Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeladź chce odbudować średniowieczne mury obronne [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Sauer
Zachowany średniowieczny układ urbanistyczny Starego Miasta w Czeladzi od wielu lat skłaniał do prowadzenia archeologicznych poszukiwań reliktów murów obronnych i bram miejskich: krakowskiej i bytomskiej. W końcu się udało. Kilkanaście dni temu archeolodzy odkryli średniowieczne mury obronne w pobliży czeladzkiego rynku.

Pierwsze badania przeprowadzono w latach 2007-2008 na terenie przykościelnym przez archeolog Aleksandrę Rogaczewską z Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Wówczas odnaleziono fragment muru – był to pierwszy sygnał potwierdzający tezę, że w średniowieczu Czeladź była obwiedziona murami obronnymi. Kolejne badania przeprowadzono w 2010 roku w ulicy Pieńkowskiego. I tu podobna sytuacja: również odkryto fragment muru. Obydwa stanowiska archeologiczne zostały opisane oraz wykonano dokumentację fotograficzną.

W 2015 roku burmistrz miasta Zbigniew Szaleniec postanowił wrócić do tego tematu. Miasto zdecydowało się na odtworzenie prawdopodobnego przebiegu murów obronnych wraz z Bramą Krakowską, która w dawnych czasach otwierała szlak z Krakowa do Wrocławia. Jest to teren położony od strony wjazdu z Będzina do miasta u zbiegu ulic Rynkowej i Modrzejowskiej na Starym Mieście.

W planach jest także odtworzenie stojącej niegdyś w pobliżu tego miejsca, u zbiegu ulic Grodzieckiej i Będzińskiej, kapliczki św. Rozalii – rozebranej podczas II wojny światowej. Na wizualizacji zaprezentowany jest także zrekonstruowana dawna karczma wójtowska, ale powstanie tylko wtedy, kiedy w to przedsięwzięcie zainwestuje jakiś prywatny przedsiębiorca. Miasto ograniczy się zatem do rekonstrukcji linii murów, bramy i kapliczki.

By rozpocząć realizację projektu miasto musiało uzyskać zgodę Śląskiego Konserwatora Zabytków. By uzyskanie takiej zgody było w ogóle możliwe, należało przeprowadzić badania archeologiczne, potwierdzające istnienie murów.

W minionym tygodniu Czeladź otrzymała potwierdzenie dotychczasowych przypuszczeń. Efekty prac archeologicznych, które z ramienia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nadzorował archeolog pan dr Jacek Pierzak, a wykonawcą była firma eaTUS z Katowic pana Alana Jaskota.

Udało się także otrzymać dofinansowanie na prowadzone prace archeologiczne.

*Sklepy czynne w Boże Ciało WYKAZ + Godziny otwarcia sklepów
*Sensacyjne odkrycie w Muzeum Auschwitz. Tajemnica złotego pierścionka
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Nowe Tipo. Fiat wyprzedał większość egzemplarzy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!