Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tragedia w cementowni Grodziec: Zginął poszukiwany 19-latek z Wojkowic. Uprawiał sporty ekstremalne

Katarzyna Kapusta
Nieczynna cementownia w Będzinie-Grodźcu stała się miejscem tragedii. 19-letni mężczyzna zginął wskutek upadku
Nieczynna cementownia w Będzinie-Grodźcu stała się miejscem tragedii. 19-letni mężczyzna zginął wskutek upadku MArzena Bugała-Azarko, Arkadiusz Gola
Na terenie nieczynnej Cementowni w Grodźcu doszło do tragedii. W późny czwartkowy wieczór 19-latek wraz z kolegą wybrali się do nieczynnej Cementowni. Niestety młody mężczyzna nie żyje. Spadł z wysokości około 20 metrów. Był to uczeń z Wojkowic

Jak nieoficjalnie ustaliliśmy młodzi mężczyźni wybrali się na teren Cementowni by poćwiczyć. Jeden z nim był miłośnikiem sportów ekstremalnych. Niestety spadł z wysokości około 20 metrów. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe, policję oraz prokuratora.

- Potwierdzam, wczoraj na terenie nieczynnej Cementowni doszło do zdarzenia. Nie żyje 19-letni mężczyzna. Trwają czynności w tej sprawie- mówi podkom. Paweł Łotocki, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Będzinie.

Zlecono już sekcję zwłok 19-latka. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że był on uczniem szkoły w Wojkowicach i był poszukiwany.

AKTUALIZACJA GODZ. 11:38

- W nocy prokurator brał udział w oględzinach ciała 19-latka. Zarządzona została sekcja zwłok, która odbędzie się w piątek lub sobotę. Sekcja ma wyjaśnić, jaka była przyczyna zgonu - mówi Monika Jankowska, szefowa będzińskiej prokuratury. - W sprawie zostało wszczęte śledztwo - dodaje.

Nikt nie został jeszcze przesłuchany. Wiadomo na razie, że 19-latek był poszukiwany. Jego zaginięcie zgłoszone zostało we wtorek. Chłopak był uczniem jednej ze szkół w Wojkowicach.

Grodziecka cementownia to jeden z największych poprzemysłowych obiektów województwa śląskiego. Uruchomiona w 1857 roku, była pierwszym w Polsce i piątym tego typu zakładem na świecie. Zamknięto ją w 1979 roku. W sierpniu 2016 roku rozpoczęło się jej powolne wyburzania. W 2014 roku miasto wysłało zapytanie zapytanie ofertowe do firm w sprawie przygotowania ekspertyzy stanu technicznego 46 obiektów budowlanych cementowni. Zrujnowane budynki dawnego zakładu nie zostały wpisane do rejestru zabytków. Jednak zostały ujęte w gminnej ewidencji zabytków.

CZYTAJ TAKŻE:
Cementownia Grodziec - postindustrialny raj fotografów w Będzinie będzie wyburzony

Plany dotyczące przyszłości Cementowni Grodziec były wielkie, ale na planach się skończyło. W 2009 roku miasto zgłosiło się do unijnego projektu. Dostało 80 tys. euro dofinansowania na projekt, który miał trwać do 2011 roku. Miał on przywrócić świetność obiektom. Przygotowano pełną analizę prawno-ekonomiczną dotyczącą tego miejsca. Na terenie dawnego zakładu odbyły się także warsztaty charette. Podczas warsztatów spotkali się jednocześnie studenci architektury, urbaniści, inwestorzy, przedstawiciele władz samorządowych. W 2010 roku miasto prowadziło rozmowy z osobami, które byłyby skłonne zainwestować w ten obiekt. Dzięki projektowi cementownią miały się wtedy zainteresować podmioty prywatne, m.in. firma Pro Inwest, która zrewitalizowała Szyb Wilson w Katowicach.
Johann Bros, właściciel Pro Inwest, w 2010 roku w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" mówił: - Bardzo zależy nam na tym, aby ten obiekt nie uległ zniszczeniu. Potrzebujemy jednak wielostronnego wsparcia od wszystkich zainteresowanych cementownią. Wszystko w rękach władz Będzina.

Według prezydenta Łukasza Komoniewskiego, by cementownia przeszła metamorfozę, trzeba zainwestować nawet 170 mln zł.

W 2012 roku na terenie byłej Cementowni odbyła się wizja lokalna, z której jasno wynika, że stan budynków jest fatalny i większość nadaje się już tylko do wyburzenia.

Cementownia Grodziec do rozbiórki? [ZDJĘCIA]

I rzeczywiście w 24 sierpnia 2016 roku wyburzono ruiny budynku podstacji 380 V dawnej Cementowni. Ruiny zniknęły z powierzchni ziemi, a teren oczyszczono z gruzu. Kosztowało to 22 tysiące złotych.

Kilka lat temu cementownia została wpisana na Zagłębiowską Listę Zabytków Techniki. Jednak katowickiej Fundacji Eko-Art Silesia nie udało się tym obiektem zainteresować ani prezydenta RP Andrzeja Dudy, ani prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. To właśnie na ręce obu panów trafiła parę miesięcy temu petycja podpisana przez mieszkańców całego regionu w sprawie ratowania Cementowni Grodziec.

Z ekspertyzy, jaką wykonano w 2012 roku, wynika, iż aż 46 obiektów cementowni jest w opłakanym stanie, a połowa z nich nadaje się już tylko do wyburzenia. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków wyraził zgodę na wyburzenie części obiektów Cementowni Grodziec, z uwagi na ich pogarszający się stan oraz zagrożenie dla zdrowia i życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!