W Sławkowie zbierają stare tablice z nazwami ulic i stare...

  W Sławkowie zbierają stare tablice z nazwami ulic i stare szyldy

  Sauer

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Sławkowie zbierają stare tablice z nazwami ulic i stare szyldy
  1/3
  przejdź do galerii
  W jaki sposób wykorzystać stare tablice z nazwami ulic? Urzędnicy ze Sławkowa wpadli na pewien pomysł, bo przecież tablice te przez wiele lat były świadkami historii miasta. Dawne, emaliowane tabliczki z nazwami ulic i numerami posesji - bo o nich mowa - dziś już coraz trudniej spotkać w Sławkowie.
  W jaki sposób urzędnicy zamierzają wykorzystać stare, nieużywane tablice? Wkrótce część ściany jednej z kamienic stanie się wyjątkową galerią, w której zgromadzona zostanie cząstka historii miasta zaklęta w starych tabliczkach i szyldach.

  - Od dłuższego czasu obserwuję, jak dawne tabliczki z nazwami ulic stopniowo znikają z miejskiego krajobrazu. Zastępowane są przez nowe oznaczenia i często niestety po prostu wyrzucane.
  A za każdą z nich kryje się przecież jakaś historia. Przez dziesiątki lat przechodzili obok nich ludzie, toczyły się historyczne wydarzenia. To smutne, że część z nich bezpowrotnie już utraciliśmy. To trochę tak, jakby wyrzucać na śmietnik część dziejów miasta - opowiada Janusz Mróz ze sławkowskiego magistratu.

  - Stąd pomysł, by ratować to, co się jeszcze da. Dotychczas udało się ocalić już kilkanaście z nich - dodaje. Na tym nie koniec, bowiem ruszyła już wielka akcja, w którą urzędnicy chcą zaangażować teraz mieszkańców Sławkowa.
  W urzędzie miasta są już tablice między innymi z nazwą ulicy Świętego Jakuba (ówcześnie pisanej przez o z kreską), ulicy Kozłowskiej, czy ostatnia już tego typu tabliczka z nazwą ulicy Kościelnej. Te, które najbardziej naruszył ząb czasu, zostaną poddane renowacji. Wielki finał akcji urzędnicy zaplanowali na 17 czerwca, pierwszy dzień dorocznego święta miasta.

  - Z okazji przypadającego w tym roku 730-lecia miasta, tego dnia przygotowaliśmy dla mieszkańców wyjątkową niespodziankę. Jej częścią będzie odsłonięcie na ścianie jednego z budynków tej niezwykłej ekspozycji. Mamy nadzieję, że historia miasta, opowiedziana poprzez piękne, stare, emaliowane tabliczki, pozwoli każdemu poczuć znów klimat dawnego Sławkowa - zapowiada burmistrz miasta Rafał Adamczyk.

  W tę nietypową akcję może włączyć się teraz każdy z nas. Urzędnicy do końca maja czekają nie tylko na stare tabliczki z nazwami ulic, ale także na nieużywane już współcześnie szyldy sklepowe. Dla nich także znajdzie się miejsce w miejskiej galerii. Zatem jeśli ktoś z państwa posiada stare tablice lub szyldy i nie wie co z nimi zrobić, niech szybko wyczyści je z kurzu w piwnicy i zaniesie śmiało do sławkowskiego ratusza, by stały się częścią galerii.


  *Wielkanoc: W których sklepach jest najtaniej? SPRAWDZILIŚMY Zobacz raport
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama