Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Propozycja na weekend: GeoPark w Ujsołach. Tu czujesz, że żyjesz

Jakub Marcjasz
GeoPark oferuje całą masę atrakcji dla młodszych i starszych
GeoPark oferuje całą masę atrakcji dla młodszych i starszych geopark.com.pl
Jeśli brakuje Wam adrenaliny musicie odwiedzić to miejsce. Atrakcje na gości czekają na terenie byłego kamieniołomu

Koszty rewitalizacji takiego terenu to byłyby gigantyczne środki, więc jedynym sensownym rozwiązaniem było wymyślenie czegoś co z problemu przerodziłoby się w nasz atut. I znaleźliśmy taki pomysł - mówi Tadeusz Piętka, wójt gminy Ujsoły na Żywiecczyźnie.

Dzieje kamieniołomu Glinka sięgają lat dwudziestych ubiegłego wieku. Na przestrzeni lat różne były jego losy, zmieniali się właściciele oraz zarządzający. Ostatecznie w 1993 roku kamieniołom stał się własnością gminy Ujsoły. Kilka lat temu samorządowi udało pozyskać się środki europejskie na rewitalizację tego miejsca, które pozwoliły w pierwszym etapie na wykonanie m.in. liny zjazdowej typu tyrolka. Ma ona długość 220 metrów i przebiega około 30 metrów nad dnem wyrobiska. To najdłuższa „tyrolka” w regionie. To jednak nie koniec. W 2012 roku gmina pozyskała kolejne dofinansowanie na realizację drugiego etapu projektu. Dzięki temu udało rozpocząć się prace mające na celu kompleksowe zagospodarowanie terenu kamieniołomu i pełne wykorzystanie go do celów turystycznych, rekreacyjnych i sportowych.

- Historia zatacza koło, bo kiedy kamieniołom był czynny to miejsce dawało ludziom pracę. Dziś również. Tylko że już nie przy łupaniu kamienia, ale przy obsłudze nowoczesnego obiektu - zauważa wójt. A pracownicy, których obecnie jest około 40, są tutaj niezbędni. Na powierzchni ponad 4 hektarów można korzystać z wielu urządzeń i sprzętów, służących rekreacji. Są tu m.in. długi na 110 i szeroki na 35 metrów basen, brodzik dla dzieci , parki linowe dla dzieci i dorosłych z kilkoma poziomami oraz łącznie blisko 50 atrakcjami, place zabaw, ścianki wspinaczkowe o wysokości 17 i 12 m. GeoPark został otwarty w połowie 2014 roku. Inwestycja pochłonęła łącznie blisko 6 milionów złotych. Miejsce od samego początku cieszy się sporym zainteresowaniem.

Chętnie odwiedzają je nie tylko mieszkańcy, turyści, ale także goście z gmin położonych po słowackiej stronie granicy.

- W zeszłym sezonie tylko z niecki basenowej skorzystało 25 tysięcy osób - wylicza wójt Ujsół. A warto wiedzieć, że cała gmina liczy sobie niecałe 5 tys. mieszkańców!

Samorząd jednak nie spoczywa na laurach i już teraz podejmuje działania, aby to miejsce było jeszcze bardziej atrakcyjne dla odwiedzających. - Chcemy starać się o środki z programów na rewitalizację terenów poprzemysłowych, które pozwolą nam na stworzenie miejsca o charakterze historyczno-edukacyjnym, które będzie obrazował pracę w kamieniołomie. To nie tylko będzie uzupełnienie naszej oferty, ale także szansa na wydłużenie sezonu - mówi wójt Tadeusz Piętka.

Cena wstępu na wszystkie atrakcje wynosi 60 zł (ulgowy 50 zł). Istniej także możliwość kupna biletów rodzinnych oraz pojedynczych na poszczególne atrakcje. Więcej na stronie www.geopark.com.pl.

*Transformersy zniszczą Katowice. Tak to ma wyglądać ZDJĘCIA
*Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia
*Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
*Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!