Boże Ciało w Żywcu: Tłumy wiernych i Asysta Żywiecka ZDJĘCIA

  Boże Ciało w Żywcu: Tłumy wiernych i Asysta Żywiecka ZDJĘCIA

  JAK

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Boże Ciało w Żywcu: Tłumy wiernych i Asysta Żywiecka ZDJĘCIA
  1/76
  przejdź do galerii

  ©FOT. JAK

  Wyjątkowa procesja Bożego Ciała przeszła dzisiaj ulicami Żywca - po mszy w konkatedrze wierni wyruszyli żywieckimi uliczkami do kościoła św. Floriana w Żywcu Zabłociu. Procesja była wyjątkowa, bo nie zabrakło w niej nie tylko elementów góralskich, ale uczestniczyła w niej jedyna w swoim rodzaju Asysta Żywiecka, którą tworzą mieszkańcy ubrani w tradycyjne stroje mieszczan żywieckich oraz kultywujących mieczańskie tradycje.
  Uroczystości Bożego Ciała w Żywcu to jedna z niewielu okazji, by zobaczyć aż tak dużą liczbę osób noszących tradycyjne stroje mieszczan żywieckich w jednym miejscu, choć przecież od dawna biorą udział we wszystkich ważnych wydarzeniach w mieście i regionie -Asysta Żywiecka obecna była podczas wizyty królowej hiszpańskiej, Ignacego Mościckiego, Józefa Hallera, pielgrzymki do Żywca Jana Pawła II i pogrzebu Marii Krystyny Habsburg.

  Żywiec i Toruń to jedyne miasta w Polsce, w których zachowała się tradycja noszenia mieszczańskiego stroju. Szczególnie okazale - niczym z bajki -wygląda strój kobiecy, który potrafi ważyć nawet 12 kg! Żeby go założyć, potrzeba nie tylko nieco siły, ale także solidnego przygotowania teoretycznego, bo każdy element ma ściśle określone miejsce, zaś samo ubieranie trwa kilkadziesiąt minut, a przygotowania do niego jeszcze dłużej.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Boże Ciało w Lipinach: Tradycyjna procesja w śląskich strojach ZDJĘCIA
  Bytom: Procesja Bożego Ciała w strojach rozbarskich w parafii św. Jacka
  Procesja Bożego Ciała przeszła przez Częstochowę [ZDJĘCIA, WIDEO]
  Centralna procesja Bożego Ciała w Katowicach: Wierni przeszli z kościoła Mariackiego pod katedrę

  Takie stroje putosze, czyli mieszczanie żywieccy, noszą co najmniej trzech stuleci. Strojem wyjątkowym stał się w XIX w., kiedy to żywieckie mieszczki przyozdobiły go w charakterystyczne dodatki, m.in.hafty, które znalazły się na tiulowych krezach, chustach, krzyżówkach, łoktuszach, fartuchach i chusteczkach. W takiej formie stroje przetrwału do dzisiaj.
  Zobacz galerię

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tylko dlaczego?

   mieszkaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Tylko dlaczego fotoreportaż zakończył się na moście na Sole. A Zabłocie to już nie jest interesujące. Może w tym natłoku pozytywnych informacji czytelnicy dostrzegliby zaniedbaną dzielnicę Zabłocie...rozwiń całość

   Tylko dlaczego fotoreportaż zakończył się na moście na Sole. A Zabłocie to już nie jest interesujące. Może w tym natłoku pozytywnych informacji czytelnicy dostrzegliby zaniedbaną dzielnicę Zabłocie z odrapanymi, wręcz odpadającymi elewacjami wielu budynków. Nie należy ukrywać tego, co nie jest dumą mieszkańców i władz. Czyżby kolejny przejaw hipokryzji wespół dziennikarzy z władzami miasta? zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama