W Katowicach po raz jedenasty przyznano "Lodołamacze"...

  W Katowicach po raz jedenasty przyznano "Lodołamacze" [ZDJĘCIA]

  Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Llodołamacze 2016
  1/41
  przejdź do galerii

  Llodołamacze 2016 ©Lucyna Nenow / Polska Press

  Współczynnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych w Polsce wynosi zaledwie 26,2 proc. W innych krajach Unii Europejskiej to średnio od 40 do 50 procent. W Polsce wskaźnik zatrudnienia to tylko 22 procent, a stopa bezrobocia osób niepełnosprawnych sięga 16 procent. W województwie śląskim jest około 78 tysięcy osób niepełnosprawnych.
  W środę podczas Śląskiej Regionalnej Gali XI edycji konkursu Lodołamacze nagrodzono pracodawców, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne, a te zgodnie twierdzą, że nie chcą niczego za darmo, bo mogą zapracować na siebie.

  - W ubiegłym roku przy okazji 10-lecia konkursu zastanawialiśmy się, czy jest on jeszcze potrzebny i okazuje się, że jest #- mówi Monika Bugajewska-Piekarska, prezes zarządu Fundacji Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych. - Gdy zaczynaliśmy, słowo „lodołamacz” było kluczowe, bo to przełamywanie lodów było bardzo trudne. Wszyscy ci, których nagrodziliśmy przez jedenaście lat, to wzorce do naśladowania - dodaje.
  Lodołamacze to ludzie, firmy i instytucje, które angażują się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych. Tworząc coraz lepsze warunki pracy i prowadząc dojrzałą politykę personalną, stają się symbolem etyki w biznesie i otwarcia na potrzeby osób niepełnosprawnych.

  Istotą konkursu Lodołamacze jest przede wszystkim przełamywanie stereotypów i uprze- dzeń związanych z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych, integracja osób niepełnosprawnych i stworzenie im szansy na pełne uczestnictwo w życiu społecznym. To - jak podkreślają sami niepełnosprawni działający na rzecz innych, im podobnych - jest najważniejsze.

  - Nasza fundacja zajmuje się ogólnie aktywizacją osób niepełnosprawnych w różnych jej aspektach, od sportu zaczynając poprzez aktywizację zawodową. To, co wydaje się kluczowe dla osób niepełnosprawnych, to to, żeby mieć dostęp do rehabilitacji i leczenia. Fundacja ma trzech pracowników niepełnosprawnych, w tym jedną osobę z tak zwanym schorzeniem specjalnym, która szukała pracy od wielu lat i dopiero u nas ją znalazła - mówi Agata Kopeć-Romik, prezes Fundacji Tacy Sami, która sama jest osobą niepełnosprawną. - Ta osoba dopiero teraz czuje, że jest potrzebna i robi coś dla innych. To jest dla niej najważniejsze w życiu. Mamy kolegę, który z nami pracuje i jest chory na zespół Tourette’a, a w chwilach wolnych uprawia downhill. Zespół Tourette’a to ciężkie schorzenie i tylko w ten sposób ten chłopak znajduje ukojenie dla swojej choroby i swoich ograniczeń. Wychodzenie osób niepełnosprawnych do innych ludzi jest ciężkie, ponieważ my sami zamykamy się w tym, jak postrzegają nas inni ludzi. Nie pomagają nam komentarze „ale się napiła” albo „ten facet jest nienormalny”. My naprawdę jesteśmy ludźmi wykształconymi, mającymi swoje aspiracje i po prostu trzeba dać nam inne szanse do ich realizacji. Tylko tyle - dodaje.
  I jak pokazuje Hanna Pasterny, tegoroczna laureatka Lodołamacza Specjalnego, słowo „niemożliwe” nie istnieje. Jest osobą niewidomą, ale napisała trzy książki, świetnie zna język francuski i angielski. Hanna nie widzi od urodzenia i choć nie było jej łatwo, ambicja zwyciężyła. Ambasador konkursu, Józef Skrzek, również współpracuje z osobami niepełnosprawnymi.
  - Bycie ambasadorem tego konkursu to olbrzymi zaszczyt. Nie rozgraniczam osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Mam partnerów, z którymi współpracuję i nie zauważam na co dzień, czy poruszają się tak czy inaczej. Należy im się wielki szacunek i podziw. Trzeba im dać robotę i możliwości - mówi Józef Skrzek.

  Podczas gali wręczenia nagród uśmiech na twarzy uczestników wywołał Jacek Noch, który choruje na stwardnienie rozsiane i to właśnie jego choroba stała się pretekstem do genialnych, autoironicznych stand-upów.

  Oto laureaci:
  Kategoria - zakład pracy chronionej: I miejsce i statuetkę Lodołamacza otrzymał Zakład Aktywności Zawodowej Zakład Produkcyjno-Usługowy „Wspólna Pasja” z Żor. II miejsce zajął Zakład Aktywności Zawodowej Zakład Usług Prawniczych z Wodzisławia Śląskiego, a III miejsce Mega Servis Plus Sp. z o.o. z Katowic.
  Kategoria - otwarty rynek:
  I miejsce i statuetkę otrzymał Limathernm Components Sp. z o.o. z Chorzowa. II miejsce Serwis Przyczep „Wiola” Sławomir Grabowski z Knurowa. III miejsce Lavoro Sp. z o.o. z Częstochowy.
  Kategoria - instytucja:
  I miejsce Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach. II miejsce Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski z Chorzowa. III miejsce Fundacja Tacy Sami z Gliwic. Superlodołamaczem został Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych „Nasze sprawy”. Lodołamaczem specjalnym została Hanna Pasterny. Wyróżniono także Marcina Mikulskiego.

  *Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
  *Wakacje przedłużne. To prezent MEN dla uczniów
  *Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama