Brama Karpat chce połączyć regiony Karpat. Początek na...

  Brama Karpat chce połączyć regiony Karpat. Początek na Śląsku Cieszyńskim

  Zdjęcie autora materiału

  Andrzej Drobik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pasterstwo to jeden z elementów, który łączy polskie Karpaty.

  Pasterstwo to jeden z elementów, który łączy polskie Karpaty. ©Redyk Karpacki

  W Beskidzie Śląskim rusza projekt „Brama Karpat”, który ma integrować poszczególne regiony karpackie. Organizatorzy zapowiadają spotkania, imprezy, a także, co ciekawe, próbę odbudowania zrujnowanej koliby pasterskiej. Symboliczną Bramą Karpat jest w tym przypadku Śląsk Cieszyński.
  Pasterstwo to jeden z elementów, który łączy polskie Karpaty.

  Pasterstwo to jeden z elementów, który łączy polskie Karpaty. ©Redyk Karpacki

  Karpaty to podróż

  – To, idąc z zachodu, początek polskich Karpat, a zatem w naszym przekonaniu początek podróży – mówią organizatorzy projektu. W 2013 roku Piotr Kohut rozpoczął tzw. Redyk Karpacki – podróż z owcami z Rumunii do Koniakowa. Inicjatywa miała promować ideę pasterstwa transhumacyjnego, czyli w najprostszym ujęciu – wędrownego. Redyk był efektem renesansu pasterstwa na terenie Beskidu Śląskiego – na istebniańskich halach po latach przerwy znów pojawiły się owce i rozpoczęto produkcję sera.

  Kohut, razem z Józefem Michałkiem, który został m.in. koordynatorem projektu Owca Plus, rozpoczęli promocję pasterstwa, ale także integrację różnych obszarów nie tylko polskich gór. –Brama Karpat otwiera nas na rzeczywistość kultury pasterskiej, na innego człowieka, na całe Karpaty, gdzie nie ma wykluczonych, wszyscy są równi – tłumaczy Józef Michałek. Przyznaje, że symbolicznym początkiem Karpat może być właśnie Śląsk Cieszyński, bo tutaj góry zaczynają się nie tylko geograficznie, ale także kulturowo. – Karpaty to ogromna przestrzeń, ale także wielokulturowość, która w tej przestrzeni mimo wszystko zbliża do siebie ludzi – mówi Michałek.

  Kultura i turystyka

  Jak zapowiadają organizatorzy, projekt „Brama Karpat” będzie wieloetapowy. Pierwsze wydarzenie związane z projektem odbędzie się już w piątek, 9 kwietnia w Etno-Chacie Topolej w Goleszowie, gdzie rozpocznie się dwudniowe spotkanie „Bieszczady w Beskidach”, podczas którego odbędą się projekcje filmów, koncerty i prelekcje, m.in. Grzegorza Studnickiego (UŚ Cieszyn) i Józefa Michałka, a także rozmowa z bieszczadzkimi partnerami projektu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama