Zabrze: Budowa elektrociepłowni trwa. Ochrzczono walczaka...

  Zabrze: Budowa elektrociepłowni trwa. Ochrzczono walczaka [WIDEO Z DRONA]

  Arkadiusz Nauka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Trwa warta około 870 milionów złotych budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu. Jak przekonują przedstawiciele firmy Fortum, prace postępują zgodnie z założonym harmonogramem, a ich zakończenie planowane jest na 2018 rok. 23 stycznia odbył się tradycyjny chrzest ważącego ponad 40 ton walczaka kotła fluidalnego, który po podwieszeniu na docelowej wysokości będzie stanowił kluczowy element kotła wielopaliwowego dla nowej elektrociepłowni w Zabrzu.
  Zabrze: Budowa elektrociepłowni trwa. Ochrzczono walczaka [WIDEO Z DRONA]
  1/167
  przejdź do galerii
  Walczak zostanie zawieszony przez wykonawcę na wysokości 46 metrów. Co ciekawe docelowo wewnątrz kotła będzie przebiegało aż 130 kilometrów rur, czyli nieco więcej niż wynosi dystans z Katowic do Opola.

  - Z radością przyjmujemy informacje, że budowa jest realizowana według najwyższych standardów. Będąc tutaj na placu budowy możemy dotknąć tego wszystkiego - mówiła Małgorzata Mańka - Szulik, prezydent Zabrza, która jednocześnie podkreślała jak ważna jest to inwestycja dla miasta i nie tylko.


  - Bezpieczeństwo energetyczne jest dla mieszkańców bardzo ważne. Musi być ono realizowane w przyjaźni z naturą. Dziś cała Europa, cały świat pracuje na to, aby zrównoważony rozwój był objęty szczególną troską. jestem przekonana, że tak właśnie jest tutaj - mówiła prezydent Zabrza.

  Nowoczesny zakład docelowo będzie produkował ciepło dla 70 tysięcy gospodarstw domowych w Zabrzu oraz Bytomiu.

  - Realizujemy inwestycje dla Bytomia i Zabrza. Ten blok, który tutaj budujemy będzie służyć mieszkańcom tych dwóch miast. W zeszłym roku oddaliśmy do użytku kotły wr 25 w Bytomiu i wr 40 w Zabrzu. Przed nami kolejne inwestycje, takie jak połączenie sieciowe między Zabrzem a Bytomiem - mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji Fortum, którego imieniem został nazwany świeżo ochrzczony walczak.

  Na budowie nowej elektrociepłowni równolegle prowadzone są również inne prace. W połowie grudnia ubiegłego roku zamontowane zostały zbiorniki paliwa, a już w styczniu rozpoczęto montaż konstrukcji stalowej oczyszczania spalin. Zgodnie z planem montaż kotła ma się ostatecznie zakończyć w drugim kwartale 2017 roku.
  Zobacz galerię
  – Nowa elektrociepłownia będzie wykorzystywała niezwykle nowoczesny kocioł wielopaliwowy, który zapewni nie tylko bezpieczną produkcję ciepła sieciowego, ale również przyczyni się do poprawy jakości powietrza w regionie. Urządzenie jest wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne, które zapewniają wysoką sprawność produkcji i niezawodność. Podwieszenie i chrzest walczaka są kamieniem milowym, który przybliża nas do zakończenia budowy kotła – mówi Jarosław Mlonka, Prezes Amec Foster Wheeler.

  Równolegle Fortum kontynuuje prace przy budowie 10-kilometrowego odcinka sieci ciepłowniczej Zabrze-Bytom. Dzięki niemu nowoczesna elektrociepłownia w Zabrzu będzie mogła dostarczać ciepło sieciowe również do mieszkańców Bytomia. Zgodnie z planem łączne nakłady Fortum na budowę nowych źródeł ciepła dla dwóch śląskich miast do 2022 roku przekroczą miliard złotych.  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Finowie na rubieżach Rosji

   Bebok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Po pierwsze ciepło będzie kupowane od Finów, a nie Duńczyków. A to drobna różnica. Finowie dobrze wiedzą, że Polsza eta daliekie rubieża wielikaj Russyji. I szanują te ruskie obyczaje typu...rozwiń całość

   Po pierwsze ciepło będzie kupowane od Finów, a nie Duńczyków. A to drobna różnica. Finowie dobrze wiedzą, że Polsza eta daliekie rubieża wielikaj Russyji. I szanują te ruskie obyczaje typu "chrzczenie walczaka". I etat walczak nazywajetsa Piotr, kak polskij namiestnik Fortum - Piotr Górnik. I napis wazeliną jest! I władze... a ten pragermański megalomański pamiatnik Szombierki sprzedali... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Takie cuda

   Lolek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Włodarze Zabrza chełpią się jak gdyby było to ich osiągnięcie,zagraniczny inwestor uzależnienia nas od swojej energii , w centrum Śląska kupować ciepło od Duńczyków brawo Mańka

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Będą SMOG produkować

   Tomol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   za kilka lat wychodząc z klatki, hasioka nie zobaczę.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama