Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

360Śląskie: Byliśmy w Będzinie [ZDJĘCIA 360 STOPNI]

Katarzyna Kapusta
Marzena Bugała-Azarko
Trwa jesienna akcja „Dziennika Zachodniego” 360Śląskie. Wczoraj byliśmy w Będzinie. Jutro będziemy rozmawiać z mieszkańcami Jaworzna. Mamy też dziś dla Was zagadkę. Można wygrać upominki DZ - nasze pytanie znajdziecie poniżej. A zdjęcia 360 stopni? Są wklejone w tekst - schodźcie w dół ekranu, tak jak czytacie tekst, a zobaczycie zdjęcia w tej niezwykłej technice.

Jeszcze przed godziną 10 wciąż senny Będzin budził się do życia. Słońce lekko przebijało się przez ciężkie chmury. Mimo tego na Placu Kolei Warszawsko -Wiedeńskiej spore zamieszanie. To właśnie w Będzinie gościła wczoraj nasza akcja 360Śląskie. Na mieszkańców miasta nie musieliśmy długo czekać.

– Jest kilka kwestii, które trzeba poruszyć. Przede wszystkim samochody, które są porzucane na osiedlach. Stoją nieużywane, gniją i zajmują miejsce, przecież coś z tym powinno się zrobić - mówił nam pan Marian. Chodzi o kilka samochodów, które znajdują się na osiedlu Zamkowym. - Od miesięcy nikt nimi nie jeździ, stoją, zajmują miejsca parkingowe. Nie wiadomo kto jest właścicielem. Myślę, że powinna zająć się tym straż miejska - zaznacza.

Gdy tylko mieszkańcy zauważają, że jesteśmy, stają się coraz śmielsi. Podchodzą, mówią o swoim mieście. Również najmłodsi będzinianie, tego dnia mieli okazję powiedzieć parę słów. Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 im. Wandy Chotomskiej w Będzinie zgodnie twierdzą, że w mieście najlepsze są place zabaw.

Przejrzyjcie wszystkie zdjęcia wykonane w technice 360 na wszystkich stronach tego artykułu, a potem odpowiedzcie na pytanie

Na którym zdjęciu 360 stopni Będzina znajduje się miejsce, gdzie przed wojną znajdowała się będzińska Nike?
PODAJCIE NUMER ZDJĘCIA 360 Stopni I NAPISZCIE NA NASZYM PROFILU NA FACEBOOKU

Do wygrania atrakcyjne upominki DZ

Zobacz więcej zdjęć 360
- Najbardziej lubię spędzać czas z tatą na placu wodnym, bo tam są takie grzybki i wiaderka, które leją wodą - mówi Krzyś Rutka. Miasto zainwestowało 960 tysięcy złotych w plac wodny, który powstał w parku na Warpiu. Oprócz urządzeń zabawowych znajdują się tutaj toalety, przebieralnie i prysznice. Dzieci z przyjemnością wrócą na plac za rok, kiedy znowu zrobi się ciepło.

Niestety jak zauważyli mieszkańcy, po godzinie 17 miasto przestaje tętnić życiem.

- O godzinie 17 zamykają się sklepy i niestety, nie ma zbyt wielu miejsc, gdzie można usiąść, wyjść ze znajomymi - rzuca przez ramię Grzegorz, i biegnie spóźniony do pracy.

Dworzec PKP też świeci pustkami. Tuż po remoncie w wyremontowanych lokalach mieścił się między innymi sklep zoologiczny, agencja nieruchomości czy sklep z odzieżą. Niestety teraz wnętrza świecą pustkami.

- Winda też nie działa - mówi pani Teresa Grela. - Nie działa od miesiąca, nie mogą korzystać z niej osoby niepełnosprawne. Przykładowo jak przychodzi osoba starsza o kulach ma problem. Ponieważ przycisk trzeba cały czas trzymać, żeby pojechać w dół lub w górę - dodaje.

Zobacz więcej zdjęć 360
Będzin to jednak nie tylko place zabaw, to także świetne plenery, które stały się tłem do teledysku Wojtka Gruszczyńskiego, którego wczoraj spotkaliśmy. Jego pierwsza solowa płyta jest już w sprzedaży. Historia, którą opowiada na płycie jest związana z miastem.

- To w Będzinie wydarzyła się historia, o której opowiadają utwory na płycie. To opowieści między innymi o namiętnościach. Zwiastun zapowiadający płytę także powstał w Będzinie. Część zdjęć nakręcono w podziemiach będzińskich - mówi Wojtek. Premiera płyty odbędzie się 18 listopada w Teatrze Dzieci Zagłębia.

A skoro już o będzińskim teatrze... Podpatrywaliśmy wczoraj aktorów podczas próby do spektaklu „Cicho”. To będzie najnowsza premiera w jubileuszowym sezonie Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana.

- Sztuka Maliny Prześlugi inspirowana demonologią słowiańską, uświadamia, jak ważne jest opowiadanie historii, jak potrzebny jest dziecku świat fantazji i bajek - mówi Patrycja Kundro.

Zobacz więcej zdjęć 360
Nasza ekipa z kamerą 360 nie mogła tez wczoraj ominąć będzińskiego zamku. Wszyscy, którzy chcą zostać rycerzami mają szansę, bo właśnie jesienią Bractwo Rycerskie Zamku Będzin przyjmuje chętnych do nowicjatu.

- Nowicjat trwa 9 miesięcy. Ochotnik kompletuje wtedy cały strój. Zapoznaje się ze źródłami historycznymi, a także integruje się z grupą - tłumaczy Tomasz Konopka, prezes Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin.

Gdy po 14 wyjeżdżaliśmy z Będzina, deszcz rozpadał się na dobre, jednak po intensywnym dniu pełnym spotkań i rozmów z mieszkańcami - prawie tego nie zauważyliśmy. Dziękujemy!

Interwencje Czytelników:

W trakcie naszej akcji 360Śląskie czekamy i zapraszamy do rozmowy o śląskich i zagłębiowskich miastach. O ludziach, pomysłach na miasto, o tym, co tu się zmieniło, a co powinno ulec zmianie. Oto interwencje, zgłoszone przez mieszkańców Będzina.

  • Pan Adam z Warpia (nazwisko do wiadomości redakcji) opowiadał nam między innymi o jego problemie z bezpłatnymi lekami, o braku wysypiska w Będzinie, o samochodach, które tarasują drogę pieszych na Warpiu. Podoba mu się za to plac odnowiony przed dworcem PKP.
  • Inny mieszkaniec Będzina, pan Marian, mówił nam o porzuconych samochodach na osiedlu Zamkowym, o tym, że Straż Miejska twierdzi, że nie da się ich stamtąd usunąć, a tymczasem auta te, które są na dodatek w fatalnym stanie technicznym, zarastają trawą, widać, ze nikt ich nie używa. Mają jednak tablice rejestracyjne i tym samym służby drogowe nie mogą przewieźć tych „gratów” na miejsce z wrakami.
  • Według Alicji Drytkiewicz-Schröter w Będzinie brakuje będzińskich pocztówek, takich z będzińskimi krajobrazami, ważnymi budowlami, które pokazywałyby obecny wygląd miasta. – Miałam trudności, aby je kupić i wysłać wnuczkom, które mieszkają we Francji –zaznacza. Dzięki naszej akcji, pani Alicja szybko dostała odpowiedź, gdzie może znaleźć pocztówki. Muzealnicy , poinformowali nas, że takie pocztówki można kupić na będzińskim zamku .
  • Pan Mariusz zwrócił uwagę na problem przesiadujących m.in. na ulicy Małachowskiego i Modrzejowskiej osób, które popijają alkohol.

Tego może nie wiecie:

  • Będzin był dawniej stolicą powiatu, do którego należały wszystkie miasta i gminy Zagłębia Dąbrowskiego, nawet Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza.
  • Dzielnice Będzina: Koszelew, Ksawera i Warpie przyłączono do Będzina dopiero w okresie międzywojennym. Wcześniej należały do Dąbrowy Górniczej.
  • Są trzy teorie, tłumaczące, od czego miasto zyskało swoją nazwę. Pierwsza mówi o tym, że miano tej miejscowości nadał Kazimierz Wielki, który miał powiedzieć: „Tam rosną dąbrowy, tam sosnowy, tutaj będziem my, tam pogoń, a tam czeladź nasza...”. Inna teoria mówi, że swoją nazwę Będzin zyskał od imienia Będzan lub Będa. Jest też hipoteza, że miano pochodzi po prostu od słowa „być”.
  • W Będzinie mieszkał Janusz Gajos, tam chodził do szkoły, pierwsze aktorskie kroki stawiał w Teatrze dzieci Zagłębia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!