Reksio ma 50 lat! Dlatego puchar będzie wyjątkowy

  Reksio ma 50 lat! Dlatego puchar będzie wyjątkowy

  Zdjęcie autora materiału

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Puchar Reksia.
  1/16
  przejdź do galerii

  Puchar Reksia. ©Łukasz Klimaniec

  Reksio, jedna z najsłynniejszych postaci bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, w tym roku obchodzi swoje 50. urodziny! Z tej okazji rozgrywane od sześciu lat zawody narciarskie dla dzieci – Puchar Reksia – będą miały dwie edycje – w Bielsku-Białej i Białce Tatrzańskiej.
  Reksia wymyślił Lechosław Marszałek, reżyser i scenarzysta filmów animowanych bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. W 1967 roku pojawił się pierwszy odcinek kreskówki – „Reksio poliglota”. Trwał 10 minut i 22 sekundy. Reksio wtedy wyglądał całkiem inaczej – nosił m.in. obrożę, a grafika i scenografia nie były tak bogate, jak w kolejnych odcinkach produkowanych w latach 70.

  Reksio błyskawicznie zyskał sympatię dzieci.
  Bawił, rozśmieszał, uczył. W 2009 roku w Bielsku-Białej stanął pierwszy w Polsce pomnik Reksia – ważący 120 kg i mierzący 90 cm wzrostu znajduje się przy fontannie na ul. 11 listopada i należy do jednej z ulubionych przez dzieci atrakcji Bielska-Białej.

  W tworzeniu modelu pomnika uczestniczyła Helena Filek-Marszałek, wdowa po twórcy postaci Reksia, Lechosławie Marszałku. Ona też, jako spadkobierczyni, wyraziła zgodę na użycie wizerunku bohatera kreskówek tworzonych przez wiele lat w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych.

  - Skoro Koziołek Matołek może jeździć na nartach i jest Puchar Koziołka Matołka, na którym rzesze dzieci spotykają się na nartach, to wpadliśmy na pomysł, by i z Reksiem jeździły – tłumaczy genezę Pucharu Reksia Barbara Ilewicz, organizatorka tych zawodów, które z okazji 50. urodzin Reksia zostaną rozegrane nie tylko w Bielsku-Białej (5 lutego), ale i Białce Tatrzańskiej (19 marca).

  - Skontaktowaliśmy się z panią Heleną Filek-Marszałek, a pomysł bardzo się jej spodobał. Od początku uczestniczyła w pracach i chyba nie sądziła, jakie to będzie przedsięwzięcie – dodaje Barbara Ilewicz.

  Pierwszy Puchar Reksia został rozegrany sześć lat temu. Na stoku Białego Krzyża na Przełęczy Salmopolskiej w Szczyrku wystartowało 180 dzieci.

  - Przy małej promocji i niewielkiej reklamie odzew był spory, więc stwierdziliśmy, że trzeba kontynuować zawody – tłumaczy Ilewicz.

  Przed rokiem w zawodach wzięło udział 300 dzieci. Tegoroczna, szósta edycja zbiegła się z 50 urodzinami Reksia, dlatego Puchar Reksia zostanie rozegrany w Bielsku-Białej na stoku Dębowca i Białce Tatrzańskiej na stoku Bania.

  - Dzięki temu dwukrotnie więcej dzieci spotka się z Reksiem i będzie miało możliwość wzięcia udziału w zawodach narciarskich wpisanych do kalendarza sportowych FIS – przyznają organizatorzy.

  Na obu stokach w dniu zawodów znajdą się biura zawodów, każdy z uczestników otrzyma pamiątkowe nagrody, ciepłe napoje i słodycze. Zawody będą rozgrywane w dwóch kategoriach wiekowych od 3 do 7 lat i od 8 do 12 lat. Zarówno w Bielsku-Białej, jak i Białce Tatrzańskiej obowiązują limity 400 zawodników.

  Niespodzianką będą tzw. before party. W Bielsku-Białej 4 lutego, dzień przed zawodami, na lodowisku BBOSiR w parku Słowackiego dzieci za symboliczną złotówkę (a startujący w zawodach za darmo) będą mogły ścigać się na lodzie z Reksiem. W Białce Tatrzańskiej before party zaplanowano na 18 marca – wśród atrakcji instruktaż z narciarstwa zjazdowego z Jakubem Ilewiczem, mistrzem Polski narciarstwie alpejskim oraz spotkanie autorskie z Heleną Filek-Marszałek, czytanie bajek i oglądanie kreskówek z Reksiem.

  - Dzieci są zachwycone Reksiem, znają tę postać i oglądają bajki. Telewizja ABC emituje kreskówki z Reksiem. Maskotka Reksia jest obecna na stoku, Reksio zjeżdża na nartach. Małe dzieci reagują bardzo spontanicznie na widok Reksia. Dorośli również – uśmiecha się Barbara Ilewicz.

  Zgłoszenia na www.pucharreksia.pl. Wpisowe 50 zł.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama