kupiła - komentuje dr Netczuk.

Zdaniem naukowca takie samo zagrożenie związane z zarejestrowaniem numeru na kogoś innego dotyczy osób dorosłych - oni też mogą ulec takiej pokusie. - Trudno zatem domniemywać, żeby z tego powodu 13-latkowie stali się nagle grupą szczególnie zagrożoną tymi nadużyciami - dodaje.

Warto pamiętać, że w każdej sytuacji, gdy będziemy dokonywać samodzielnej rejestracji (13-latkowie z dowodem osobistym, osoby powyżej 18 lat - z dowodem lub paszportem), numer telefonu będzie przypisany do naszego nazwiska. Zatem w sytuacji, gdy ktoś wykorzysta taki numer np. do powiadamiania służb o podłożonej bombie, będziemy podejrzanymi numer jeden.

W przypadku, gdy dziecko nie ma 13 lat, albo nie posiada wymaganego dokumentu, numer może zarejestrować na siebie osoba pełnoletnia. I tu pojawia się odrębne pytanie: kim mają być dla dziecka osoby pełnoletnie? Orange na swojej stronie internetowej informuje, że może to być rodzic lub starsze rodzeństwo, ale w mailu przesłanym do naszej redakcji jest mowa o prawnym opiekunie. Podobnie jest w Plusie (rodzic lub osoba pełnoletnia), T - Mobile informuje o prawym opiekunie, a Play o osobie pełnoletniej.

Prawo: O tym trzeba pamiętać

Obowiązek rejestracji numeru telefonu „na kartę” wynika z nowych przepisów ustawy antyterrorystycznej.

Karty nie znikną z powszechnych sieci sprzedaży, ale w większości przypadków numer zarejestrujemy przede wszystkim w salonie operatora.

Niektórzy operatorzy umożliwiają zarejestrowanie numeru w dodatkowych punktach stacjonarnych - wybranych sklepach Media Markt i Saturn (Orange) oraz punktach Cyfrowego Polsatu (Plus)

Sieć kiosków i saloników prasowych RUCH poinformowała, że od dziś będą gotowi, aby rejestracji dokonywać w ich punktach. Na kasy zostało wgrane tam specjalne oprogramowanie umożliwiające przesłanie online zebranych danych bezpośrednio do operatora (bez zapisywania ich w kasach), który zdecydował się na tę formę współpracy. Jakie numery będziemy mogli zarejestrować w ten sposób? Dowiemy się w tym tygodniu.

Rejestracji możemy dokonać tylko osobiście po okazaniu dowodu osobistego lub paszportu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!