Małże pilnują czystości wody w zbiorniku Porąbka

  Małże pilnują czystości wody w zbiorniku Porąbka

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Do każdej małży został przyczepiony specjalny elektromagnes współpracujący z sondami pomiarowymi, które co sekundę rejestrują stopień otwarcia muszl

  Do każdej małży został przyczepiony specjalny elektromagnes współpracujący z sondami pomiarowymi, które co sekundę rejestrują stopień otwarcia muszli © www.gpw.katowice.pl

  Do badania czystości wody w zbiorniku Porąbka zostały wykorzystane wrażliwe na zanieczyszczenia małże słodkowodne. Kiedyś były stosowane do sprawdzania czystości powietrza w kopalniach.
  Do każdej małży został przyczepiony specjalny elektromagnes współpracujący z sondami pomiarowymi, które co sekundę rejestrują stopień otwarcia muszl

  Do każdej małży został przyczepiony specjalny elektromagnes współpracujący z sondami pomiarowymi, które co sekundę rejestrują stopień otwarcia muszli © www.gpw.katowice.pl

  W naszym przedsiębiorstwie zostały zastosowane po raz pierwszy - mówi Maciej Matusiak, kierownik Stacji Uzdatniania Wody Czaniec w Kobiernicach Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, skąd woda dostarczana jest do Brzeszcz, Tychów, Mikołowa, Rybnickiego Okręgu Węglowego, Chorzowa, Rudy Śląskiej, Zabrza.

  Stacja uzdatniania wody w Kobiernicach bazuje na wodzie ujmowanej z trzeciego zbiornika kaskady rzeki Soły, czyli ze zbiornika Czaniec. Małże są dodatkowym elementem całej skomplikowanej aparatury służącej do uzdatniania wody i badania jej czystości.

  Jak poinformował Piotr Biernat, rzecznik prasowy Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach, na samym ujęciu wody, w specjalnym zbiorniku, zostało umieszczonych osiem małż z gatunku skójka zaostrzona (małża słodkowodna). Do każdej został przyczepiony elektromagnes współpracujący z sondami pomiarowymi, które co sekundę rejestrują stopień otwarcia muszli i ich naturalny biorytm porównywalny do ludzkiego EKG. Nagłe zamknięcie się muszli tych organizmów od razu sygnalizuje o niekorzystnej zmianie parametrów wody. Wtedy elektroniczne czujniki reagują, a system wydaje sygnał alarmowy dla służb laboratoryjnych.

  - Małże są przyzwyczajone do pewnego środowiska. Wszystkie odchyły od normy sprawiają, że małże zamykają skorupy. Są takimi stworzeniami, że bez pobierania pokarmu mogą przeżyć nawet dwie, trzy doby. Kiedy więc małża zamknie się, to pozostaje tylko pytanie, czy woda jest bardziej czy mniej skażona i czym, co należy sprawdzić w laboratorium - opowiada Matusiak. Dodaje, że pierwotnie małże miały służyć tylko trzy miesiące, ale będą wykorzystywane przez rok.

  Wybór mięczaków nie jest przypadkowy. Małże odżywiają się poprzez filtrację wody. W ciągu godziny jeden osobnik może przefiltrować i jednocześnie przeanalizować 1,5 l wody. To organizmy, którym szkodzi dużo więcej substancji niż człowiekowi. Żyją tylko w całkowicie czystych wodach i prawie się nie poruszają, a ich reakcje są jednoznaczne, co ułatwia obserwacje.

  Sama metoda biomonitoringu jest jedną z najskuteczniejszych i sprawdzonych technologii uzupełniających badania jakości wody. Po raz pierwszy wykorzystana była m.in. w wodociągach warszawskich. Obecnie małże monitorują jakość wody dla ponad 8 milionów ludzi w Polsce.

  Zapora w Porąbce została wybudowana w latach 1928-1937 w Międzybrodziu Bialskim. Spiętrza wody rzeki Soły, tworząc Jezioro Międzybrodzkie. Przy zaporze znajduje się elektrownia wodna zbudowana w latach 1951-1954 jako pierwszy element Zespołu Elektrowni Wodnych (którego pozostałymi elementami są Tresna i Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar).

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama