Ważne
  W maju umowa w sprawie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

  W maju umowa w sprawie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

  AKC

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zespół Śląsk dotychczas finansowany był ze środków wojewódzkich
  1/8
  przejdź do galerii

  Zespół Śląsk dotychczas finansowany był ze środków wojewódzkich ©Fot. Aneta Kaczmrek

  Uroczyste podpisanie umowy pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządem Województwa Śląskiego w sprawie współfinansowania Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zapowiedział podczas minionej sesji Sejmiku marszałek Wojciech Saługa
  – W połowie maja chcemy spotkać się z ministrem Glińskim w Koszęcinie, w siedzibie Zespołu i tam podpisać dokument, który – mamy nadzieję – będzie nowym otwarciem dla „Śląska” – powiedział marszałek Saługa.

  Podczas poniedziałkowej sesji sejmik miał przyjąć uchwałę zmieniającą statut zespołu, poprzedzić ją miało podpisanie umowy, które ze względu na przyjazd ministra kultury i dziedzictwa narodowego zostało przesunięte. Uchwała zmieniająca statut Zespołu znajdzie się w harmonogramie majowej sesji.

  Ministerstwo zobowiązało się zapewnić zespołowi środki finansowe w wysokości 5 mln zł na rok w formie dotacji podmiotowej na prowadzenie działalności statutowej zespołu. Umowa ma obowiązywać przez trzy najbliższe lata – do 31 grudnia 2019 roku. Środki, które planuje przekazywać ministerstwo, mają poszerzyć ofertę artystyczną i edukacyjną „Śląska”.

  W grudniu 2015 roku została podjęta uchwała w sprawie wystosowania apelu do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o podjęcie działań zmierzających do współprowadzenia dwóch samorządowych instytucji kultury, których organizatorem jest Województwo Śląskie, tj. Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie oraz Opery Śląskiej w Bytomiu.

  „Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego współprowadzi na terenie naszego regionu jedynie dwie instytucje kultury – spośród trzydziestu współprowadzonych na terenie naszego kraju” – napisano w apelu. Są to Muzeum Śląskie w Katowicach oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. „Biorąc pod uwagę, że województwo śląskie jest drugim co do wielkości polskim regionem – bilans ten wypada wysoce niekorzystnie”.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama