Górale z Jeleśni czekają już na przyjazd... elfów

  Górale z Jeleśni czekają już na przyjazd... elfów

  Jacek Drost, JM

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jeleśnia czeka na elfy

  Jeleśnia czeka na elfy ©Fot. ARC

  Trwają rozmowy o uruchomieniu nowego połączenia kolejowego. Koleje Śląskie przygotowują ofertę dla jeleśniańskiego samorządu
  Jeleśnia czeka na elfy

  Jeleśnia czeka na elfy ©Fot. ARC

  Jest szansa, że pociągi jeżdżące z Katowic do Żywca w weekendy i święta będą także docierały do Jeleśni. W tej sprawie odbyło się spotkanie przedstawiciela Stowarzyszenia „Kolej Beskidzka” z zarządem spółki „Koleje Śląskie”. Wydłużenie połączeń popiera również samorząd Jeleśni - gmina jest gotowa do partycypacji w kosztach uruchomienia dodatkowych kursów.

  - Obecnie czekamy na ofertę przewoźnika, który ma wycenić, ile będę kosztowały takie przejazdy.
  Oferta ma być gotowa lada dzień. Przedstawimy ją gminie i jeśli samorząd będzie zainteresowany, to powinien uwzględnić takie koszty w budżecie - stwierdził Hubert Maślanka ze Stowarzyszenia „Kolej Beskidzka”. Dodał, że jeśli znalazłyby się pieniądze (w grę wchodzi około 100 tys. zł na rok), to elfy Kolei Śląskich mogłyby jeździć już od przyszłorocznych ferii zimowych.

  Starania o nowe połączenia kolejowe do Jeleśni zostały podjęte, by mieszkańcy, ale przede wszystkim turyści mogli łatwiej dojechać do tej beskidzkiej gminy. Według planów, pociągi w Jeleśni byłyby skomunikowane z przewoźnikami jeżdżącymi w kierunku Korbielowa, zapewniając dojazd na szlaki turystyczne w masywie Pilska i okolicach oraz do stacji początkowych wyciągów ośrodka narciarskiego Korbielów-Pilsko.

  Warto dodać, że w rozkładzie jazdy, który wejdzie w życie w grudniu, pociąg z Żywca do Suchej Beskidzkiej będzie jeździł przez Jeleśnię, ale to pociąg studencki, weekendowy. Dodatkowe połączenia mają być dedykowane tylko Jeleśni. Hu-bert Maślanka zwraca uwagę, że jedynie kompleksowa obsługa podróżnych zapewni frekwencję w tych pociągach.

  - Do planów połączenia kolejowego Katowic z Jeleśni mamy pozytywne nastawienie - mówi Bronisław Jafernik, wicewójt gminy Jeleśnia. I dodaje, że widzą w tym rozwiązaniu szansę na dobrą promocję gminy i wzmocnienie jej turystycznej pozycji. - Wyraziliśmy już oficjalnie swoje stanowisko, że będziemy w części partycypować w kosztach uruchomienia połączeń weekendowych między Katowicami a Jeleśnią. Planujemy również niebawem przystąpić do kompleksowej rewitalizacji budynku dworca, dokumentacja techniczna jest już na ukończeniu - zaznacza wicewójt Jeleśni.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama