Ważne
  Cztery miliony zmienią Kaplicówkę

  Cztery miliony zmienią Kaplicówkę

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W ub. roku odnowiony został krzyż na Kaplicówce

  W ub. roku odnowiony został krzyż na Kaplicówce ©arc.

  Władze Skoczowa wspólnie z miejscową parafią przymierzają się do rewitalizacji wzgórza Kaplicówka. Pomysł nie wszystkim się jednak podoba.
  W ub. roku odnowiony został krzyż na Kaplicówce

  W ub. roku odnowiony został krzyż na Kaplicówce ©arc.

  Kaplicówka, wzgórze wznoszące się nad Skoczowem na wysokość 389 metrów n.p.m, jest jednym z najbardziej charakterystycznych i chętnie odwiedzanych przez mieszkańców i turystów miejsc na Śląsku Cieszyńskim. To tutaj w 1995 r. św. Jan Paweł II odprawił mszę dla blisko 300 tys. wiernych podczas swojej nieoficjalnej pielgrzymki do Polski, to tędy przebiega szlak św. Jana Sarkandra.

  - Od wielu lat mieszkańcom Skoczowa chodzi po głowie rewitalizacja Kaplicówki - stwierdził Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa.
  Dodał, że już wcześniej Skoczów wspólnie z czeskim Ołomuńcem zrealizowało kilka projektów dotyczących św. Jana Sakrandra (urodził się on w Skoczowie, zmarł w Ołomuńcu), więc teraz po rozmowach ze stroną kościelną Skoczów, Ołomuniec oraz parafia św. Marcina w Ołomuńcu oraz skoczowska parafia św. Apostołów Piotra i Pawła zamierzają starać się o kolejne pieniądze w ramach transgranicznego projektu na rewitalizację Kaplicówki.

  - Są szanse uzyskania bardzo korzystnego dofinansowania na taki transgraniczny projekt, nawet w wysokości 85 procent - podkreśla burmistrz Sitko.

  W ramach projektu upiększone ma zostać wzgórze Ka-plicówka, Czesi też chcą u siebie zrobić kilka inwestycji. Na razie na zlecenie skoczowskiego Urzędu Miejskiego powstała koncepcja rewitalizacji Kap-licówki.

  - Zakłada ona przebudowę Alei Jana Pawła II aż do krzyża na Kaplicówce, uporządkowanie skweru przed krzyżem poprzez między innymi położenie kostki brukowej, przebudowane miałyby zostać także drogi dojazdowe do wzgórza, w tym ul. Kossak-Szatkowskiej - wyjaśnia burmistrz Sitko.

  Jak wynika ze wstępnych wyliczeń inwestycja ma kosztować prawie 4 mln zł. Gdyby udało się pozyskać pieniądze unijne, gmina Skoczów dołożyłaby do inwestycji tylko około 600 tys. zł.

  W Skoczowie zdania na temat rewitalizacji Kaplicówki są podzielone. Jedni uważają, że to dobry pomysł. Nie brakuje także głosów, że z powodu przebudowy skoczowskie wzgórze straci swój wyjątkowy charakter.

  Igor Rodziewicz, koordynator Partii KORWiN, który pracuje w Skoczowie, nie jest przeciwko upiększaniu miasta, ale uważa, że są ważniejsze problemy.

  - Gmina powinna skupić się na naprawdę ważnych rzeczach - ograniczaniu długu, pozyskiwaniu inwestorów, żeby z miejscowości nie wyjeżdżali młodzi ludzie, bo nie ma pracy, rozwiązaniu problemu z dworcem autobusowym. Dopiero wtedy można zająć się upiększaniem miasta - komentuje Rodziewicz.


  *Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
  *Co się wydarzyło na "Nocy Kobiet" w Spiżu w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Rozmowy nie przerywają, transmisja danych szybka RAPORT NAJLEPSZYCH SIECI KOMÓRKOWYCH
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  ZOBACZ TAKŻE
  10 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Historyczne kontrowersje wokół kampanii piwa "Tyskie". Marka odpowiada [WIDEO]

  Historyczne kontrowersje wokół kampanii piwa "Tyskie". Marka odpowiada [WIDEO]

  Link do głównego zdjęcia

  34 zdjęcia
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  wolne miejsca w przedszkolach, rekrutacja

  Wolne miejsca w przedszkolach. Sprawdź swoje miasto. Rekrutacja do przedszkoli 2016 [LISTA MIAST]

  Link do głównego zdjęcia

  92 zdjęcia
  Przejdź do galerii
  Policjantki i ich pasje

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Na zdjęciu: sierż. Marta MysurCo piąty funkcjonariusz Policji jest kobietą. Policjantka zatrzymująca pojazd do kontroli drogowej, patrolująca ulice,

  Policjantki i ich pasje. Zobaczcie piękniejszą twarz policji [ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   K**** złodzieje socjalistyczne komunistyczne

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   jakie zaś pieniądze macie i skąd 4melony? Oddajcie je na co innego albo to ogłoście mieszkańcom rozrzuććie po rynku..lepi zrobicie..niz wydawać na to co nikomu prócz mocherom nima potrzebne

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   4

   miliony? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1


   Miasto! - najpierw zajmijcie się ubogimi bo sukienkowe gnomy nie pomogą oni są od brania a tak niedawno płakali że nie do UE ale teraz kasę doją ile się da, macie stare budynki i wiele innych...rozwiń całość


   Miasto! - najpierw zajmijcie się ubogimi bo sukienkowe gnomy nie pomogą oni są od brania a tak niedawno płakali że nie do UE ale teraz kasę doją ile się da, macie stare budynki i wiele innych potrzeb krzyży mamy stanowczo za dużo a wręcz mamy las krzyży aż rzygać sie chce zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama