Wodzisław Śl.: Będzie taniej i ekologiczniej. Miliony...

  Wodzisław Śl.: Będzie taniej i ekologiczniej. Miliony złotych na ocieplenia

  Zdjęcie autora materiału

  Arkadiusz Biernat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Remontu doczeka się budynek Szkoły Podstawowej nr 3
  1/17
  przejdź do galerii

  Remontu doczeka się budynek Szkoły Podstawowej nr 3 ©Arkadiusz Biernat

  Wodzisław Śl.: Szkoła Podstawowa nr 3 i siedziba MOSiR przestaną straszyć. Budynki doczekają się remontu. Zostaną ocieplone i zyskają nowe oblicze.

  Wodzisław Śl.: Będzie taniej i ekologiczniej. Miliony złotych na ocieplenia  Zapowiadane prace mają nie tylko poprawić wizerunek wysłużonych budynków SP 3 i MOSiR, ale także przynieść korzyści dla środowiska oraz budżetu miasta.

  Zobacz galerię

  - Każdy prowadzony przez nas proces termomodernizacji, to nie tylko klasyczne ocieplenie budynków. Ale także często ingerencja w układ energo-elektryczny budynku. Tak żeby po remoncie zauważyć także oszczędności bieżące w utrzymaniu budynku - mówi Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śl.

  Milion złotych kosztować ma remont siedziby MOSiR przy ul. Bogumińskiej (85 proc. stanowi dofinansowanie z UE). - Roboty będą polegać na m.in. ociepleniu ścian zewnętrznych, wymianie części okien i drzwi zewnętrznych oraz modernizacji instalacji sanitarnych oraz elektrycznych - czytamy w projekcie planowanych robót.

  Ze względu na festiwal Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi, który w tym roku również odbędzie się na stadionie, prace ruszą najwcześniej po jego zakończeniu (w połowie wakacji). - Mam nadzieję, że inwestycję uda się przeprowadzić do początku sezonu grzewczego - dodaje prezydent Kieca. Tym samym dzięki robotom nowe oblicza zyska kolejny budynek w rejonie ulicy Bogumińskiej. Wcześniej remontu doczekały się obiekty Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego, a wkrótce mają ruszyć prace w siedzibie sanepidu.

  Nie do poznania zmieni się również Szkoła Podstawowa nr 3. - To praktycznie ostatni budynek w tej części miasta, który żadnej chluby i dumy nie przysparza. Remontu wcześniej doczekały się biblioteka, WCK, ale także okoliczne bloki, kamienice czy nawet koncentraty - podkreślają urzędnicy.

  Prace mają kosztować 4,5 mln zł (85 proc. dofinansowania z UE). Inwestycja obejmie m.in.: wymianę okien i drzwi zewnętrznych, wymianę oświetlenia na energooszczędne, przebudowę systemów grzewczych, przebudowę wentylacji i klimatyzacji, ocieplenie ścian i dachu. Modernizacji poddana zostanie instalacja elektryczna. Na elewacji budynku podkreślony ma zostać numer szkoły, a także imię jej patrona - św. Jana Pawła II. Prace prowadzone będą w trakcie roku szkolnego.

  - Obecnie mamy 328 uczniów. Po reformie oświaty nie ubędzie szóstych klas. Liczba uczniów może wzrosnąć o mniej więcej 50 osób. Na remont długo czekaliśmy. Cieszymy się z tego i na pewno damy sobie radę z tym wszystkim - zapewnia Włodzimierz Sidorow, dyrektor SP 3. Minusem prowadzonych termomodernizacji w Wodzisławiu Śl. (i nie tylko) może być fakt, że nie ma ustalonej jednolitej kolorystyki. Siedziba MOSiR będzie w odcieniach szarości. Z kolei w SP 3 dominującym kolorem ma być czerwony.

  To nie koniec miejskich inwestycji. Ze środków miejskich kontynuowana ma być termomodernizacja budynku Gimnazjum nr 2 (będzie częścią SP 5). Tutaj ocieplony jest już dach, a teraz rok po roku doczekają się tego kolejne ściany. W dalszym ciągu ocieplana będzie również siedziba Zespołu Szkół nr 1 na osiedlu 1 Maja (hala sportowa). We współpracy z Wojewódzkich Funduszem Ochrony Środowiska wymienione zostanie centralne ogrzewanie w placówkach, które we wcześniejszych latach zostały ocieplone (wymiana pionów i kaloryferów). Dotyczyć to będzie PP 18 i 19(os. XXX- Lecia), ZSP 1 (Zawada), 2 (Wilchwy) i 4 (Jedłownik Osiedle).

  Unijne wsparcie do termomodernizacji uzyskało również Starostwo Powiatowe. Za 3,1 mln zł (2,6 mln zł z UE) zmodernizowane zostanie źródło ciepła w Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach.

  - Zadanie obejmie likwidację obecnej kotłowni na rzecz kaskady czterech kotłów kondensacyjnych gazowych wraz z modułem kogeneracyjnym (urządzeniem wytwarzającym zarówno ciepło, jak i energię elektryczną) i kolektorami słonecznymi umiejscowionymi bezpośrednio na budynkach - wymienia Wojciech Raczkowski ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl.Według szacunków pozwoli to na zmniejszenie zużycia energii o jedną piątą. Do atmosfery trafi też o prawie 260 ton rocznie mniej gazów cieplarnianych.

  ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami z Wodzisławia Śl. i okolic! [KLIKNIJ W LINK]

  Remontu doczeka się również były ośrodek zdrowia przy ulicy Wolności w Wodzisławiu Śl., gdzie powstają mieszkania chronione dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W ramach inwestycji, która kosztować będzie ok. 644 tys. zł (ok. 60 proc. z UE), ocieplone zostaną ściany i dach, wymieniona kotłownia i instalacja centralnego ogrzewania oraz okna, a na dachu staną kolektory słoneczne w celu wykorzystania energii słonecznej do podgrzewania ciepłej wody. Dzięki temu emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 116,38 ton rocznie, a pyłu zawieszonego PM10 o prawie pół tony.

  Zobacz galerię


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama