Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa metropolitalna dla Śląska: Czas na konsultacje z mieszkańcami 41 miast i gmin

Marcin Zasada
USTAWA METROPOLITALNA DLA ŚLĄSKA: Czy jest Pani/Pan za wejściem miasta... w skład tworzonego na terenie województwa śląskiego związku metropolitalnego? Na pytanie tej treści w najbliższych dniach odpowiadać będą mieszkańcy wszystkich 41 gmin, które wyraziły chęć wstąpienia do wspomnianej metropolii.

Właśnie rozpoczyna się etap jej tworzenia, w którym najwięcej zależeć będzie od samorządów i ich obywateli.

- Przed nami kilkanaście tygodni ciężkiej pracy, by metropolia powstała, ale czekaliśmy na nią wiele lat, więc jesteśmy na to gotowi - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic, pełniący w procesie integracji rolę przewodnika i łącznika pomiędzy decyzjami samorządowymi i rządowymi.

Ożarowice na razie na „tak”

W poniedziałek katowiccy radni jako pierwsi przyjęli uchwałę o przeprowadzeniu konsultacji i zwrócili się o analogiczne akty do pozostałych 40 gmin. Ostatnie zostały przegłosowane wczoraj, między innymi w Mysłowicach, Gliwicach i Siemianowicach, ale także w Bojszowach, Wyrach czy Zbrosławicach. Do końca pewną niewiadomą była decyzja władz Ożarowic (na terenie gminy leży lotnisko w Pyrzowi-cach) - wczoraj na sesji przekonywał ich prezydent Katowic. Radni Ożarowic niemal jednogłośnie zrobili pierwszy krok w kierunku metropolii. Ale jeszcze nie definitywny.

Katowice

Metropolia Śląsko-Zagłębiowska, czyli Metropolia Silesia LIS...

- Nie mamy jeszcze pewności, jak metropolia będzie działać, skoro wiele kompetencji zostaje w gminach - mówi wójt Ożarowic Grzegorz Czapla. - Transport? Dziś wszyscy narzekają, ale jeszcze nie było takiego wizjonera, który rozwiązałby problemy KZK GOP. Ja raczej boję się powrotu do pomysłów WPK.

Napięty harmonogram

Konsultacje w pierwszych miastach rozpoczną się już jutro (np. w Bytomiu, Chorzowie, Sosnowcu i Zabrzu) i potrwają dwa tygodnie. Najpóźniej proces konsultacyjny ruszy w Piekarach Śl. (27 kwietnia) i Katowicach (26 kwietnia - wszystkie szczegóły w ramce obok). Następnie wszystkie gminy podejmą finalne uchwały o przystąpieniu do metropolii. Ostatnia, w Wyrach, będzie głosowana 16 maja. Już dzień później 41 uchwał trafi do Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, który na ich podstawie skompletuje wniosek o powołanie metropolii i przekaże go do Rady Miasta Katowice (do 22-23 maja). Do 24-25 maja katowiccy radni podejmą kolejną uchwałę - w sprawie złożenia wniosku o utworzenie związku metropolitalnego. Maksymalnie do 10 czerwca opiniować go będzie Sejmik Województwa Śląskiego. Do 12 czerwca wniosek zostanie złożony u wojewody, który do 14 czerwca przekaże go do MSWiA.

Do 30 czerwca musi być wydane rozporządzenie rządu powołujące metropolię z dniem 1 lipca. 1 stycznia 2018 roku związek będzie realizować pełnię zadań (główne to transport, planowanie przestrzenne, współudział w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i autostrad oraz promocja). Jeśli metropolia będzie liczyć 41 miast, oznacza to blisko 2,3 mln mieszkańców oraz wpływ budżetowy na poziomie 260-280 mln zł (5-procentowy udział w podatku PIT). Pamiętajmy też, że związek metropolitalny będzie opierał się również na składkach gmin.

Stolica w Katowicach

We wniosku o utworzenie związku metropolitalnego, oprócz np. wyników konsultacji w miastach, znajdą się takie szczegóły, jak obszar i nazwa metropolii oraz jej siedziba. Tradycyjnie, dwie ostatnie kwestie wywołują w regionie najwięcej emocji. Jeśli chodzi o nazwę, chwilowym kompromisem jest GZM, czytany jako Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. A siedziba? O nią zabiegał najgłośniej Sosnowiec, a ostatnio również Bytom. Choć obie koncepcje miały swoje uzasadnienie, zgodnie z przewidywaniami, stolicą metropolii będą jednak Katowice.

CZYTAJ TAKŻE:
Ustawa Metropolitalna dla Śląska: PEŁNY TEKST USTAWY Co się zmieni?
Metropolia Śląsko-Zagłębiowska, czyli Metropolia Silesia LISTA WSZYSTKICH GMIN I MIAST
Ustawa metropolitalna dla Śląska: Prezydent Andrzej podpisał w Katowicach ustawę metropolitalną

- Katowice, jako stolica województwa śląskiego, na pewno będą stolicą metropolii - co do tego nie mamy żadnych wątpliwości - powiedział nam wczoraj prezydent Krupa. - Inicjatywy, które się pojawiały w gminach, traktuję pozytywnie, bo to wyraz zaangażowania w powstającą metropolię i pokazanie gotowości do aktywnej współpracy.

Krupa zasugerował ulokowanie różnych komórek metropolii w innych gminach aglomeracji, porównując to do modelu uczelni wyższych, które mają główną siedzibę i placówki filialne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera