Księża i klerycy po raz kolejny rywalizowali w zawodach na...

  Księża i klerycy po raz kolejny rywalizowali w zawodach na Stożku ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Andrzej Drobik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Już po raz dwudziesty księża i klerycy spotkali się na wiślańskim Stożku
  1/22
  przejdź do galerii

  Już po raz dwudziesty księża i klerycy spotkali się na wiślańskim Stożku ©Andrzej Drobik

  Już po raz dwudziesty księża i klerycy spotkali się na wiślańskim Stożku, żeby sprawdzić swoje umiejętności w narciarstwie alpejskim. Do udziału w zabawie włączyli się też szafarze, katecheci oraz rodziny.
  - My tu jesteśmy przysłowiowym kwiatkiem do kożucha, chodzi przede wszystkim o to, żeby zaangażować rodziny. To ma być przede wszystkim święto rodziny, a kapłani powinni być tam, gdzie ich wierni - mówił ks. Damian Copek, jeden z organizatorów wydarzenia. Choć w zawodach wzięło udział także wiele rodzin, to zjazdy księży cieszyły się największym zainteresowaniem publiczności.

  - Przejąłem organizację tych zawodów jeszcze jako kleryk, podczas trzeciej edycji.
  Dzisiaj startuje około 30 księży, w różnych kategoriach. Są klerycy, ale są też starsi, najstarszy zawodnik to ksiądz Władysław Nowobilski, który ma 75 lat i jeździ z całkiem dobrym czasem. On może dziękować Janowi Pawłowi II, bo także on pomógł wybudować kościół w Ciścu - mówi ks. Damian Copek.

  Faktycznie, ksiądz Nowobilski z parafii w Ciścu na Żywiecczyźnie, nazywany "budowniczym kościoła jednej doby", bez problemu poradził sobie z niełatwą trasą przygotowaną na Stożku. Jak sam mówi, jest tutaj, żeby oddać hołd św. Janowi Pawłowi II, który patronuje zawodom, ale chce także promować kościół w Ciścu.

  Zobacz galerię

  - Ja już tu od dziesięciu lat przyjeżdżam, to taka zabawa, ale też przypomnienie o Janie Pawle II. Chciałbym też opowiadać ludziom o swojej parafii św. Maksymiliana. Przypominam, że w 1972 roku zaczęliśmy budowę kościoła mszą świętą w niedzielę rano, a w poniedziałek rano cała więźba była już położona - wspomina.

  Ks. Władysław na zawodach robi furorę, bo mimo wieku doskonale radzi sobie z trasą. Zresztą księża na nartach mają tutaj swoich stałych kibiców.

  - Od 10 lat przyjeżdżam kibicować z Lędzin. To piękne zawody, zawsze przyjeżdżamy całą ekipą, ale dzisiaj jestem sam, bo kilka osób się rozchorowało. Ale nic nie szkodzi, mam trąbkę, będę kibicował tak głośno jak mogę - mówi Jan Makosz z Lędzin.

  W zawodach wzięło udział łącznie ponad 100 osób, w tym 30 księży, katecheci i szafarze, ale także rodziny w dwuosobowych składach. Jak zapowiadają organizatorzy, już teraz odliczają do kolejnych - XXI Mistrzostw Polski Księży i Kleryków w Narciarstwie Alpejskim.


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kler

   LEJE W pisUAR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   CIEMNY NARODZIE JUTRO NIEDZIELA , TĄ PODWYŻKĘ KTÓRĄ pis DOWATY NIErząd wam DAJE TO RZUCIE NA TACĘ ŻEBY KATABASY MIELI NA ROZRYWKI

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama